NR 4/51 (12)
PAŹDZIERNIK/GRUDZIEŃ 2011
W NUMERZE
- Budżet miasta na 2012 rok – Nie rezygnujemy z inwestycji. „Samorządy zbankrutują”. „Rząd postawił samorządy pod ściana:, „Samorządy nie wytrzymają założeń budżetowych Tuska” – to tylko niektóre tytuły artykułów jakie w ostatnim czasie pojawiły się na czołowych stronach ogólnopolskiej prasy…
- Odszedł zasłużony sołtys, wielki człowiek Grybowszczyzny. Antoni Łukasik pełnił funkcję sołtysa w Gródku (koło Grybowa) przez ponad 20 lat…
- Dofinansowanie przyłączy budynków do sieci kanalizacji sanitarnej.Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił program…
- Czas okupacji hitlerowskiej cd. W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego w Kurierze Grybowskim nr 3/50 (lipiec-wrzesień) pt. „Czas okupacji hitlerowskiej…” chciałam podzielić się wiedzą, między innymi na temat okoliczności powstania zamieszczonych tam portrecików…
- Blisko zbrodni biegonickiej. Uzupełniam artykuł Pani Barbary Jabłońskiej (z domu Wągrowskiej)…
- Cechy gwary lokalnej na przykładzie „Księgi Cechu Wielkiego Krawieckiego” [księga zapisów, eliberacyi i majsterki cechu Wielkiego Krawieckiego w Gorlicach z lat 1777-1833]…
- Stan zdrowia mieszkańców dawnego Grybowa, cz.8. Służba zdrowia – akuszerki. W poprzednim artykule przedstawiłem, jak wyglądała pomoc społeczna dla ludzi, którzy sami nie mogli sobie poradzić z biedą i chorobami, teraz prześledzimy, jak przez ostatnie dwa wieki wyglądała służba zdrowia w Grybowie…
- Biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Franciszek Frączek…
- Wywiad z posłem Andrzejem Romankiem…
- Libia, prawie Europa, odc. 3. Gdy piszę ten odcinek wspomnień z mojego pobytu w Libii, w kraju tym nastąpiły zmiany, które w mediach istnieją pod nazwą Arabska Wiosna…
- Filozofia na co dzień: Język cz. 2. Język służy komunikacji. Ten oczywisty fakt zawiera jednak bardzo złożoną procedurę umożliwiającą wymianę myśli miedzy ludźmi…
- Dziękczynienie i zobowiązanie – pięć lat z życia Proboszcza i jego Grybowskich Parafian. We wrześniu 2011 roku minęło pięć lat od objęcia przeze mnie posługi proboszcza grybowskiej parafii, a w listopadzie minęło tyleż samo czasu od rozpoczęcia generalnego remontu naszej pięknej zabytkowej świątyni i wielu innych prac o charakterze remontowo – inwestycyjnym dotyczących całej materialnej substancji naszej parafii…
- Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego w Grybowie. W dniu 19 października 2011 roku w Grybowie odbyło się uroczyste wręczenie „Medali Za długoletnie Pożycie Małżeńskie”…
- Z życia Koła Emerytów. Nasze Koło zrzesza 170 członków. Tak jak w latach ubiegłych również w br. zorganizowaliśmy „spotkanie opłatkowe”, które odbyło się 26 stycznia w „Promyczku”…
- Kącik czytelniczy…
- Wieczorek literacki. W środę 14 grudnia 2011 roku w kawiarni „Maciejowski” w Grybowie odbył się wieczorek literacki poświecony laureatowi tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla, Tomasowi Transtromerowi…
- Kącik literacki. W tym numerze został opublikowany esej autorstwa Dariusza Grucy, ucznia klasy VI c Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie. Utwór został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury…
- Co słychać jesienią w Przedszkolu. W ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Grybowa w zakresie poprawy efektywności prowadzonej segregacji odpadów komunalnych” przedszkole uczestniczyło w jego licznych przedsięwzięciach…
- Andrzejki 2011 – magia wróżb. Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości…
- „Judo – siłą charakteru”. Od X 2011 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Grybowie odbywają się zajęcia judo dla 10 uczniów z klas IV-VI prowadzone przez Pana Michała Moskalewicza (instruktora judo)…
- Echo andrzejkowej zabawy. W dniach 23 i 24 listopada 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Grybowie odbyły się andrzejki dla uczniów kl. 0-VI…
- Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) jest konstytucyjnym, niezależnym i niezawisłym w swojej działalności, organem ochrony prawnej, który działa na podstawie Konstytucji oraz ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich…
- „Szekspir bez granic” to gimnazjalny projekt edukacji teatralnej. Jego zwieńczeniem będzie wystawienie najsłynniejszej tragedii „Romeo i Julia”…
