W naszym przedszkolu realizowany jest Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”, czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.
„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…” – zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych.
Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u dzieci. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci nabywają nowe umiejętności społeczne i emocjonalne, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy.
Nasze przedszkole już w październiku przystąpiło do realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni, w który zaangażowane są dwie grupy: PSZCZÓŁKI- wych. Pani Jolanta Waligóra, KRASNALE – wych. Pani Izabela Tubek.
Organizatorem Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle. Autorkami Projektu są nauczycielki wychowania przedszkolnego: Anna Zielińska – Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle i Ludmiła Fabiszewska – Miejskie Przedszkole Nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.
Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.
Cele szczegółowe to:
- Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
- Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
- Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
- Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną.
- Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).
- Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.
- Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.
- Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.
- Uświadomienie dzieciom swoich praw i obowiązków.
- Popularyzowanie wśród dzieci animacji jako sztuki oraz tzw. dobrych dobranocek z morałem.
Projekt składa się z 8 modułów przygotowanych do realizacji przez jego uczestników. Tematyka modułów jest zgodna z kierunkami polityki Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021. W każdym module dodatkowo realizowany jest blok tematyczny „Dobranocki z dawnych lat”.
Przystępując do Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” dzieci zrealizowały zadania wprowadzające do tematu. Stworzyły bajkowego przyjaciela – kukiełkę: Margolcię i Serduszkową Księżniczkę, która będzie towarzyszyła dzieciom podczas magicznej podróży do świata wartości. Zaaranżowane zostały „Kąciki Projektowe” w salach zabaw. Przedszkolaki nauczyły się piosenki związanej projektem pt. „Magiczna moc bajek” (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska).
Tekst: Jolanta Waligóra
Zdjęcia: PS