Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie powstała w 1947 roku. Organizowana była od podstaw, początkowo zajmowała dwa małe pomieszczenia w budynku „Sokoła”. Pierwszym kierownikiem biblioteki była Aniela Czerska, polonistka ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie, która otrzymała z Ministerstwa Oświaty pierwsze 140 woluminów. Do najważniejszych jej pracowników należeli także: Zdzisław Kuchny, Ksawera Skoczylas, Franciszek Tyrkiel i Bronisława Swadowska. Nadzór nad grybowską książnicą, z ramienia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu, sprawował Jan Markiewicz.
W latach od 1953 do 1958 liczba czytelników wahała się w granicach od 205-300, a liczba woluminów wynosiła 5750. Wypożyczenia odbywały się 5 razy w tygodniu. Biblioteka od samego początku wypożyczała książki i czyniła starania, by pozyskać jak największą ilość pozycji od czytelników i darczyńców. Księgozbiór umieszczony był na 12 regałach. W 1954 roku biblioteka otrzymała bezpłatnie jeden regał z Nadleśnictwa, dzięki życzliwości nadleśniczego Stanisława Giewałdowskiego.
Liczba zgromadzonych woluminów, choć niewielka rosła systematycznie, jednak bolączką biblioteki były niekończące się wędrówki. W latach 1947-1991, biblioteka zmieniała swą siedzibę kilkakrotnie, przy czym jedno z tymczasowych pomieszczeń było, wedle słów kierowniczki „istną ruderą, w której strach było chodzić, a co dopiero układać ciężkie regały”. Pierwsza przeprowadzka miała miejsce w 1957 roku. Biblioteka została przeniesiona do lokalu numer 19 w Rynku, gdzie zajmowała dwa pomieszczenia. Pierwszego sierpnia 1958 roku nowym kierownikiem biblioteki została Bronisława Swadowska, a Franciszek Tyrkiel, który pełnił to stanowisko od 1953 roku przeszedł na emeryturę, ale dalej pracował na pół etatu. W 1963 roku kierownictwo biblioteki powierzono córce Bronisławy Swadowskiej, Bronisławie Gomułce, która nadzorowanie księgozbioru łączyła z oprowadzaniem chętnych po Muzeum Grottgera.
Pierwszego sierpnia 1964 roku w bibliotece otworzono czytelnie. Nowo założona czytelnia cieszyła się dużym powodzeniem, czytelnicy chętnie korzystali z prasy codziennej. Na koniec roku 1968 stan księgozbioru wynosił 12011 woluminów, w tym 5901 literatury pięknej dla młodzieży, 4401 literatury pięknej dla dorosłych i 1713 innych działów. Liczba czytelników osiągnęła liczbę, 1964 z czego do lat 14 – 553 osoby, od 15 do 18 – 565 osoby, powyżej 20 lat – 846. Z numerycznego układu książek wydzielone zostały trzy działy: społeczno-polityczny, rolniczy i młodzieżowy. Ostatni z wymienionych ułożony został według poziomów. Liczba czytelników na koniec 1967 roku wyniosła 1809, a frekwencja dzienna wahała się w granicach od 85-120 osób dziennie.
Dnia 27 lutego 1969 roku Miejska Biblioteka Publiczna, została przeniesiona do nowego lokalu. Był to dawny budynek Żeńskiej Szkoły Podstawowej, który został adaptowany na Dom Kultury. Książnica zajęła wszystkie pomieszczenia na piętrze, a było ich pięć. Najpiękniejszą salę przeznaczono na czytelnię. Książki ze starej biblioteki zostały przeniesione w czynie społecznym przez harcerzy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Grybowie do nowego budynku, przy Rynku 12 (z lokalu numer 19 w Rynku) i ułożone na nowych regałach według systemu dziesiętnego.
Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres doskonalenia warsztatu bibliotecznego, zakup sprzętu, wzbogacenie księgozbioru, organizowanie różnorodnych form pracy, jak: wystawy, wieczory literackie, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wieczory bajek dla dzieci. Organizowano spotkania z pisarzami i innymi przedstawicielami świata kultury, między innymi z Ludwikiem Jerzym Kernem, Cezarym Chlebowskim, znanym podróżnikiem Bronisławem Dostatnim, wystawy prac artystów ludowych oraz dzieci i młodzieży. W gmachu biblioteki odbywały się też wykłady organizowane przez Nowosądecką Wszechnicę Umiejętności Związku Młodzieży Wiejskiej.