- Własna twórczość. Dnia 04.11.2011 r. we Florynce odbył się rocznicowy, bo X już konkurs poetycki „Twórczość własna”…
- Wspomnienia Szymona, ucznia klasy 3b. W dniach 13-20 października w ramach Comenius wyjechaliśmy do Czech. Nasza grupa liczyła 11 osób (8 uczniów i 3 opiekunów)…
- 20 lat Klubu HDK. Od 20 lat uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych oddając krew pomagają najbardziej potrzebującym. Tej pomocy nie można przecenić bo krwi nie da się niczym zastąpić…
- Wiadomości z Zawodówki czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. Oj dzieje się u nas, dzieje! Biblioteka szkolna, uwzględniając zdolności artystyczne uczniów, zorganizowała wystawę pt „Origami – tak się składa”…
- Rozstrzygniecie konkursu poetyckiego „Echo moich gór”. W dniu 14 listopada 2011 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zorganizowała po raz ósmy spotkanie, na którym ogłoszono wyniki konkursu poetyckiego pt. „Echo moich gór”…
- Zagadka Kuriera 4/51…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 3/50 (12)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2011
W NUMERZE
- Grybowski rynek nie spłynął…
- Nowa książka o Ocalonym chłopcu z Grybowa. „Historia [opowieść] Leona Schagrina”…
- Czas okupacji hitlerowskiej – wrzesień 1941 r…
- List do Redakcji…
- Nazwiska a status społeczny mieszkańców Grybowa…
- Biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Władysław Dziedziak…
- Stan zdrowia mieszkańców dawnego Grybowa: Część 7 – Opieka społeczna…
- Dom Pomocy Społecznej w Białej Niżnej już działa!…
- Trzy dni poza szkołą – czyli niezapomniana wycieczka w Bieszczady…
- Rok pod znakiem ekologii. Zakończenie projektu pn.: „Edukacja ekologiczna mieszkańców miasta Grybowa w zakresie poprawy efektywności prowadzonej segregacji odpadów komunalnych”.
- Klub Honorowych Dawców Krwi…
- Grybowski towarzysz niedoli Ojca Maksymiliana. 15 sierpnia dobiegł końca rok Kolbiański. Wierni jeszcze raz mogli przemyśleć heroizm cnót i czynów świętego Maksymiliana Marii Kolbego…
- Wystawa „Stworów” w Muzeum Parafialnym. W dniach od 24 do 30 września br. prezentowana była w Muzeum Parafialnym wystawa biżuterii z kamieni półszlachetnych i metaloplastyka Aleksandra Zubka.
- Występ Zespołu Regionalnego „Kowalnia” ze Stróż w Vel’kym Sarisu…
- Filozofia na co dzień. Język [część 1]…
- Kącik Literacki. Utwór (esej) ucznia Jacka Pękali, który został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim…
- Zdarzenia wesołe, smutne, a nawet straszne. Libia, prawie Europa [część 2]…
- Matura w grybowskim Liceum jak zwykle na wysokim poziomie.Wyniki porównawcze z liceami nowosądeckimi i krakowskimi…
- Kołobrzeg 02.08-16.08 2011 r. Wyjazd do Kołobrzegu zorganizowany przez Parafię i Urząd Miejski w Grybowie w ramach projektu przeciwdziałania patologiom społecznym w formie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży…
- Dożynki Gminne w Kąclowej. Dnia 28 sierpnia 2011 roku w miejscowości Kąclowa zorganizowane zostały Gminne Dożynki…
- Echo z „Dwójki”. W okresie wakacji przy Szkole Podstawowej nr 2 w Grybowie wykonano dwa nowe boiska…
- Wiadomości z „Jedynki”. W czasie wakacji przeprowadzono remont dachu, wymalowano trzy sale lekcyjne…
- Przedszkole Samorządowe „Pod Topolą”. Od września 2011 r. w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” w Grybowie rozpoczęła się dalsza realizacja projektu unijnego „Budowa przedszkola samorządowego z zagospodarowaniem terenu położonego wokół budynku”…
- Piesze wędrówki z Kołem PTTK nr 2. W dniach 27.06-3.07 2011 r. odbyła się wycieczka w Bieszczady…
- Karuzela Marzeń. Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Teatrów Amatorskich…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera…
- Ogłoszenia i reklamy…
ZAŁĄCZNIK
NR 2/49 (12)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2011
W NUMERZE
- Miasto Grybów – najbardziej dynamicznie rozwijająca się jednostka samorządu terytorialnego na Sądecczyźnie…
- Rewitalizacja grybowskiego rynku rozpoczęta
- Był wśród nas – wspomnienie o Marku Nawarze…
- Medialna wojna o grybowską obwodnicę…
- „Budżet samorządów a rozwój regionów” – referat Andrzeja Romanka
- Niesamowite spotkanie – dziennik z podróży do Rzymu…
- Kościoły Grybowa – monografia dra Józefa Skrabskiego nagrodzona!
