Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie jest instytucją kultury działającą na rzecz miasta Grybowa i jego mieszkańców. Została założona w 1947 roku i pierwotnie zajmowała 2 małe pomieszczenia w budynku „Sokoła”. W historii swego istnienia bazę lokalową zmieniała kilkakrotnie. Obecnie mieści się przy Urzędzie Miejskim w Grybowie na ul. Rynek 12. MBP działa na podstawie Statutu, który wyznacza cele i zadania biblioteki służącej rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych naszego społeczeństwa. Podstawą jej działalności jest: gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów zarówno na miejscu jak i do domu służące szerszej popularyzacji książki i czytelnictwa.
Biblioteka dostępna jest dla ogółu czytelników: zarówno uczących się, studiujących jak również dla osób czytających z własnej wewnętrznej potrzeby. Zapotrzebowania czytelnicze wciąż wzrastają i zmieniają się w związku z tym wzbogacamy swój księgozbiór w miarę naszych możliwości oraz sprowadzamy książki z innych bibliotek krajowych. Duża część dzieci i młodzieży korzysta również z Wypożyczalni Międzybibliotecznej i Czytelni. Porównując do lat 50-tych gdzie liczba czytelników wahała się w granicach 205-300, a ilość woluminów wynosiła 5 750 to obecnie możemy się pochwalić znacznie wyższymi wskaźnikami. Ilość czytelników, których rejestrujemy w naszych wypożyczalniach osiąga liczbę ponad 2 tys., a książek posiadamy już 42 369 egzemplarzy. Od 2004 roku czytelnicy mogą także korzystać ze stanowisk komputerowych i Internetu.
Aktualnie Biblioteka posiada katalog on-line, który ułatwia sprawdzanie zasobów bibliotecznych bowiem w dzisiejszych czasach komputeryzacja biblioteki jest zadaniem najważniejszym. Stan komputerowej bazy katalogowej na dzień 31 października 2011 roku wynosił 30 548 rekordów, co stanowi 72% całego księgozbioru.
Działalność kulturalno-oświatowa Biblioteki to szereg wydarzeń mających na celu zwiększenie promocji czytelnictwa. Skierowane są one ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży jako adresatów tych działań w celu zachęcenia ich do czytania. Wszystkie podejmowane w Bibliotece działania zmierzają w kierunku dostosowania oferty do oczekiwań czytelników. Pomysły i zadania, które się sprawdzają i znajdują odbiorców są kontynuowane, a jeśli nie – są modyfikowane lub zmieniane. Np. przy sposobności konkursu poetyckiego „Echo moich gór” poznajemy dokładniej naszą okolicę przedstawiając jej walory: architektoniczne, przyrodnicze, ekologiczne, krajobrazowe oraz poznajemy poetów regionalnych i ich twórczość np. Wandę Łomnicką-Dulak, Barbarę Paluchową, Stanisławę Widomską, Adama Ziemianina, Danutę Sułkowską i innych. Różnorodność oferty przyciąga i zaciekawia wielu mieszkańców naszego miasta jak i okolicy.
Zgodnie z planem Biblioteka przygotowuje m. in.: wystawki tematyczne nawiązujące do ważnych rocznic, konkursy plastyczne, recytatorskie, poetyckie, spotkania autorskie. Biblioteka prowadzi akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, przyjmując grupy dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Topolą” oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie.
Miejska Biblioteka Publiczna wydaje również gazetę lokalną kwartalnik „Kurier Grybowski”. Na miarę posiadanych środków i możliwości Biblioteka bierze udział w programach m. in.: projekt Biblioteki Narodowej pn. „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”, który realizowany jest od wielu lat w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura i Czytelnictwo”. Jego celem jest wspomaganie bibliotek w zakupach nowości wydawniczych, program „Akademia Orange dla Bibliotek”, którego celem jest zwiększenie wykorzystania Internetu przez użytkowników i pracowników biblioteki, a w szczególności zapewnienie bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz prowadzenie projektów edukacyjnych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie współpracuje ze wszystkimi typami szkół z terenu miasta Grybowa, Miejskim Domem Kultury i Przedszkolem Samorządowym „Pod Topolą” oraz bibliotekami z terenu powiatu sądeckiego. Bierze także udział w ważniejszych wydarzeniach miasta np. 670-lecie lokacji Grybowa.
- bogaty zbiór literatury beletrystycznej i popularnonaukowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- wystawy prac,
- konkursy literackie i plastyczne,
- spotkania autorskie,
- współpraca z innymi bibliotekami i instytucjami kulturalno-oświatowymi,
- pomoc dzieciom w doborze literatury i przygotowaniu się do zajęć,
- katalogi tradycyjne i elektroniczne (on-line),
- bezpłatny dostęp do Internetu (3 stanowiska),
- usługi w zakresie ksero,
- wypożyczenia międzybiblioteczne,
- literatura regionalna,
- pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w dotarciu do książek (można zamówić książkę przez telefon, a bibliotekarki dostarczą ją do domu).