NR 3/43 (10)
LIPIEC/GRUDZIEŃ 2009
W NUMERZE
- Biedronka w Grybowie: Od kilku miesięcy obserwujemy szybki rozwój grybowskiej Biedronki, która – jak zapewnia nas przedsiębiorca pochodzący z Dąbrowy Tarnowskiej – jeszcze w tym roku ma osiągnąć swoją ostateczną formę zwaną imago (dorosłą postać)…
- Jubileusz „Grottgerówki”: 26 i 27 września 2009 odbył się od wielu miesięcy zapowiadany Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie, zorganizowany na okoliczność 90-lecia szkoły…
- Wakacje na dwóch kółkach: Rajd rowerowy do Nyirtelek (Węgry), który odbył się w dniach 22-26 lipca br. to wydarzenie bez precedensu w historii naszego miasta. Pomysłem (już w zimie) zaraził nas pan Burmistrz Piotr Piechnik, a my z wielkim entuzjazmem postanowiliśmy wziąć udział w tym projekcie. Ze względów bezpieczeństwa liczba uczestników rajdu musiała zostać ograniczona do kilkunastu osób, mimo że chętnych było przynajmniej dwa razy tyle…
- Z pracy burmistrza: Ponad milion złotych dotacji na grybowskie drogi; Remont, który bedzie trwał dwa lata; Bezpieczniej przy Szkole Podstawowej Nr 2; Do lekarza już bez schodów; Gotowi do akcji ratowniczych… i sezonu grzewczego…
- Jesteśmy wśród najlepszych: „Rzeczpospolita” ogłosiła coroczny ranking najlepszych polskich miast i gmin. Kapituła, której przewodniczył europoseł Jerzy Buzek, dokonała wyboru samorządowców w trzech kategoriach gmin: miejskich, miejsko-gminnnych i wiejskich…
- Słońce dla Małopolski: Miasto Grybów poprzez pośrednictwo w Związku Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby złożyło kilka miesięcy temu Zarys Projektu „Słońce dla Małopolski”, czyli zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej…
- Historia jak fortuna kołem się toczy: W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie: „What goes around, comes around”. Jest w tym podobieństwo do tytułu tego opracowania…
- Lato z Miejskim Domem Kultury: Relacje z imprez „Grybowskie lato” i „Pożegnanie lata”…
- Z wizytą w Ziemi Świętej: Plany o zorganizowaniu parafialnej pielgrzymki do Ziemi świętej trwały już od jakiegoś czasu. Na fali ogromnego zainteresowania ruchem pielgrzymkowym w naszej okolicy oraz na kanwie wcześniejszych wyjazdów z grupami pielgrzymów do Italii (trzykrotnie), do Grecji i Turcji, moim marzeniem było zabrać ludzi do Ziemi Świętej i pokazać im Ojczyznę Jezusa, czyli jak niektórzy mówią za Ernestem Renanem – Piątą ewangelię…
- Poznajemy mieszkańców Grybowa: Wywiad z misjonarzem Antonim Lichoniem…
- Koleżeński zjazd: Dnia 19 września 2009 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie odbył się zjazd koleżeński absolwentów sprzed 55 lat…
- Nowy rok szkolny rozpoczęty: Przedszkole Samorządowe w Grybowie przyjęło 1 września 2009 roku 75 dzieci, w tym 26, które po raz pierwszy przekroczyły próg Przedszkola. Do 3 grup wiekowych uczęszcza: 20 – 3-latków, 15 – 4-latków, 22 – 5-latków i 18 – 6-latków. Po okresie adaptacyjnym, w którym dzieci poznawały otoczenie, nauczycieli i inne osoby opiekujące się nimi, przyszedł czas na poznanie zasad bezpieczeństwa na drodze do domu i przedszkola…
- Nie skarby są przyjaciółmi, lecz przyjaciel skarbem: W dniach 5-6 września 2009 roku słowackie miasteczko Wielki Szarisz zorganizowało obchody 792 rocznicy lokacji tej miejscowości. Primator Szarisza zaprosił na te uroczystości przedstawicieli miast partnerskich Grybowa i Nyirtelek…
- Tydzień w górach z Kołem PTTK: W dniach 22-28 czerwca 2009 roku odbyła się tygodniowa wycieczka Koła PTTK nr 2 przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie do Zakopanego. Na wycieczkę pojechało 41 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy, z Liceum Ogólnokształcącego z Nowego Sącza oraz 9 opiekunów w tym 2 pielęgniarki…
- „Echo Dwójki”: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Grybowie znalazła się w gronie placówek, w których od kwietnia 2009 roku realizowany jest projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej…
- „Był taki wrzesień, jest taki wrzesień”: Dnia 1 września o godzinie 10:00 miała miejsce w Gimnazjum w Grybowie uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2009/2010. Tegoroczna akademia poświęcona była również 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej…
