Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- RAFAŁ WITEK „Bolek i Lolek. Szalony pościg”
- CHRISTY WILSON BEAM „Cuda z nieba. Nadzwyczajna historia Annabel Beam”
- EWA NOWAK „Błahostka i kamyk”
- JAN KACZKOWSKI, PIOTR ŻYŁKA „Życie na pełnej petardzie czyli Wiara, polędwica i miłość”
- HANNA SAMSON „Patyk”
RAFAŁ WITEK
„Bolek i Lolek. Szalony pościg”
Tym razem przygoda zawiedzie Bolka i Lolka do… Australii!
Bolek i Lolek spędzają wakacje nad morzem. Wszyscy leżą plackiem na ręcznikach, a Bolek i Lolek muszą bawić się z Manią, córką znajomych taty.
Nagle pies porywa ukochaną lalkę Mani. Chłopcy ruszają za nim w pościg, wpadają do dołu wykopanego na plaży i… lądują w Australii.
Czy uda im się wrócić? Czy Mania odzyska lalkę? I co na to wszystko rodzice?
CHRISTY WILSON BEAM
„Cuda z nieba. Nadzwyczajna historia Annabel Beam”
„Cuda z nieba” to niezwykła opowieść o Bogu, który ze spróchniałej topoli uczynił windę do nieba – tak najkrócej można streścić niezwykłą opowieść Christy Beam, mamy trójki dzieci, która opowiada o tym, jak Bóg uzdrowił jej córkę.
Książka jest niezwykła pod każdym względem. Bo czy zwykłą można nazwać sytuację, w której kilkuletnia dziewczynka zwierza się swej mamie, że pragnie już odejść do Jezusa? Czy normą jest, że małe dziecko więcej czasu spędza w szpitalnym łóżku niż na podwórku czy w szkole? Czy to takie codzienne, że każdy posiłek wiąże się z ryzykiem, że…znowu będzie bolało, że organizm odmówi posłuszeństwa, że umrę?
Najbardziej niezwykłe jednak w historii członków rodziny Beam jest to, że nie przestają ufać Bogu i próbują oswoić tę niestabilną rzeczywistość, by żyć…jak najnormalniej. W zestawieniu tych niezwykłości wcale nie dziwi fakt, że wypadek na drzewie Anabell, zamiast poważnymi obrażeniami kończy się… uzdrowieniem i opowieściami o tym, jak było w niebie.
Wertując wspomnienia matki pięcioosobowej rodziny z Teksasu, czytelnik nie tylko poznaje historię bohaterskiej walki rodziców o zdrowie dziecka, czy mierzy się z pytaniem o sens i źródło cierpienia, ale ma okazję „zerknąć przez dziurkę od klucza” do samego nieba.
Mama Annabel wyznaje na początku książki: Zawsze wierzyliśmy w cuda, przynajmniej w teorii. „Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” – mówiono nam, a raz na wiele, wiele lat słyszałam o czymś zupełnie nieprawdopodobnym, co rozwiewało ludzkie lęki.
A teraz trzymam taki cud we własnych rękach. Książka opowiada o tym właśnie cudzie – o cudzie spełnionego marzenia, o cudzie uzdrowienia, o cudzie spotkania z Bogiem oko w oko w Jego domu.
EWA NOWAK
„Błahostka i kamyk”
Kolejna mocna powieść dla nastolatków od autorki „Nie do pary”.
Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie – u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.
- Fabuła pełna emocji
- Świetnie zarysowany problem tożsamości
- Pogłębione psychologicznie portrety bohaterów
- Ponadczasowa tematyka
JAN KACZKOWSKI, PIOTR ŻYŁKA
Życie na pełnej petardzie czyli Wiara, polędwica i miłość
Jeden z najbardziej lubianych polskich księży w rozmowie życia.
Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku.
W szkole nie chodził na religię. Gdy już zyskał pewność do swojego powołania – odrzucili go jezuici (Niech żałują!). Kłopoty ze wzrokiem prawie uniemożliwiły mu święcenia (- A pieniądze widzi?; – Widzi!; -To święcić!)
W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że być może nie zostało mu wiele czasu.
HANNA SAMSON
Patyk
Co się stanie, gdy zabijesz? Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania.
Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?