- Katyń – pamięć, która trwa – rocznica katastrofy…
- Libia, prawie Europa
- Stan zdrowia mieszkańców dawnego Grybowa: Część 6 – Choroby i sposoby ich leczenia…
- Biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Józef Fyda…
- Rabacje kościołów w Cyrkule Sandeckim…
- „NAVIGARE NECESSE EST” – relacja z podróży do Grenlandii…
- Filozofia na co dzień – młodość
- Dzień Dziecka, Święto Rodziców… w Przedszkolu Samorządowym w Grybowie
- Wiadomości z „Jedynki” – podsumowanie roku szkolnego 2010/2011…
- Kącik Literacki – Od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie uczestniczą w różnych konkursach…
- Echo z „Dwójki” -podsumowanie II półrocza w Szkole Podstawowej Nr 2 w Grybowie…
- Osiągnięcia grupy teatralnej „Tragiko”…
- Ptaszkowa „ojczyzna – polszczyzna”: W dniu 22 maja 2011 roku zaroiło się w Ptaszkowej od bohaterów Tuwimowych wierszy…
- Wspomnienia absolwentów Szkoły Zawodowej w Grybowie – Wspomina Władysław Motyka
- Grybowscy strażacy najlepsi – W dniu 5 czerwca 2011 roku na Stadionie Miejskim w Grybowie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze…
- Wywiad z zespołem Kanabislang
- Dzień Dziecka 2011 z MDK
- Finał Konkursu Recytatorskiego pt .”Czy to bajka, czy nie bajka…”
- UKS ISKRY – sukcesy zawodniczek…
- Rodzina bez przemocy – materiały informacyjne Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera…
- Ogłoszenia i reklamy…
ZAŁĄCZNIK
NR 1/48 (12)
STYCZEŃ/MARZEC 2011
W NUMERZE
- Wiosenne poruszenie czyli zapowiedź inwestycyjnego boom w Grybowie…
- Cechy ludzkiej fizjonomii na podstawie listów gończych „Księgi Cyrkułu Sandeckiego” z lat 1782-1785…
- Stan zdrowia mieszkańców dawnego Grybowa: Część 4 – Zarazy…
- Biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Antoni Fyda…
- Wybory w osiedlach – podsumowanie. W dniach 27 lutego oraz 6 marca br. Mieszkańcy poszczególnych osiedli Grybowa wybierali swoje Zarządy…
- Wywiad z Markiem Motyką trenerem Kolejarza Stróże…
- Filozofia na co dzień – Życie…
- III Parafialny Przegląd Jasełek. Już po raz trzeci odbył się w dniu 30 stycznia 2011 r. Parafialny Przegląd Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych…
- Wieści z Jedynki. Pierwsze półrocze za nami…
- Co słychać zimą w przedszkolu. Tradycją naszego przedszkola stało się „Kolędowanie przy choince” w okresie świątecznym…
- Niespodzianka dla babci i dziadka. 24 stycznia 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie zaprosili swoich Dziadków do remizy OSP w Grybowie gdzie czekała na nich niespodzianka…
- Ogólnopolski konkurs „Projekt z klasą” Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie…
- Hasior – czyli powrót wielkiego artysty do Nowego Sącza. W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską pt. „Możemy Więcej”, uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie wraz z dr Pawłem Ziębą udały się na otwarcie Galerii BWA Sokół …
- Wspomnienia absolwentów Szkoły Zawodowej w Grybowie. Michaś podołał…
- I Otwarty Turniej Brydża Sportowego. Od kilku lat na początku roku w naszym mieście organizowany jest turniej brydża sportowego…
- Niezręczna radość P. Piechnika czyli Puchar Burmistrza wędruje do Urzędu Miejskiego…
- Halowy Turniej Piłki Nożnej. W dniu 12.02.2011 roku odbyły się zawody w piłce nożnej halowej drużyn amatorskich o Puchar Burmistrza Miasta Grybowa…
- Aktualna oferta grybowskiej służby zdrowia… KROMED, ADMA, BOMED I APTEKI
- Bawiąc się pożegnaliśmy stary rok. Sylwestrowe spotkanie w Parku Miejskim było okazją aby po raz ostatni w tym roku wziąć udział w zabawie…
- Pożar w remontowanym budynku w Grybowie. W piątek wieczorem 11 lutego br. w remontowanym budynku w Grybowie przy ul. Kościuszki, w którym przed wieloma laty było pierwsze przedszkole wybuchł pożar…
- Informacja o projekcie „Budowa zintegrowanego systemu informacji…”
- 19 finał WOŚP. 9 stycznia od wczesnych godzin rannych na ulicach Grybowa kwestowali wolontariusze zgromadzeni przy sztabie w Miejskim Domu Kultury…
- „Artystyczna gratka dla babci i dziadka” po raz czwarty. W dniu 18 stycznia 2011 r. na zaproszenie dzieci i młodzieży, które na co dzień uczestniczą w zajęciach Miejskiego Domu Kultury, przybyły do nas kochane Babcie i wspaniali Dziadkowie…
- Ferie 2010. Tegoroczne ferie rozpoczął 30 stycznia, gromadząc bardzo liczna widownię III Parafialny Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera…
- Ogłoszenia i reklamy…
ZAŁĄCZNIK