Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- „Basia i tablet” ZOFIA STANECKA
- „Niedźwiadek polarny” HOLLY WEBB
- „Księga Arona” JIM SHEPARD
- „Na własne oczy” LINWOOD BARCLAY
- „Pieśń złamanych serc” SHEILA WALSH, CINDY MARTINUSEN COLOMA
- „Obietnica. Historia, którą napisało życie” ARKADIUSZ PAŚNIK
„Basia i tablet”
ZOFIA STANECKA
„Mama odwróciła się do nich. Twarz miała spoconą od upału, a włosy w nieładzie?od wpadającego przez okno gorącego powietrza.?- Jeśli macie się kłócić, dajcie tablet do przodu. Przechowam go dla was, póki się nie pogodzicie. – Widzisz. To twoja wina – szepnął Janek.”
Basia z rodziną wyjeżdża nad morze. Czas w drodze umila (a może raczej utrudnia) jej tablet, który Janek dostał od kuzyna. Nie dość, że tablet ma tyle różnych funkcji, że ciężko wspólnie zadecydować, w jaki sposób go wykorzystać, to jeszcze psuje nerwy mamie, która obawia się, że dzieci wpadną przez niego w nałóg. Niby tata tłumaczy, że mądrze wykorzystywany nie szkodzi, ale do końca nie wiadomo, jaka jest prawda.
Czy Basi uda się zrozumieć, czemu taki mały przedmiot budzi tyle skrajnych emocji? Czy dowie się, o co tak naprawdę chodzi z tym nałogiem, o którym wspomina zaniepokojona mama?
W tym tomie przygód Basi autorki zmierzyły się z tematem nowoczesnych technologii w życiu dziecka. Dotknęły przy okazji kwestii uzależnień w sposób przystępny dla młodego człowieka. Ta historia pomoże dzieciom zrozumieć, dlaczego rodzice ograniczają im kontakt z komputerami i tabletami, a rodzicom ułatwi rozmowę z dziećmi na ten temat.
Źródło: LubimyCzytac.pl
„Niedźwiadek polarny”
HOLLY WEBB
Dla miłośników i wielbicieli serii „Zaopiekuj się mną” na święta przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę: nową książkę Holly Webb o dziewczynce Sarze i niedźwiadku polarnym!
Sara spędza przedświąteczne ferie u dziadka. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem mocno zaczyna padać śnieg. Dziadek zabawia wnuczkę niesamowitymi opowieściami o ludziach mieszkających w Arktyce. Opowiada również o tym, jak przygarnął i opiekował się niedźwiadkiem polarnym to ulubiona opowieść Sary. Dziadek pomaga Sarze też zbudować w ogrodzie igloo, którego pilnuje mały niedźwiadek ulepiony ze śniegu.Ale kiedy Sara budzi się w środku nocy, wszystko na dworze wygląda zupełnie inaczej. Dziewczynka rusza w magiczną podróż przez zaczarowany lodowy, śnieżny świat. Ale czy uda jej się wrócić do domu?
Źródło: LubimyCzytac.pl
„Księga Arona”
JIM SHEPARD
Ośmioletni Aron wraz z rodziną przeprowadza się z małej polskiej wioski do zatłoczonej Warszawy. Ojciec podejmuje pracę w fabryce, a chłopiec zaprzyjaźnia się z Lutkiem, który zdradza mu tajemnice podwórkowego życia.
Szanse na szczęście przekreśla wybuch II wojny światowej. Opaski z gwiazdą Dawida, kradzieże i strach przed niemieckimi mundurami stają się codziennością, a wkrótce cały świat Arona zamyka się w ciasnych murach getta. By przeżyć, chłopiec musi podejmować okrutne decyzje – z wagi których często nawet nie zdaje sobie sprawy. Gdy traci bliskich, trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który na nowo budzi w nim człowieczeństwo.
Źródło: LubimyCzytac.pl
„Na własne oczy”
LINWOOD BARCLAY
„Na własne oczy” to sensacyjny thriller, który wciągnie cię w wir wydarzeń i nie puści aż do samego końca. Cierpiący na schizofrenię Thomas Kilbride uważa swój pokój za bezpieczną twierdzę, której stara się nigdy nie opuszczać. Jego obsesją jest analizowanie map. Za pomocą programu Whirl360.com Thomas może podróżować po całym świecie nie wychodząc z pokoju. Ogląda ulicę po ulicy, zapamiętując najdrobniejsze szczegóły, zapisując w pamięci poszczególne budynki oraz twarze ludzi uchwycone na ekranie komputera.
