Wczesny kontakt z książką odgrywa doniosłą rolę w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w szkole i kształtowaniu jego spojrzenia na świat. Niełatwym zadaniem nauczyciela jest rozbudzenia zainteresowań czytelniczych u dzieci, w świecie zdominowanym przez media.
Aby ocalić wartości jakie daje książka, włączamy się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, promując hasło „Czytaj dziecku 20 min dziennie, codziennie”. W czasie czytania staramy się, aby atmosfera była miła i serdeczna, a dzieci miały możliwość zapoznania się z różnorodną literaturą dziecięcą.
Staramy się także, aby dzieci uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych poznając panią bibliotekarkę, która szczegółowo i bardzo ciekawie opowiada przedszkolakom o książkach i sposobach ich wypożyczania.
Tradycją naszego przedszkola jest również obdarowywanie naszych wychowanków upominkami książkowymi podczas różnorodnych uroczystości: pasowanie na przedszkolaka, dzień dziecka, zakończenie roku. Staramy się, aby dedykacje, które się w nich znajdują były miłym wspomnieniem z przedszkola. Uważamy, że te poczynania przyczynią się do rozwijania zainteresowań u dzieci literaturą piękną, wdrożą do tworzenia rozbudowanych wypowiedzi, rozwiną wyobraźnię oraz włączą rodziców do wspólnego czytania.
Współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną, dzieci pięcioletnie wzięły udział w Międzygminnym Konkursie Recytatorskim wierszy Wandy Chotomskiej pt.: „Poetycki Kram Rozmaitości”. Po pierwszych eliminacjach do drugiego etapu konkursu przeszyły:
- Aleksandra Jasińska;
- Patryk Gryzło;
- Jakub Polek;
- Aleksandra Święs;
- Lena Chrupała;
- Faustyna Rola.
Do trzeciego etapu zakwalifikowały się:
- Aleksandra Święs;
- Lena Chrupała;
- Faustyna Rola.
Laureatką drugiego miejsca wyżej wymienionego konkursu, który odbył się w Piwnicznej-Zdroju 18 maja 2016 roku, została Aleksandra Święs. Uczestnicy konkursu mieli okazję spotkania z autorką literatury dziecięcej, panią Barbarą Paluchową.
Autor: PS
fot.: PS