Województwo Małopolskie w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej realizuje projekt „Małopolski Tele-Anioł”, będący wsparciem osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku są niesamodzielne.
Miasto Grybów także przystąpiło do współpracy przy realizacji projektu, w związku z czym w dniu 12 września br. trafiły pierwsze opaski bezpieczeństwa dla mieszkańców Grybowa.
To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. W ramach projektu osoby samotne, niesamodzielne z całego województwa zostaną objęci zdalną opieką medyczną. Do każdego z nich trafi specjalna opaska, wyposażona w kartę sim i specjalny przycisk SOS, umożliwiający łatwy kontakt z fachowcami czuwającymi nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem. Dodatkowo w ramach programu przewidziano także dla seniorów i osób niesamodzielnych wsparcie w miejscu ich zamieszkania – od zabiegów higienicznych po pomoc w codziennych obowiązkach czy załatwianiu urzędowych formalności.
JAK DZIAŁA OPASKA?
Osoby, które zakwalifikują się do pomocy, dostaną za darmo – specjalną opaskę dzięki której będą mogły szybko się skontaktować z Centrum Teleopieki i otrzymać fachową pomoc. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela. Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem „ludzi” służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.
Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna. Najbardziej potrzebujące osoby, spełniające kryteria pomocy społecznej będą mogły otrzymać wsparcie w postaci usług opiekuńczych.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Pomoc w realizacji projektu „Małopolski Tele-Anioł” w zakresie dotarcia do osób najbardziej potrzebujących, pomocy w wypełnianiu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego jest udzielana przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie, ul. Ogrodowa 4, 33-330 Grybów, tel. 18 445 21 62.