Święto Języka Ojczystego to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jak to mówił ojciec polskiej literatury Mikołaj Rej…
A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż POLACY nie Gęsi, iż SWÓJ JĘZYK MAJĄ
Według ONZ co najmniej 40% języków używanych na świecie zagrożonych jest wyginięciem. Od roku 1950 zanikło już 250 języków, co pokazuje nam skalę problemu.
Święto Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. Przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, w naszym przypadku języka polskiego, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.
Nasze przedszkolaki już od najmłodszych lat uświadamiają sobie, jak ważny jest język ojczysty. Choć wiemy, że język polski nie należy do tych najłatwiejszych to nasi wychowankowie dostrzegają jego piękno i dbają o jego rozwój. W tym dniu dzieci poznawały najpopularniejsze polskie przysłowia, wyjaśniały wspólnie z nauczycielem ich znaczenia a nawet wykonywały do nich rysunki. Ćwiczyły język poprzez powtarzanie różnorodnych „łamańców językowych” i rymowanek oraz wykonując stymulujące język ćwiczenia logopedyczne. Na zakończenie tego dnia przedszkolaki obejrzały bajkę z serii Bajki z Różnych Stron Świata pt. „Czerwony Kapturek” po śląsku oraz wysłuchały bajki z serii Kaszubskie Bajania czytanej przez Natalię Szroeder. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z gwarą polską, które wywołało ogromne zdumienie…
Bo któż nie zna wypowiedzi…
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Albo….
W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
Nasze językowe łamigłówki należą do wyjątkowych, ponieważ nasz język ojczysty zajmuje wysokie miejsce w rankingu najtrudniejszych języków świata. To również dwuznaki, ich wymowa i zbitki spółgłosek sprawiają, że… umiejętność mówienia po polsku to supermoc!
Tekst: Barbara Żwirecka-Krok
Zdjęcia: Barbara Żwirecka-Krok, Edyta Kowacz