Kilka dni temu zawitała do nas piękna słoneczna polska jesień. Na drzewach czerwienieją jabłka, liście niepostrzeżenie rozpoczęły już swoją metamorfozę a w promieniach słońca błyszczy babie lato. Codzienne spacery i zabawy na świeżym powietrzu przy takiej aurze to sama radość.
Jednak 27 września na grupę Smerfów czekała „kulturalna” niespodzianka. Właśnie tego dnia pani Barbara Żwirecka-Krok i pani Jolanta Koszyk postanowiły zabrać swoich podopiecznych do Muzeum Parafialnego w Grybowie. Jest to miejsce, które niejednokrotnie było już przez nas odwiedzane ze względu na organizowane tam różne wystawy.
Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Grybów lat 70-tych XX w”. Dzieci przed wyjściem z placówki utrwaliły sobie zasady kulturalnego zachowania się podczas pobytu w miejscach publicznych.
Po drodze do muzeum powtórzyliśmy sobie kodeks drogowy czyli zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku, prawidłowego przejścia przez pasy i jak detektywi śledziliśmy i na bieżąco omawiali napotykane po drodze znaki drogowe. Smerfy sprawnie pokonały drogę do muzeum gdzie w progu przywitała nas uśmiechnięta Pani Maria Filipowicz-Solarz, która jest tutejszym kustoszem Muzeum Parafialnego.
Pani Maria oprowadziła nas po wystawie pokazując nam fotografie Grybowa z okresu około 1970-1975 r. oraz mnóstwo eksponatów codziennego użytku. Dzieci w ciszy podążały za naszym Przewodnikiem, który opowiadał nam o czasach dawnych jak najpiękniejszą bajkę. Dla naszych cztero i pięciolatków były to czasy dawne i odległe. Dlatego też czarno-biały telewizor, magnetofon przenośny konkretnych gabarytów, dawny odkurzacz, syfon na wodę czy aparaty fotograficzne z „tamtych czasów” zrobiły na nich ogromne wrażenie. Natomiast zdjęcie furmanki ciągniętej przez konia środkiem rynku wywołało nie lada zdumienie.
W trakcie wystawy mieliśmy ogromne szczęście ponieważ zawitał do nas jeden z organizatorów Pan Tadeusz Sapalski (emerytowany nauczyciel z Krużlowej) z którym zrobiliśmy sobie oczywiście zdjęcie. Na koniec przed wyjściem wpisaliśmy się w Pamiątkową Księgę pozostawiając niezbity dowód na to że Smerfy odwiedziły, zobaczyły i jeszcze tu wrócą przy najbliższej okazji.
Z tego miejsca pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować za trud jaki włożono w przygotowanie tej wystawy wszystkim organizatorom tj. Muzeum Parafialne, Państwo Barbara i Zbigniew Gomułkowie, Pan Tadeusz Sapalski, Pan Stanisław Stambelan (organizator grup rekonstrukcyjnych). Cieszymy się, że są wśród nas Osoby o wielkim sercu i szczerych chęciach, dzięki którym nasze miasto i jego mieszkańcy mogą odbyć podróż w czasie. Dla naszych przedszkolaków to podróż w nieznane, która jest bezcenną lekcją historii pozostającą na zawsze w ich pamięci.
Autor: Barbara Żwirecka-Krok
fot. Barbara Żwirecka-Krok