Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- ELENA PEDUZZI „Baletnica z Nowego Jorku”
- ANIELA CHOLEWIŃSKA-SZKOLIK „Bajki o zwierzątkach”
- GUY BASS „Pacynek i oko pirata”
- STEPHANI CLAUS „Kobieta, którą porwał wiatr”
- HENRY JAMES „O czym wiedziała Maisie”
ELENA PEDUZZI
„Baletnica z Nowego Jorku”
Jak można się czuć na jednej z najważniejszych scen Nowego Jorku, American Ballet Theatre, przed publicznością, która czeka, aż zatańczysz? Emilka w magicznym kostiumie baletowym z piórami i cekinami wie to bardzo dobrze: ależ ma tremę! Nie może jednak zrezygnować, bo w pracowni firmy Merlettich w Brooklynie mogą kryć się ważne wskazówki do rozwiązania zagadki magicznych ubrań. Dalej, ruszamy do tańca!
ANIELA CHOLEWIŃSKA-SZKOLIK
„Bajki o zwierzątkach”
Seria Baśnie, bajki o zwierzętach to uroczo i bogato zilustrowane książki, w których każde opowiadanie to odrębna przygoda. Bohaterowie opowiadań są jednak ze sobą powiązani!
GUY BASS
„Pacynek i oko pirata”
W tajemniczym Zamku Straszydło mały Pacynek – szmaciana lalka stworzona w dzieciństwie przez profesora szalonych nauk Erasmusa – zdobywa wiernych przyjaciół: Arabellę, która nie boi się żadnych potworów oraz stwora o oryginalnym imieniu Stwór.
Zwiedzając razem zakamarki zamku, znajdują Pamiętnik dzielnego kapitana Kuternogi. Dochodzą do wniosku, że Pacynek jest po części piratem i postanawiają wyruszyć w rejs ku wielkiej przygodzie na pełnym morzu. Po drodze przeżywają mnóstwo niesamowitych przygód, a Pacynek odznacza się niezwykłą odwagą i bohaterstwem.
STEPHANI CLAUS
„Kobieta, którą porwał wiatr”
Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem – ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich żon. Aby uniknąć prześladowań, młoda Żydówka musi opuścić swój dom w Arwinicy. Po długiej tułaczce dociera do górzystej krainy Marmarosz, gdzie od wieków żyją obok siebie Niemcy i Żydzi, Ukraińcy i Rumuni, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. Tymczasem wybucha druga wojna światowa. Z zachodu Europy nadciąga nowa groźba – wicher przemian, który porwie nie tylko Bajlę…
HENRY JAMES
„O czym wiedziała Maisie”
Maisie ma sześć lat, kiedy Beale i Ida Farange decydują się na rozwód. Sąd postanawia, że dziecko u każdego z rodziców spędzać będzie po pół roku. Dziewczynka jak zabawka przerzucana jest z rąk samolubnej matki w ramiona próżnego ojca. Oboje wykorzystują ją do bezpardonowej walki, którą prowadzą między sobą.
Kiedy rodzice stają przed ołtarzem z nowymi partnerami, samotność i zagubienie Maisie jeszcze się pogłębiają. Już i tak pozbawiona poczucia bezpieczeństwa traci także swoją dotychczasową guwernantkę. Beale Farange żeni się bowiem ze śliczną opiekunką dziewczynki. Lekceważący zasady moralne, zajęci snuciem intryg i wikłający się w kolejne romanse dorośli nie mają czasu ani ochoty zająć się dzieckiem. Jedyną osobą, na którą może ono liczyć jest nowa guwernantka – nieco śmieszna pani Wix. „O czym wiedziała Maisie” to subtelny, a zarazem wstrząsający portret dziewczynki, której przyszło żyć w zdeprawowanym społeczeństwie. To surowa krytyka pochłoniętych dekadenckim życiem ludzi, którzy nie traktują odpowiedzialnie swoich podstawowych obowiązków.