- Jest jedna droga, którą warto pójść: Takie motto przyświecało obchodom święta Komisji Edukacji Narodowej. Młodzież gimnazjalna uczciła ten dzień 14 października uroczystą akademią z udziałem władz miasta – Burmistrza Grybowa Piotra Piechnika oraz emerytowanych nauczycieli, grona pedagogicznego i pracowników gimnazjum…
- Z życia Grybowskich Gimnazjalistów…: 117 NOWYCH KO… (KOCHANYCH PIERWSZAKÓW) – pod takim hasłem już kolejny rok z rzędu odbyła się w grybowskim gimnazjum uroczystość „otrzęsin”, czyli przyjęcia do społeczności uczniowskiej nowych gimnazjalistów. Uczniowie klas pierwszych solidnie się do tego ważnego dla nich „sprawdzianu” przygotowali i podczas imprezy każda klasa zaprezentowała własnoręcznie wykonany herb, okrzyk oraz piosenkę…
- Dzień Edukacji Narodowej… u Burmistrza: Jak co roku Burmistrz Miasta mgr Piotr Piechnik spotykał się na uroczystości Dnia Edukacji Narodowej z przedstawicielami środowiska nauczycielskiego. Była to także okazja do podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży…
- Mamy medal: XV edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin to największa impreza sportu masowego w Polsce rozgrywana po raz pierwszy w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Celem Turnieju była aktywizacja ruchowa jak największej liczby osób…
- Dzień nauczyciela w Jedynce: Dzisiaj dla Was wdzięczność nasza – pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie w dniu 13 października uroczysta akademia z Okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie to zostało uświetnione przez Pana Burmistrza Piotra Piechnika, Nauczycieli – Emerytów, przedstawicieli Rodziców oraz Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, jak również innych Pracowników „Jedynki”…
- Przedwojenni absolwenci żyją wśród nas: Tuż przed Zjazdem Absolwentów delegacja grybowskiego Liceum wraz z Zarządem Towarzystwa Wspierania Liceum złożyła wizytę u najstarszej Absolwentki naszej szkoły, Pani Walentyny Maciejowskiej de domo: Olszewskiej. Pani Walentyna kończyła nasze przedwojenne gimnazjum w 1933 roku, w klasie dra Bolesława Proniewskiego – nauczyciela języka niemieckiego. Na naszej liście Absolwentów ma bardzo niski numer – 99. Mimo ponad 90-ciu lat życia, Pani Walentyna cieszy się dobrym zdrowiem i pamięta swoją szkołę, profesorów oraz kolegów…
- Naukowa współpraca: W czasie Jubileuszu 90-lecia Liceum doszło do ważnego wydarzenia, nie tylko dla tej szkoły, ale także dla całego grybowskiego środowiska. Podczas uroczystego posiedzenia Komitetu Honorowego Jubileuszu podpisano umowę o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską a Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie…
- Stypendium dla ucznia z Liceum: W czasie uroczystości jubileuszowych 90-lecia Liceum Ogólnokształcącego Burmistrz Grybowa, a jednocześnie absolwent Liceum – Piotr Piechnik ogłosił publicznie zamiar ufundowania dla jednego ucznia naszej szkoły prywatnego stypendium. Decyzję, komu przyznać stypendium, Pan Burmistrz pozostawił szkole…
- Uroczyście ślubuję…: Dnia 13 października 2009 roku o godz. 9:00 uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i zostali włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie…
- Konkurs dla poliglotów: W ubiegłym roku w słowackiej lokalnej gazecie „Veľkošarišan” ukazała się relacja z pobytu w Grybowie, delegacji z partnerskiego miasta Wielki Szarisz. Burmistrz Miasta Grybów ogłasza konkurs na najlepiej przetłumaczony tekst tejże relacji…
- Lato w Muzeum Parafialnym: W letnich miesiącach Muzeum Parafialne w Grybowie często odwiedzali turyści. Były to grupy zorganizowane oraz indywidualni wielbiciele sztuki. Do księgi muzealnej wpisali się m. in. Węgrzy, Słowacy, Ukraińcy, Niemcy, których oprowadzono z pomocą tłumaczy – także tych grybowskich…
- Zaproszenie do Muzeum: 27 września odbyło się w grybowskim Muzeum Parafialnym otwarcie wystawy poświęconej naszemu rodakowi, biskupowi Karolowi Pękali. Wystawa będzie dostępna w godzinach otwarcia Muzeum, czyli we wtorki i soboty od godziny 10:00 do 14:00…
- Filozofia na co dzień: Pogoda..
