Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- MAGDALENA GRUCA „Przygody Fenka: Nie wszystko mogę mieć”
- ANIELA CHOLEWIŃSKA-SZKOLIK „Sóweczka z fotografii”
- MAGGIE STIEFVATER „Wyścig śmierci”
- ANNA HERBICH „Dziewczyny z Syberii”
- BERNADETTE MCDONALD „Alpejscy wojownicy”
- PAULA HAWKINS „Zapisane w wodzie”
MAGDALENA GRUCA
„Przygody Fenka: Nie wszystko mogę mieć”
Fenek jest z rodzicami w hipermarkecie. Bardzo chce, by kupili mu konika i zagrodę. Rodzice niestety nie chcą się zgodzić, co bardzo nie podoba się chłopcu. Czy uda mu się ich przekonać?
ANIELA CHOLEWIŃSKA-SZKOLIK
„Sóweczka z fotografii”
To kolejna część serii dla dzieci „Przyjaciele Zwierząt”. Jest to historia o najmniejszej żyjącej w Polsce sowie. Co może zagrażać spokojnemu życiu sóweczki i innych mieszkańców Białowieży? Czy to ludzie, którzy urządzają sobie quadami rajdy po lesie? A może dzieci, które podczas warsztatów płoszą zwierzęta? A czy wy wiecie, że w lesie ludzie są tylko gośćmi? Jakie przygody tym razem spotkają Wojtka i jego siostrę Amelkę?
Seria „Przyjaciele zwierząt” powstała z myślą o młodych miłośnikach książek, zwierząt i polskiej przyrody. Poszczególne tomy będą przybliżać wybrane gatunki, które żyją w Polsce.
Książki z serii „Przyjaciele zwierząt” to nie tylko wciągająca lektura, ale również doskonała lekcja przyrody, odpowiedzialności i empatii. Każdy z tytułów ma opiekę merytoryczną specjalisty od danego gatunku, by pokazać dzieciom prawdziwe życie zwierząt, ich zwyczaje i czyhające na nie zagrożenia. Na końcu każdej książki znajduje się kompendium przystępnie podanej ogromnej porcji wiedzy i ciekawostek o zwierzęciu, które było bohaterem danego tomu.
Książkom z tej serii patronuje WWF, publikacje zdobyły też wyróżnienie w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
MAGGIE STIEFVATER
„Wyścig śmierci”
Ogromne rzesze gapiów przybywają, co roku w listopadzie, by podziwiać Wyścig Skorpiona. Rywalizacja koni i jeźdźców, ślady krwi pozostawiane na kredowych klifach Skarmouth to niezwykła wprost pożywka dla gawiedzi. W wyścigu nie biorą udziału zwyczajne wierzchowce, lecz capaill uisce. To dzikie konie wodne – wspaniałe, nieokiełznane i śmiertelnie niebezpieczne. Niebezpieczne jest samo ich dosiadanie, jednak dla wielu śmiałków nie ma piękniejszej rzeczy na świecie. Sean Kendrick doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jednak ten chłopak od zawsze jedną stopą stał na lądzie, drugą w morzu. Jest jedyną osobą na wyspie Thisby, która może odważyć się na udział w Wyścigu Skorpiona. Poza tym za wszelką cenę chce udowodnić swoją przewagę i samemu sobie i tym dzikim bestiom…
ANNA HERBICH
„Dziewczyny z Syberii”
„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się. Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.
Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny. Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.
BERNADETTE MCDONALD
„Alpejscy wojownicy”
Czy jest inny kraj w Europie, w którym wspinaczka stała się narodowym sportem? Czy tylko Polacy zasługują na miano lodowych wojowników? Poznajcie bohaterów jednego z najmniejszych narodów Europy, którzy przebojem wdarli się na szczyty Himalajów. Oto nasi bracia i nasi rywale: Słoweńcy.
Nowa książka Bernadette McDonald, autorki bestsellerowej „Ucieczki na szczyt”, w której opowiedziała światu o fenomenie polskiego himalaizmu.
PAULA HAWKINS
„Zapisane w wodzie”
Akcja opowieści rozgrywa się w Beckford. W mieście dochodzi do paru tragicznych wypadków, mających miejsce w owianym złą sławą Topielisku. Kiedyś w lokalnych wodach topiono kobiety podejrzewane o magię. Własne życie zakończyły tam również cztery mieszkanki Beckford – Anna, Lauren, Katie oraz Nel. Ta ostatnia nie posiadała w mieście zbyt dobrej opinii. Nel Abott postanowiła przelać na papier historię miasta, co wielu osobom się nie spodobało. Tajemnice oraz czarne sekrety powoli wychodzą na światło dzienne, w mieście aż huczy od plotek?
„Zapisane w wodzie” to wspaniały thriller, który wciąga na długie godziny.