18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Został on ustanowiony w 2018 roku w celu promowania korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma na celu uzmysłowienie ludziom, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność dla zabezpieczenia przyszłości naszej planety.
Każdego roku ponad 2 mld ton odpadów trafia na wysypiska całego świata. Na Starym Kontynencie recyklingowi poddaje się niecałe 30% odpadów z tworzyw sztucznych. Kraje Unii Europejskiej chcą radykalnie zmienić te proporcje i już w 2030 roku wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych mają nadawać się do przetworzenia.
Zasadą działania recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia. Najskuteczniejszą metodą ograniczenia odpadów wydaje się być zmiana codziennych zachowań oraz wygodnych przyzwyczajeń – tego właśnie chcemy nauczyć naszych wychowanków. W naszym przedszkolu poza nauką prawidłowej segregacji śmieci uczymy dzieci, że:
- na zakupy wybieramy się z własną torbą wielorazowego użytku, co automatycznie powinno oduczyć bezrefleksyjnego sięgania po popularne foliówki;
- wybieramy produkty bez opakowań – bakłażan na styropianowej tacce, pomarańcze w siateczce? Większość owoców i warzyw możemy kupić bez zbędnego plastiku, wystarczy poszukać;
- zamieniamy jednorazowe plastikowe produkty, np.: plastikowe talerzyki na biodegradowalne zastępniki (m. in. z otrębów), plastikowe słomki na papierowe.
Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności powinniśmy zapobiegać ich powstawaniu, potem przygotować je do ponownego użycia, a jeśli to nie jest możliwe, to należy poddać je recyklingowi. Wraz z rozwojem nauki jesteśmy w stanie poddawać recyklingowi coraz więcej materiałów. Dobrym przykładem na to jest wykorzystywanie od niedawna odpadów górniczych i przeróbczych, jako surowców wtórnych.
Mamy nadzieję, że wyuczone w przedszkolu zasady są przenoszone na grunt rodzinny!
Tekst: Edyta Kowacz
Zdjęcia: Edyta Kowacz, Barbara Żwirecka-Krok