- Psychologia na co dzień: W cieniu przeszłości…
- Kącik czytelnika: „Bajkowy świat Bolka i Lolka”; FERENC MÁTÉ „Wzgórza Toskanii”; JANUSZ L. WISNIEWSKI „Bikini”; ANDRZEJ PILIPIUK „Dziedziczki”; ROSE IMPEY, NATHAN REED „Pirat Patch i… Atak Czarnej Maski”; JAVIER MORO „Hinduska przygoda”…
- Opowiadanie: Grybowski Harry Potter (część 2)…
- Spisaliśmy się na medal: 66 Tour de Pologne dla naszego miasta kojarzyć się będzie niezwykle miło. Pierwszy raz w historii tego wyścigu, 6 sierpnia w Grybowie (podczas V etapu) gościliśmy najlepszych kolarzy świata. Mało tego, to właśnie w Grybowie została ulokowana jedna z lotnych premii, którą wygrał po pasjonującej walce francuski kolarz Sebastian Turgot…
- Kącik literacki: Wiersze Stanisława Klimka…
- Zagadka Kuriera…
- Wyniki konkursu fotograficznego: „Grybów Latem” – zakończenie III etapu”…
- FotoKronika…
ZAŁĄCZNIK
NR 2/42 (10)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2009
W NUMERZE
- Z pracy burmistrza: Stolarka okienna i drzwiowa w przedszkolu, chodnik przy ulicy Grottgera, budowa windy przy Ośrodku Zdrowia, nowa instalacja grzewcza w OSP Grybów – Biała Wyżna, remont drogi krajowej nr 28…
- Nawałnice nad Grybowem: Obfite opady deszczu spowodowały liczne podtopienia…
- Budowa mostu na rzece Biała Tarnowska: Decyzja w sprawie umieszczenia mostu i objazdów…
- EuroWybory 2009: Najwyższa frekwencja w powiecie nowosądeckim…
- Poznajemy mieszkańców Grybowa: „Gdybym został ministrem Edukacji Narodowej, zlikwidowałbym gimnazja” – wywiad z dr Kazimierzem Solarzem-dyrektorem LO w Grybowie; „Nie mam żadnych snów, które by mi zapadły w pamięć” – wywiad z ks. Marcinem Krępą…
- Psychologia na co dzień: „Napotykając na przeszkodę” – rozprawa nad frustracją…
- Kącik Czytelnika: Miejska Biblioteka Publiczna poleca: Ewa Nowak „Koleżaneczki”, Barbara Park „Zuźka D. Zołzik i ohydny keks”, Agnieszka Perepeczko „Fascynujące podróże gwiazd… i moje”, Laune Rice „Sklep pod Dziewiątą Chmurką”, Clive Cussler „Czarny wiatr”, Brad Thor „Lwy z Lucerny”…
- Filozofia na co dzień: „Szczęście”: Szczęście to stan tak bardzo pożądany przez wszystkich jest także od zawsze centralnym punktem rozważań filozoficznych…
- Międzynarodowy Dzień Dziecka: Gry i zabawy dla dzieci w Parku Miejskim…
- Obchody Świętojańskiej Nocy: Miniatura teatralna pt: „Sobótkowe bajanie” przy ulewnym deszczu…
- Prezydent RP na Sądecczyźnie: Wizyta w Ptaszkowej podczas obchodów 650-lecia, powrót do stolicy helikopterem ze stadionu LKS „Grybovia”…
- V liga!… V liga!.. „Grybovia”!!!: Spektakularny awans lokalnej drużyny piłkarskiej do V ligi…
- Tour de Pologne: Czołówka kolarstwa 6 sierpnia zawita w Grybowie! Na Rynku wyznaczony został lotna premia Fiat…
- Grybowski Orlik 2012: Uroczyste otwarcie Orlika z udziałem ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, wicemarszałka Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy, oraz Róży Thun; Terminarz lipcowych rozgrywek sportowych na „Orliku”…
- Sportowy tydzień: XV edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin z udziałem gości ze Słowacji, Ukrainy i Węgier; 49% mieszkańców Grybowa wzięło udział w turnieju…
- „Grybowski Harry Potter”: Opowiadanie Andrzeja Chronowskiego…
- Jubileusz: 35 rocznica utworzenia Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej i odsłonięcie tablicy pamiątkowej…
- Mieszkania za złotówkę: Przekazanie nieruchomości przez Burmistrza dla Spółdzielni Mieszkaniowej…
- „Sapere Auso” odważ się być mądrym: Stypendia dla najbardziej utalentowanej młodzieży…