W 1975 roku nastąpiła zmiana administracyjna, nie było podziału na gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie, lecz na miasta i gminy. W mieście utworzono Urząd Miasta i Gminy w Grybowie. Nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej, zmieniono na Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Grybowie i przeniesiono do budynku znajdującego się na ulicy Jakubowskiego 33. Czytelnictwo rozwijało się całkiem pomyślnie. Książnica posiadała filie w: Stróżach, Gródku, Białej Niżnej, Kąclowej, Florynce, Krużlowej Niżnej, Ptaszkowej i Cieniawie. W połowie lat osiemdziesiątych kartę czytelnika posiadało 2 tysiące osób, co przy liczbie mieszkańców miasta wynoszącej nieco ponad 6 tysięcy było niewątpliwie ilością imponującą. Po rozdziale miasta i gminy w 1991 roku wiejskie filie zostały odłączone od ośrodka centralnego, który sam otrzymał nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grybowie. W budynku, w którym znajdowała się biblioteka, zorganizowano Urząd Gminy. Pierwszego lipca 1991, książnica grybowska powróciła do dawnych pomieszczeń Żeńskiej Szkoły Podstawowej i jest tam do dnia dzisiejszego. W budynku mieści się również Urząd Miasta. Filie biblioteki stały się samodzielnymi bibliotekami wiejskimi, które nadzorowała utworzona Gminna Biblioteka Publiczna w Grybowie z siedzibą w Stróżach.
Jako Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie została utworzona na mocy Uchwały Nr III/23/91 Rady Miejskiej w Grybowie z dnia 18 czerwca 1991 roku i działa na podstawie ustaw o bibliotekach, o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury, o samorządzie terytorialnym, o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy, a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw, prawie budżetowym, przepisach wykonawczych do ustaw i statucie.
Siedzibą Biblioteki jest budynek Urzędu Miejskiego w Grybowie położony przy ul. Rynek 12. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie jest jedyną biblioteką w mieście. Zapewnia obsługę biblioteczną mieszkańcom miasta i regionu oraz służy rozwijaniu potrzeb informacyjnych i edukacyjnych społeczeństwa w upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury. Biblioteka chroni, pomnaża i popularyzuje dziedzictwo kulturalne Ziemi Grybowskiej. Jest samorządową instytucją kultury, posiadającą osobowość prawną i samodzielnie gospodarującą przydzielonym i nabytym mieniem. Nadzór fachowy nad działalnością biblioteki pełni Powiatowa i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.
Biblioteka gromadzi literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz literaturę popularnonaukową z wszystkich dziedzin wiedzy. Uzupełnia na bieżąco księgozbiór o pozycje, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytających. Każdego roku biblioteka obsługuje około 2 tys. czytelników. Najliczniejszą grupą korzystających jest młodzież wszystkich typów szkół jak również osoby studiujące. Książnica prowadzi również wypożyczenia międzybiblioteczne i sprowadza potrzebne książki z innych bibliotek. Biblioteka wprowadziła także na stałe pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w dotarciu do książek. Mogą oni zamówić książkę przez telefon, a bibliotekarki dostarczą je do domu.
Obecnie w bibliotece pracują trzy osoby. Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grybowie jest mgr Marzena Hotloś, która rozpoczęła pracę 1 stycznia 2004 roku. Młodszym bibliotekarzem jest Janina Igielska, która pracuje od 2 stycznia 1986 roku oraz mgr Elżbieta Frączek, która podjęła pracę 1 sierpnia 2004 roku jako bibliotekarz.
Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie posiada również dostęp do Internetu poprzez komputery z Programu Ikonka. Uruchomiliśmy już katalog on-line oraz elektroniczne wypożyczanie w programie SOWA2. Prowadzimy działalność kulturalną m.in. poprzez : wystawy książek, spotkania autorskie, konkursy. Współpracujemy ze Szkołami z terenu miasta Grybowa, Przedszkolem Samorządowym „Pod Topolą” oraz Domem Kultury i innymi Bibliotekami. Wydajemy również gazetę lokalną miasta Grybowa „Kurier Grybowski”.
fot.: Wejście do budynku biblioteki (1969)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie
fot.: Wnętrze biblioteki (1969)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie
fot.: Wystawa książek z okazji 100 rocznicy urodzin W. Lenina (1970)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie