Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- LESZEK KOŁAKOWSKI „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
- KEVIN SANDS „Klucz Blackthorna”
- ELŻBIETA SAFARZYŃSKA „Chcę żyć”
- MONIKA A. OLEKSA „Spacer nad rzeką”
- MAREK A. KOPROWSKI „Dziewczyny kresowe”
- LISA GARDNER „Nie bój się”
LESZEK KOŁAKOWSKI
„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?
Książeczka niniejsza została napisana w 1966 r. dla mojej córki i została złożona w wydawnictwie, które zamierzało ją ogłosić. Jednakże czujna cenzura naszej PRL-owskiej ojczyzny nie dopuściła do tego, by utwór, który grozi tak złowrogimi skutkami dla całej ludzkości, został ogłoszony. Skonfiskowany tekst leżał więc gdzieś w archiwum, póki ktoś nie odkrył go po latach, by wydać w tak zwanym drugim obiegu. Po kilkunastu latach wraca do zwykłego obiegu dzięki życzliwości Muchomorów. – Leszek Kołakowski.
KEVIN SANDS
„Klucz Blackthorna”
Zagadkowe kody, potężne mikstury, nieoczekiwane zwroty akcji i tajemnicza zbrodnia. A wszystko na tle XVII-wiecznego Londynu.
Londyn, 1665 rok. Bystry i pojętny Christopher Rowe jest uczniem w aptece mistrza i życiowego przewodnika Benedicta Blackthorna, który uratował go przed smutnym losem sieroty. W czasie wolnym od nauki tworzenia tajemniczych mikstur, czytania opasłych ksiąg i rozwiązywania łamigłówek, chłopak najchętniej spędza każdą minutę ze swoim przyjacielem Tomem. Idyllę przerywa nagle seria mrożących krew w żyłach morderstw londyńskich aptekarzy. Christopher musi znaleźć rozwiązanie zagadki zanim sam stanie się ofiarą.
Czy uda mu się zrobić użytek ze swoich talentów oraz zdobytej wiedzy i uchronić cały świat przed nadciągającym niebezpieczeństwem?
ELŻBIETA SAFARZYŃSKA
„Chcę żyć”
Bohaterem powieści jest Robert. Chłopiec z patologicznej rodziny. Jego rodzice nadużywają alkoholu i absolutnie nie mają dla niego czasu. Robert jest dobrym chłopcem, inteligentnym, ale ponieważ brak mu oparcia w najbliższych (schorowana babcia umiera, młodszy brat również), a na rodziców nie ma co liczyć, powoli wkracza na złą ścieżkę. Mimo przeciwieństw losu, stara się zachować resztki rozsądku, jednak spotyka Emila – chłopca z dobrego domu, ale z diabelską duszą. To on właśnie namawia Roberta do robienia coraz to gorszych rzeczy… i kiedyś dochodzi do tragedii…
Czy Robert próbował pozbyć się przyjaciela, czy próbował go ratować?
MONIKA A. OLEKSA
„Spacer nad rzeką”
Każdy człowiek rodzi się z pustką, którą może wypełnić tylko jedna, właściwa osoba. Zosia Rybicka ma szczęście, spotyka Pawła, mężczyznę swojego życia. Zakochują się w sobie bez pamięci. Paweł, szanowany lekarz z warszawskiej kliniki, proponuje jej wyjazd do rodzinnego domu w Kazimierzu nad Wisłą. Tam, w małym miasteczku, Zosia poznaje ludzi i miejsca bliskie jej ukochanemu. Każdego dnia Kazimierz odkrywa przed Zosią swoje małe sekrety. Mieszkańcy Doktorówki, domu Pawła, dbają o nią troskliwie. Zosia rozkochuje się w powolnym rytmie życia miasteczka, w jego brukowanych uliczkach i spacerach wzdłuż rzeki. Wśród dobrych wspomnień odkrywa jednak także te bolesne. Kim była Julia? Jakie sekrety zabrała ze sobą, gdy odeszła?
Dlaczego obecność Mikołaja, brata Pawła, wprowadza tak wiele niepokoju?
MAREK A. KOPROWSKI
„Dziewczyny kresowe”
Niezwykłe świadectwo kobiet poddanych politycznym represjom tylko za to, że były Polkami.
Książka zawiera wspomnienia i świadectwa kobiet wywodzących się z Kresów II Rzeczpospolitej. Ich los był typowy dla dziewcząt polskich z tych terenów.
Po zajęciu Kresów przez Sowietów, jedne zostały deportowane do Kazachstanu, inne na Sybir wraz ze swymi matkami czy dziadkami. Ich ojcowie, w większości oficerowie Wojska Polskiego, dostojnicy państwowi, urzędnicy bądź policjanci, aresztowani wcześniej, już przebywali w obozach, z których zwykle nie wracali.
Unikatowy charakter mają wspomnienia Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej. W wieku 11 lat została ona wraz z matką i dziadkami zesłana do północnego Kazachstanu. Będąc tam, prowadziła pamiętnik, zapisując w nim codziennie, w punktach, najważniejsze wydarzenia każdego dnia. To jedyne tego typu zapiski sporządzone przez polskie dziecko, zesłane na dalekie stepy. Dlatego też relacje Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej, choć subiektywne, mają bezcenną wartość dokumentalną.
LISA GARDNER
„Nie bój się”
Detektyw D.D. Warren musi zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem i stawić czoło seryjnemu zabójcy, który terroryzuje mieszkańców Bostonu.
D.D. zostaje wezwana na miejsce morderstwa, którego ofiarą padła młoda atrakcyjna kobieta. Sprawca zostawił przy ciele czerwoną różę i szampana. D.D. podczas kolejnych oględzin domu denatki zostaje zepchnięta ze schodów, wskutek czego donosi poważne obrażenia ręki i traci pamięć.
Sześć tygodni później dochodzi do kolejnego morderstwa, dokonanego według identycznego scenariusza. D.D, która prawdopodobnie jako jedyna mogłaby rozpoznać zabójcę, wciąż nie potrafi sobie przypomnieć żadnego szczegółu z feralnej nocy.
Chociaż nie jest jeszcze zdolna wrócić do pracy, angażuje się w śledztwo. Jak się okazuje, psychopata poluje nie tylko na samotne kobiety, ale również na panią detektyw.