- Podsumowanie roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 i w Gimnazjum w Grybowie…
- Rocznicowe obchody urodzin Janiny Porazińskiej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie…
- Ratujemy i uczymy ratować: Dzieci Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie uczyły się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy…
- Wizyta rektorów Politechniki Warszawskiej: Prof. dr hab. Franciszek Krok oraz prof. dr hab. Władysław Wieczorek odwiedzili grybowskie liceum…
- Rzeczywistość PRL-u: Wystawa eksponatów z tamtego okresu w ZSZ Grybów…
- Święto Grybowskich Optymistów: Podsumowanie „Roku Przedszkolaka”…
- Fotograficzne Echo Dwójki…
- Konkurs fotograficzny „Grybów wiosną” rozstrzygnięty…
- Zagadka Kuriera…
ZAŁĄCZNIK
NR 1/41 (10)
STYCZEŃ/MARZEC 2009
W NUMERZE
- Życzenia Świąteczne…
- Z pracy Burmistrza: Najważniejsze miejskie inwestycje, które będą realizowane przez Miasto Grybów: budowa Przedszkola, most na Strzylawce, Grybowski Orlik, Ośrodek Zdrowia, chodnik w Białej Wyżnej…
- Mieszkania za złotówkę: Regulacja stanu własności mieszkań lokatorskich czy własnościowych w Spółdzielni Mieszkaniowej. Stanowisko Burmistrza Miasta oraz wywiad z Panią Prezes Spółdzielni…
- Kolektory słoneczne: Miasto Grybów współdziałając ze Związkiem Gmin Dolnego Dorzecza Rzeki Raby oraz ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu poinformowało mieszkańców o podjęciu działań związanych z pozyskaniem środków na dofinansowanie zakupu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej…
- Budowa mostu jeszcze w tym roku: Kilka dni temu po raz kolejny miałem przyjemność gościć u siebie przedstawicieli GDDKiA o/w Krakowie. Tym razem ich wizyta związana była z zapoznaniem się z warunkami terenowymi przyszłej inwestycji i z przeprowadzeniem pierwszych rozmów z właścicielami (dysponentami) gruntów, które położone są w obszarze planowanej budowy…
- Opłaty lokalne: Nie będzie podwyżek za wodę i ścieki. Drożeją śmieci. Nowe zasady segregacji śmieci…
- Wybory do Parlamentu Europejskiego: 7 czerwca 2009 roku odbędą się w Polsce drugie już wybory do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiamy kalendarz wyborczy, miejsca, gdzie można plakatować i nowe obwody głosowania…
- Zgłoś swoje dziecko na naukę pływania: Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku wniosek złożony przez Urząd Miejski w Grybowie uzyskał dofinansowanie z budżetu Marszałka Województwa Małopolskiego. Dotacja w wysokości 12.800 zł wraz ze środkami z budżetu miasta umożliwi sfinansowanie udziału dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w bezpłatnych zajęciach nauki pływania…
- W kierunku Bazyliki Mniejszej: Ks. Biskup dr Wiktor Skworc potwierdził podjęcie starań w celu uznania i ogłoszenia naszej pięknej, grybowskiej świątyni Bazyliką Mniejszą…
- Zima w Muzeum Parafilanym: Śnieg i mróz nie jest przeszkodą w kontemplowaniu sztuki. Można się było o tym przekonać w Muzeum Parafialnym, które w zimowych miesiącach było odwiedzane – równie często jak w lecie -przez turystów z różnych stron Polski oraz wycieczki szkolne z okolicy…
- Ferie z Ligą Obrony Kraju: W dniu 18 lutego na strzelnicy „Skalnik” w Grybowie odbyły się zawody strzeleckie z broni kulowej kbks „O Puchar Burmistrza Miasta Grybów”…
- Lance Armstrong w Grybowie: Piąty etap tegorocznego 66 Tour de Pologne będzie przejeżdżał przez Grybów. Na Rynku została wyznaczona premia lotna. „Konkurs rowerowy” z niespodzianką…
- Bobowa uzyskała prawa miejskie: Bobowa jest jedną z najstarszych miejscowości w Polsce południowej. Na uroczystej Sesji Wicepremier Grzegorz Schetyna wręczył Akt Nadania Praw Miejskich…
- Optymistyczne Przedszkole: Nasze Przedszkole otrzymało po raz kolejny certyfikat potwierdzający doskonałą realizację programu „Optymistyczne Przedszkole”…
- Pierwsze półrocze za nami. Czas na podsumowania: Sprawozdanie pierwszego półrocza w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie…
- Marszałek wraca do zdrowia: Proces wybudzania marszałka Marka Nawary ze śpiączki farmakologicznej zakończył się pomyślnie – poinformował w komunikacie małopolski urząd marszałkowski…
- Tak niedawno… A teraz drugi semestr: Rozpoczynamy drugie półrocze, więc każdy zagospodaruje swój czas na miarę swoich ambicji i możliwości. Najważniejsze, że jest już bliżej niż dalej do wakacji, bo tylko marzec, kwiecień, maj i czerwiec…
- Z życia dwójki: Co ciekawego i godnego odnotowania zdarzyło się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Grybowie od stycznia do marca 2009 roku…
- Konkurs wiedzy o św. Pawle: Uczyć się wiary, uczyć się Chrystusa, nauczyć się wejść na słuszną drogę – oto cele roku św. Pawła, wskazane przez papieża Benedykta XVI…
- Turniej zakładowy to już tradycja: W sobotę (1.03) odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie XIII Międzyzakładowy Turniej Piłki Siatkowej…
- Psychologia na co dzień „Ku dorosłości”: Mimo, że człowiek pragnie żyć długo i najlepiej szczęśliwie, to nie jest wolny od świadomości naturalności i nieuchronności procesu starzenia się…
- Filozofia na co dzień „Czas”: Czas – obok przestrzeni – to podstawowy wyznacznik tego świata, przynajmniej w świecie klasycznej nauki i codziennej obserwacji. Wokół czasu obraca się nasze życie…
- Kącik czytelnika: Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie poleca: HENRI BOSCO „Chłopiec i rzeka”, BIANCA PITZORNO „Magiczny domek”, UMBERTO ECO „O bibliotece”, ALICE KUIPERS „Życie na drzwiach lodówki. Powieść w notatkach”, STEPHEN KING „Worek kości”…
- Poznajemy mieszkańców Grybowa: Nowy cykl wywiadów z przedstawicielami lokalnej społeczności. Rozpoczynamy od proboszcza naszej parafii oraz jednego z kapłanów pracujących w Grybowie…
- Z życia Gimnazjum: Najważniejsze wydarzenia i imprezy gimnazjalne. Podsumowanie I semestru…
- Jubileusz 90-lecia LO: We wrześniu grybowskie Liceum Ogólnokształcące będzie obchodziło 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji planowany jest Wielki Zjazd Absolwentów…
- Opłatek u Emerytów: Jak co roku, również i w tym, 20 stycznia odbyło się „spotkanie opłatkowe” dla 108 członków naszego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Grybowie…
- Kolejnych 100 lat: 16 stycznia 2009 roku obchodziła swoje setne urodziny pani Anna Turek podopieczna Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas w Grybowie…
- Bezrobocie w Powiecie Nowosądeckim: Sytuacja na lokalnym rynku pracy powoli poprawia się. Nasze Miasto może pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całym powiecie…
- Ferie z MDK: Sprawozdanie z działalności Miejskiego Domu Kultury w czasie dwutygodniowych ferii. Na każdy dzień przewidziano inne atrakcje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych…
- Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty: Znamy laureatów pierwszej edycji konkursu „Grybów zimą”. Prace z czterech kolejnych edycji trafią do kalendarza ściennego promującego miasto…
- Zagadka Kuriera…
ZAŁĄCZNIK