Pewnego dnia, zwiedzając jedną z ulic w centrum Nowego Jorku, Thomas dostrzega w oknie mijanego domu przerażającą scenę. Podejrzewa, że jest świadkiem brutalnego morderstwa. Postanawia zwierzyć się swojemu bratu Rayowi – opiekunowi, łącznikowi z zewnętrznym światem i powiernikowi zawiłych i coraz bardziej niewiarygodnych teorii. Ray traktuje te zwierzenia z przymrużeniem oka, decyduje się jednak przeprowadzić pobieżne śledztwo, aby uspokoić brata. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że wraz z bratem zostali wplątani w śmiertelną intrygę. Co gorsza, znaleźli się na celowniku…
Źródło: LubimyCzytac.pl
„Pieśń złamanych serc”
SHEILA WALSH, CINDY MARTINUSEN COLOMA
Ava ma wspaniałe życie. Jej córka niebawem wyjdzie za mąż za odpowiedniego mężczyznę, syn odnosi sukcesy w szkolnej drużynie futbolowej, a firma męża świetnie prosperuje. Ona sama udziela się w kościelnej wspólnocie „Złamane Serca”, która pomaga ludziom w potrzebie.
I nagle wszystko się rozpada. Bezpieczny świat Avy zostaje zburzony, a ona musi zmierzyć się z przeszłością, od której dotąd uciekała. Kiedy wreszcie wydaje jej się, że wszystko sobie poukładała, Ava na progu swojego domu znajduje niespodziankę.
Nowa sytuacja zmusza ją, by wróciła do domu swego dzieciństwa. W tej wędrówce w trudną przeszłość Ava na nowo spotyka Boga. Zaczyna rozumieć, że dotąd próbowała skrywać swoje załamanie za dobrymi uczynkami i wygodnym, bezpiecznym życiem. Przekonuje się, że utrata wszystkiego to zaledwie początek jej podróży. Musi przejść tę drogę do końca – po to, by jej serce mogło zabrzmieć nową pieśnią.
Źródło: LubimyCzytac.pl
„Obietnica. Historia, którą napisało życie”
ARKADIUSZ PAŚNIK
Dworzec. Ktoś przeraźliwie krzyczy. Jacyś ludzie o twarzach upiorów chwytają moje rodzeństwo i wrzucają do bydlęcych wagonów. Na peronie leży w kałuży krwi noworodek. Malutka dziewczynka, córeczka naszych sąsiadów. Wszystko płonie. Z głośników słychać przeraźliwe słowa: „Stacja Sybir”.
Uderza we mnie tłum ludzkich szkieletów. Spadam na szyny. Pragnę uciec przed pędzącym pociągiem, który jest coraz bliżej i bliżej. Ciało odmawia posłuszeństwa. Paraliżuje mnie strach. Gwizd maszyny wyrywa mnie ze snu. Jeszcze słyszę wycie ludzi i pociągu, jeszcze widzę krew i twarze demonów. Wracam z piekła, które wciąż żyje w moich snach. Mówię sobie: Już dobrze, to tylko sen, zły sen.
Znów zasypiam, śnię głód, którego „tam” doświadczyłam. Budzi mnie mój własny krzyk. Już nie zasnę tej nocy. Będę do świtu palić światło, będę czytać, będę się modlić. Będę złościć się na samą siebie, że po sześćdziesięciu latach wciąż boję się ciemności. Dlaczego nie potrafię otrząsnąć się z przeszłości?
Tak rozpoczyna się historia Heni, która pewnej zimowej soboty 1940 roku została brutalnie wyrwana z domu i z dziewczęcych marzeń o pięknym życiu. Ludzie o twarzach upiorów przepędzili ją przez kolejne stacje życia, coraz dalej i dalej od rodzinnych stron, a potem i od tych, których kochała. Co ją trzymało przy życiu? Jak w miejscu, w którym bliżej ludziom do śmierci niż do życia, można poznać prawdziwą miłość? Czy obietnice, które złożyła na tej nieludzkiej ziemi, udało się wypełnić? Dlaczego ta historia dziś powraca i znów budzi tyle emocji?
Źródło: LubimyCzytac.pl