Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- ELIZA PIOTROWSKA „Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”
- EWA NOWAK „Pierwsze koty”
- RICK YANCEY „Piąta fala”
- KEN FOLLETT „Trzeci bliźniak”
- EMILY GIFFIN „Pierwsza przychodzi miłość”
- WIKTOR KRAJEWSKI, MARIA FREDRO-BONIECKA „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”
ELIZA PIOTROWSKA
„Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”
Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale czy na pewno zawsze zachowuje się, jak powinien? W domu nie chce się bawić z siostrzyczką, a w przedszkolu zabiera wszystkie zabawki dla siebie. Czy Tupcio Chrupcio zrozumie, że najprzyjemniej jest bawić się razem? Posłuchajcie!
Tupcio Chrupcio – to seria książeczek o myszce, która wkracza w „dorosłe” dzieciństwo i musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami: pożegnaniem z pieluszką, myciem zębów, kłopotami ze spaniem i jedzeniem, a do tego nieoczekiwanym przyjściem na świat siostry i problemami w przedszkolu.
Piękne, barwne i lubiane przez dzieci ilustracje autorstwa Marco Campanelli wzbogacają teść książki.
Autorką polskiej wersji jest Eliza Piotrowska, znana ze swoich publikacji w „Misiu” i „Świerszczyku”. Współpracuje także z czasopismem Ryms, poświęconym literaturze dla dzieci. Otrzymała wiele nagród związanych z literacką twórczością dla najmłodszych.
EWA NOWAK
„Pierwsze koty”
To nie jest zwyczajny rok dla Ady. Szesnastolatka, która chodzi do trzeciej klasy gimnazjum, jest bardzo uzdolniona plastycznie, ale nie do końca wie jakie liceum wybrać. Dziewczyna nie ma też wsparcia w swoim chłopaku, Konradzie, który nagle, po wakacjach, zaczął jej się wydawać nieczułym i wiecznie niezadowolonym smarkaczem. To odczucie potęguje jeszcze bardziej fakt, że Ada zaczęła pracować. Opiekuje się małą dziewczynką, której ojciec, wydaje się Adzie ideałem mężczyzny. Nie domiar złego w kręgu znajomych pojawia się tajemniczy Tygrys, który też nie jest dziewczynie obojętny.
Przed Adą trudne zadanie – jak poradzić sobie z własnymi uczuciami, jakie decyzje podjąć, żeby nikogo nie zranić, a także co zrobić, żeby zrealizować marzenia o malarstwie.
RICK YANCEY
„Piąta fala”
Pierwsza fala przyniosła ciemność.
Druga odcięła drogę ucieczki.
Trzecia zabiła nadzieję.
Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu.
Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka.
Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę ocalałych. Cassie wie, że pozostać żywą oznacza pozostać samotną. To się zmienia, gdy poznaje Evana Walkera. On może być jej ostatnią nadzieją na przetrwanie… albo zagrożeniem. Czy Cassie powinna mu zaufać? Czy zdąży odnaleźć sprzymierzeńców, zanim piąta fala położy kres ludzkości?
Na podstawie powieści „Piąta fala” powstał film w gwiazdorskiej obsadzie. W rolę Cassie wcieliła się Chloë Grace Moretz, znana polskim fanom między innymi z filmu „Zostań, jeśli kochasz”.
KEN FOLLETT
„Trzeci bliźniak”
Jeannie Ferrami, psycholog prowadząca na Jones Falls University badania naukowe w dziedzinie genetyki, dokonuje zaskakującego odkrycia. Przeglądając bazy danych, natrafia na parę jednojajowych bliźniaków, urodzonych w odstępie kilku tygodni przez dwie różne matki. Jeden z nich jest odsiadującym wyrok mordercą i sadystą, drugi, Steven Logan, sprawia wrażenie wzorowego obywatela. Nieoczekiwanie Steven zostaje oskarżony o brutalny gwałt, zeznania ofiary nie pozostawiają wątpliwości, że to on jest sprawcą przestępstwa.
Przekonana o niewinności Stevena Jeannie podejmuje wysiłki, by rozwiązać zagadkę i oczyścić go z zarzutów. Poszukiwania naprowadzają ją na ślad tajnych eksperymentów medycznych z okresu zimnej wojny. W eksperymenty zamieszane są bardzo wpływowe osoby, a nawet jej sponsor na uniwersytecie. Gra toczy się o wysoką stawkę: miliony dolarów i ambicje prawicowych polityków, którzy pragną przywrócić „integralność rasową” Ameryki.
EMILY GIFFIN
„Pierwsza przychodzi miłość”
Josie i Meredith to siostry. Josie jest bezdzietną singielką, Meredith ma męża i córkę – ale żadna z nich nie jest szczęśliwa. Josie robi to, co chce, a Meredith to, co należy – ale żadna z nich nie ma tego, o czym marzy. Kiedyś miały brata.
„Miały”, dlatego wszystko jest teraz takie pokręcone.
Wydaje Ci się, że znajdziesz szczęście, spełniając swoje marzenia?
A może będziesz szczęśliwa, jeśli naprawdę pokochasz?
Miłość nie zawsze przychodzi pierwsza, ale jest najważniejsza.
WIKTOR KRAJEWSKI, MARIA FREDRO-BONIECKA
„Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”
Dziewięć niezwykłych, wzruszających, a często szokujących opowieści kobiet, które jako 14-15-letnie łączniczki lub sanitariuszki uczestniczyły w powstaniu warszawskim.
Warszawianki, panienki z dobrych domów, uczennice dobrych szkół, patriotki zaangażowane w konspirację AK i Szarych Szeregów, córki lekarzy, profesorów, przedsiębiorców, właśnie wkraczały w młodość. Czas powstania je ukształtował i teraz, po ponad 70 latach, wciąż żyją wydarzeniami z sierpnia 1944 roku.
Każda z kobiet opowiada o powstaniu ze swojej perspektywy, a wszystkie sylwetki układają się w pewną syntezę postaw oraz obraz patriotycznego środowiska walczącej młodzieży tego okresu.
Książka ilustrowana jest archiwalnymi fotografiami z archiwum rodzinnych.