Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- IWONA CZARKOWSKA „Sami czytamy. Detektyw zagadka. Dziwny wtorek profesora Piątka”
- LIAN TANNER „Miasto kłamstw”
- LAUREN MILLER „Aplikacja”
- HELEN BRYAN „Oblubienice wojny”
- ELISABETH HERRMANN „Wioska morderców”
- OLGA RUDNICKA „Były sobie świnki trzy”
IWONA CZARKOWSKA
„Sami czytamy. Detektyw zagadka. Dziwny wtorek profesora Piątka”
Pan Zagadka to niezłomny tropiciel skradzionych rowerów, potworów i zielonych skarpetek. W rozwiązywaniu wszystkich tajemnic pomagają mu Basia i Bartek, do których możesz dołączyć, by wspólnie głowić się nad kolejnymi zagadkami.
LIAN TANNER
„Miasto kłamstw”
Drugi tom bestsellerowej trylogii Lian Tanner. Wartka, trzymająca w napięciu akcja, tajemnice czyhające za każdym zaułkiem oraz ujmująca historia o sile przyjaźni i odwadze przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającemu czytelnikowi.
Minęło pół roku, odkąd udało się pokonać zdradzieckiego Naczelnika i wyswobodzić Klejnot. Złotka Roth otrzymuje z Muzeum Duntu kolejny list z prośbą – ma zostać piątym opiekunem Muzeum. Nie jest jednak w stanie opuścić chorych rodziców. Tymczasem podczas wędrówki do Muzeum Duntu niespodziewanie znika w tajemniczych okolicznościach siostra najlepszego przyjaciela Złotki, Żabismarka. Dziewczynka i Żabismark rzucają się w pogoń za porywaczami, jednak chłopiec również zostaje schwytany. Złotka Roth nie ma wyboru – musi znaleźć sposób, by uwolnić przyjaciół. Czy przypadkowo spotkane uliczne smarki Sus i Mycha oraz zbłąkany kot zdobędą zaufanie Złotki? Na czym polega tajemnicze Święto Kłamstw? Porwanie Krasy i Żabismarka to tylko mały element większej intrygi…
LAUREN MILLER
„Aplikacja”
Co się stanie, gdy życie ludzi zostanie zdominowane przez elektroniczne urządzenia osobiste? Gdy ich spersonalizowane telefony będą im podpowiadać, co powinni zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść i z kim zaprzyjaźnić? Oto czasy, w których wielki koncern Gnosis, następca firm Apple i Google, wprowadził na rynek najbardziej rewolucyjne narzędzie wszech czasów: aplikację na telefon Lux.
Ten innowacyjny program optymalizuje podejmowanie decyzji przez użytkownika, biorąc pod uwagę jego dobro i preferencje osobiste, co ma dać najlepsze możliwe rezultaty. 16-letnia Rory uważa za oczywiste to, że aplikacja Lux stanowi klucz do zdrowego i szczęśliwego życia. Kiedy zostaje przyjęta do elitarnej Akademii Theden, wydaje się, że rysuje się przed nią przyszłość doskonała. Ale w tej idealnej, wymarzonej szkole pod gładką powierzchnią czai się coś złego. A potem Rory poznaje Northa, przystojniaka z miasta, który prowadzi życie outsidera i – o zgrozo! – nie korzysta z Luxa, co fascynuje dziewczynę.
Wkrótce bohaterka zaczyna postępować wbrew rekomendacjom aplikacji – zaczyna słuchać głosu intuicji, którą nauczono ją ignorować. Ten wybór poprowadzi ją do odkrycia prawdy, której ani ona, ani nikt inny nie mógł się spodziewać.
HELEN BRYAN
„Oblubienice wojny”
Nic nie rozerwie więzi przyjaźni i lojalności wykutych w wojennych czasach.
Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia. Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk. Wspólnie walczą z przeciwnościami losu i ograniczeniami, jakie narzuca im życie w cieniu II wojny światowej. W tej walce wykuwa się ich dozgonna przyjaźń.
Bohaterki stawiają czoła kolejnym trudnościom — niosą pomoc ludziom ewakuowanym z zagrożonego Londynu, przeżywają nocne naloty. Muszą także poradzić sobie z codzienną pracą, która po wyjeździe mężczyzn na front spadła na ich barki. Coraz bardziej angażują się w działania okołowojenne. Przeżywają miłości i frustracje, wiodą je lęk i nadzieja. Kiedy po pięćdziesięciu latach cztery z nich spotykają się ponownie, postanawiają z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie sprzed lat i pomścić niewinną śmierć…
ELISABETH HERRMANN
„Wioska morderców”
Pewnego majowego dnia w ogrodzie zoologicznym w Berlinie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Kiedy na miejscu zdarzenia zjawia się policjantka Sanela Beara, zastaje chaos i zamieszanie. Kilka dni później prasa opisuje przerażające okoliczności zdarzenia i ujawnia nazwisko kobiety podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Charlie Rubin przyznaje się, że to ona dopuściła się tej zbrodni. Sanela jednak ma wątpliwości i rozpoczyna własne dochodzenie w tej sprawie.
Profesor Gabriel Brock i młody psycholog Jeremy Saaler, którzy mają przygotować opinię na temat poczytalności Charlie Rubin, zaczynają podejrzewać, że zabójstwo ma coś wspólnego z dzieciństwem podejrzanej, spędzonym w Wendisch Bruch, niewielkiej wiosce w Brandenburgii, gdzie nie ma już ani jednego mężczyzny… I tylko psy szczekają tak jak przed laty, zwiastując swoim ujadaniem nadchodzące nieszczęście.
OLGA RUDNICKA
„Były sobie świnki trzy”
Bycie żoną swojego męża ma pewne zalety – pełne konto i nadmiar wolnego czasu. W zamian wystarczy tylko pilnować, by mąż nie zapominał, dzięki komu żyje pełnią szczęścia. Układ działa jak w zegarku, ale do czasu… Jolka, Martusia i Kama pewnego dnia odkrywają, że w metryce lat im przybywa, nie ubywa, pojawiają się kurze łapki, dodatkowe kilogramy, a w życiu ich mężów inne kobiety.
Przyjaciółki postanawiają zmienić swój stan cywilny, zanim zrobią to ich mężowie. Tylko te nieszczęsne intercyzy…
W tej sytuacji można zrobić tylko jedno. Zostać bogatą wdową. Żeby to tylko było takie proste…