Baterie to fenomenalny wynalazek, którego prymitywne wersje występowały już w czasach babilońskich! Towarzyszą nam od dawien dawna, a nasze codzienne funkcjonowanie, co najmniej w połowie opiera się na ich działaniu.
Rozmawiamy przez telefony nimi zasilane, używamy naszych komputerów, tabletów, myjemy zęby szczoteczkami elektrycznymi, nasze auta odpalają dzięki akumulatorom, nawet rozruszniki serc działają na zasadzie baterii.
Dzieci z grup „Misie” i „Biedronki” obchodziły Dzień Baterii (18 lutego). Nasi wychowankowie poznali moc baterii i dowiedzieli się, dlaczego należy je zbierać i oddawać w wyznaczone miejsce, a nie wyrzucać do kosza. Przedszkolaki segregowały baterie, przeliczały je i obserwowały – jak dzięki nim działa zegar, latarka, aparat, telefon, itp.
Wymieniać można bardzo dużo rzeczy, które mają prawo bytu tylko dzięki tym urządzeniom, dlatego w dzisiejsze święto doceńmy je i zastanówmy się, co by było gdyby ich zabrakło. I pamiętajmy, żeby segregować baterie i nie wrzucać ich do zwykłych śmietników, ponieważ zawierają one dużo metali ciężkich w tym ołów, który działa trująco na wszystkie organizmy.
Tekst: Edyta Kowacz
Zdjęcia: Barbara Żwirecka-Krok, Edyta Kowacz