PROCEDURA POSTĘPOWANIA WZMOŻONEGO REŻIMU SANITARNEGO DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I UCZNIÓW KL I-VIII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W GRYBOWIE W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA COVID-19
Organizacja pracy
- Szkoła udostępnia dla dzieci sześć sal lekcyjnych.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej, stałej sali (w miarę możliwości-jeżeli dzieci zmieniają sale pracownik obsługi lub nauczyciel dezynfekuje sale)
- Do grupy przedszkolnej przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- W grupie może przebywać do 16 dzieci.
- Organizacja pracy, uniemożliwia stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w oddziale przedszkolnym nie jest mniejsza niż 16 m2 do 5 dzieci natomiast na każde kolejne dziecko 1,5m, które przebywa w oddziale niedużej niż 5 godz dziennie.
- W sali, w której przebywa grupa usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie dziecko całkowicie zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Dzieci do szkoły są przyprowadzane/ odbierane tylko przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych – nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do szkoły i ze szkoły żadnych niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Dziecko jest oddawane opiekunowi szkoły/rodzicowi w szatni.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły (holl), z zachowaniem zasady -1 rodzic z dzieckiem.
- Opiekun rozbiera dziecko z odzieży wierzchniej.
- Sale szkolne są wietrzone co godzinę.
- Nauczyciele i pracownicy obsługi zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w niezbędne, indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka).
- Zapewniony jest sposób szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka poprzez skorzystanie ze wskazanego przez rodzica/opiekuna numeru telefonu.
- Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
- Szkoła ma zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka.
- Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby jest niezwłocznie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u większej ilości dzieci – dziecko przebywa minimum 2 m odległości od innych osób znajdujących się w tym pomieszczeniu,. Jednocześnie natychmiast jest powiadomiony rodzic/opiekun w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- Dziecko w odizolowanym pomieszczeniu przebywa z opiekunem. Opiekun dziecka posiada środki ochrony osobistej: fartuch ochronny, maseczka, przyłbica, rękawiczki.
- Na czas oczekiwania na odbiór przez rodzica dziecku należy założyć maseczkę. Dziecko będzie odebrane przez rodzica bezpośrednio z izolowanego pomieszczenia.
- Jest możliwość korzystania przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony i dezynfekowany.
- Nie organizowane są żadne wyjścia poza teren szkoły.
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI, GASTRONOMIA
- Przed wejściem do budynku zamieszczono informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły poprzez skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk.
- Osoby dorosłe wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie przy wejściu, zakładają rękawiczki ochronne oraz zakrywają usta i nos.
- Pracownicy szkoły są zobowiązani regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników oraz łazienek i zapewniona jest bieżąca dezynfekcja toalet.
- Przed przeprowadzeniem dezynfekcji należy zapoznać się z instrukcją od producenta i ściśle jej przestrzegać. Należy zwrócić szczególną uwagę na czas niezbędnego wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków dezynfekujących.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do przestrzegania instrukcji mycia i dezynfekcji rąk umieszczonych w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych przy dozownikach.
- Wszystkie pomieszczenia szkoły są wietrzone co godzinę.
- Dostawcy cateringu nie będą wchodzili na teren szkoły.
- Obiady dla dzieci dostarczane będą w pojemnikach jednorazowych i rozprowadzane przez pracowników szkoły.
- W szkolnej kuchni szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć z dodatkiem detergentu i wyparzać je w temperaturze minimum 600C – wykonuje to pracownik szkoły.
CZYSZCZENIE SPRZĘTÓW W NA PLACU ZABAW I NA BOISKU SZKOLNYM
- Pracownicy szkoły są zobowiązani do czyszczenia detergentem pod nazwą: jeden raz dziennie wyznaczonego sprzętu w ogrodzie przedszkolnym / na boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez dzieci/uczniów sprzętu.
- W celu wyczyszczenia dużych zabawek / sprzętu z plastiku, metalu i drewna (w ogrodzie przedszkolnym / na boisku szkolnym) należy oczyścić powierzchnię przedmiotów wodą z mydłem oraz przetrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym, a następnie mokrą ściereczką, która zniweluje zapach preparatu i pozostawić do wyschnięcia, tak aby odparował chlor (lub inny środek dezynfekujący).
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW W BUDYNKU SZKOŁY
- Salę, w której organizuje się zajęcia, wietrzy się co najmniej raz na godzinę.
- Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Dzieci często i regularnie myją ręce mydłem, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Nauczyciele organizują pokaz właściwego mycia rąk, przypominają o myciu rąk i dają przykład.
- Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
- Utrzymuje się w czystości ciągi komunikacyjne, dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki) i powierzchnie płaskie (blaty), klawiatury, włączniki.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren szkoły.
- Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.
- Po powrocie do budynku szkoły dzieci myją ręce.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku czyści się regularnie z użyciem detergentu lub dezynfekuje.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU SZKOŁY
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Na pomieszczenie do odizolowania pracownika wykazującego objawy chorobowe zostaje wyznaczone odrębne pomieszczenie.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zapoznania się z procedurą postępowania na wypadek zakażenia koronowirusem oraz potrzebnymi numerami telefonów: Sanepid -18 443 54 64, organ prowadzący – 18 444 05 31, organ nadzorujący – 18 540 23 87, służby medyczne – 999.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19
- Pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną w Nowym Sączu oraz powiadomić dyrektora szkoły. W razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika przebywającego w szkole niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem dyrektor niezwłocznie odsuwa go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscową powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną w Nowym Sączu. Pracownik musi stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał w/w pracownik, należy poddać gruntownej dezynfekcji, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami.
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- W szkole są umieszczenie w określonych miejscach (łatwy dostęp) potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej w Nowym Sączu, służb medycznych.
- Dyrektor sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca tym osobom stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku wątpliwości zwraca się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI
- Biblioteka szkolna będzie czynna codzienne w godz. od 9:00 do 15:00,
- Książki dla uczniów będą przez nich odbierane po 2 dniowej kwarantannie.
- Zamówione lektury, książki będą podpisane dla którego ucznia są przygotowane i wyłożone na stolik w danej klasie.
- Uczeń, który oddaje książki, lektury zostawia je w swojej klasie z umieszczoną informacją – imię, nazwisko, klasa do której uczęszcza oraz data oddania.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NAUCZYCIELI
- Nauczyciele na spotkaniach wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
- Nauczyciele na zajęciach z uczniami mają obowiązek dopilnować, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.
- Nauczyciele informują uczniów, którzy przychodzą na lekcje jakie podręczniki i materiały mają zabrać ze sobą, aby nie pożyczali ich od siebie w trakcie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Należy wietrzyć salę, w której odbywają sie zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Nauczyciele zwracają uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
- Nauczyciele stosują się do zasad:
- higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
- higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce),
- konieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczek itp.) oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym szczególnie:
- przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
- po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
- po usunięciu środków ochrony osobistej,
- Na zajęcia obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, chyba, że zaistnieje sytuacja wyjątkowa.