NR 4/63 (15)
PAŹDZIERNIK/GRUDZIEŃ 20144
W NUMERZE
- Ślubowanie Burmistrza Miasta Grybowa. W dniu 9 grudnia podczas II sesji Rady Miejskiej, nowy Burmistrz miasta Grybowa – Pan Paweł Fydazłożył ślubowanie i objął urząd…
- Informacja z przebiegu wyborów samorządowych na terenie miasta Grybowa. W dniu 16 listopada 2014r. po raz szósty przeprowadzone zostały wybory do organów samorządowych gmin, powiatów i województw…
- Ogólne uwagi o siekierce z Kąclowej. Siekierka brązowa z Kąclowej należy do grupy siekierek z tulejką. Takie rozwiązanie konstrukcyjne jest najmłodsze spośród różnych sposobów mocowania siekier w epoce brązu, która w naszej części Europy jest obecnie datowana na czasy ok. 2300-750 przed Chrystusem…
- Filozofia na co dzień. Zmiana. Zmiana jest chyba najbardziej charakterystyczną właściwością świata, w którym żyjemy. Już w głębokiej starożytności Heraklit z Efezu – jeden z pierwszych tzw. filozofów natury – w zmianie widział podstawową cechę tego świata…
- Wieści z „Jedynki”. Pasowanie na pierwszoklasistę! 29 października swoje święto mieli nasi pierwszoklasiści…
- Spotkanie z poezją. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zorganizowała już po raz 11 konkurs poetycki pt. „Echo moich gór”. Wzięło w nim udział 56 osób nadsyłając swoje utwory…
- Wiersze nagrodzone w konkursie poetyckim „ECHO MOICH GÓR”…
- Grybów podczas pierwszej wojny światowej (część 4). W sobotę 1 maja 1915 roku była piękna pogoda. W nocy słychać było rzadkie strzały armatnie. To w wyznaczone cele wstrzeliwała się niemiecka i austriacka artyleria. Ostrzał wzmógł się po południu, a w stronę frontu przelatywały samoloty…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (6). Pałac Mniszchów w Dukli – Muzeum Historyczne. Siedzibą Muzeum Historycznego w Dukli jest XVIII-wieczna rezydencja magnacka, pałac i park rodu Mniszchów z II poł. XVIII wieku. W latach 1764-65 Jerzy August Wandalin marszałek nadworny koronny, starosta generalny wielkopolski i późniejszy kasztelan krakowski…
- Ślady I wojny światowej na terenie gminy. Najbardziej rozpoznawalnymi pozostałościami po Wielkiej Wojnie są cmentarze wojskowe. Są efektem prowadzonych tu walk jesienią 1914 roku i bitwy gorlickiej początkiem maja 1915 roku…
- Tadeusz – artysta od dębu /wspomnienie o Tadeuszu Mikrucie/. We wszystkim, co robił, widziało się prawdziwego pasjonata. W każdą rzecz angażował się bez reszty – z całych sił. Od dziecka był żywiołowy, energiczny, wesoły, z wyrazistym charakterem kogoś, kto potrafi mieć własne zdanie, a jednocześnie uszanować racje innych…
- Długa i ciernista droga „wizjonera”. Decyzję o wyjeździe z Polski na emigrację podjąłem samodzielnie, nie wtajemniczając w ten plan mojej żony. Pozostawialiśmy bowiem za sobą dopiero co rozpoczętą budowę domu w Grybowie…
- Szlachetne zdrowie… W poprzednim egzemplarzu Kuriera Grybowskiego rozwinąłem temat stanu naczyń wieńcowych oraz czynników wpływających na to, jak wcześnie naczynia te, tak istotne dla funkcji serca, odmówią swojej współpracy…
- Kalendarium wydarzeń w Przedszkolu. Nasze Przedszkole podejmuje wiele różnych inicjatyw, umożliwiających nie tylko wzbogacanie wiedzy dzieci, ale także uatrakcyjnianie ich pobytu w naszej placówce…
- „Dyrektor Eustachy Skinder”. Wspomnienia o zmarłych nauczycielach i pracownikach Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie… Po pierwszej wojnie światowej do pracy w grybowskiej szkole zawodowej został skierowany inżynier Politechniki Lwowskiej, doskonale wykształcony, biegle władający sześcioma językami (greką, łaciną, rosyjskim, niemieckim, litewskim, szwedzkim) pan Eustachy Skinder…
- Obchody Święta Patrona Szkoły w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Zgodnie z tradycją naszej szkoły 1 października 2014 roku obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły, Stanisława Staszica. W tym dniu odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych…
- Wizyta w Turcji w ramach projektu Comenius „Five senses” 2013-2015. W październiku 2014 roku w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius, młodzież grybowskiego Gimnazjum : Gabriela Krok, Magdalena Radzik, Zuzanna Matuła i Weronika Piotrowska oraz nauczycielki : Bogusława Nowak i Magdalena Janusz uczestniczyły w wyjeździe do Turcji, do miasta Balikesir…
- Z futbolówką przeciwko rasizmowi, nietolerancji i dyskryminacji. W przedostatni weekend października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie uczestniczyli w turnieju piłkarskim rozegranym w węgierskiej miejscowości Nyirtelek…
- Wizyta Mikołaja w Szkole Podstawowej nr 2 w Grybowie. 4 grudnia odwiedził nas niecodzienny gość- Święty Mikołaj. Został przyjęty z wielką radością, przez wszystkich uczniów naszej szkoły…
- Andrzejkowe świętowanie. 25-27 listopada, uczniowie SP nr 2 w Grybowie obchodzili andrzejki. Zabawę rozpoczęliśmy już we wtorek w klasach 4-6, dla których została zorganizowana popołudniowa dyskoteka, a w środę bawiły się dzieci z klas 1-3…
- Z życia Koła Emerytów. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Grybowie zrzesza obecnie 150 członków. Spotykają się Oni w każdą środę w godz. 9.00- 11.00…
- Imprezy w Miejskim Domu Kultury. Narodowe Święto Niepodległości. Do tradycji wpisały się już seanse filmowe dla mieszkańców Miasta i Gminy Grybów, odbywające się z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, 11-go Listopada. W tym roku widzowie obejrzeli film pt.” Kamienie na szaniec”…
- Członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy z Grybowa w finale XL Centralnych Zawodów Strzeleckich w Warce. W dniach 26-28.09.2014r. w Warce odbyły się XL (40-te) Centralne Zawody Strzeleckie Klubów Żołnierzy Rezerwy, często nazywane mistrzostwami Polski KŻR LOK. Zawody odbywały się pod patronatem Starosty Grójeckiego pana Mariana Górskiego oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju płk. Grzegorza Jarząbka…
- Ogłoszenie. Ruszyła społeczna akcja pomocy dla misji prowadzonej na terenie Gruzji przez zakonnika pochodzącego z Grybowa, ojca Pawła Dyla – kamilianina. Zakon Kamilianów zajmuje się posługą chorym i ubogim…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 4/63…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 3/62 (15)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2014
W NUMERZE
- Podsumowanie kadencji samorządu Grybowa 2010-2014. Jesień tego roku w wielu samorządach przebiegać będzie z pewnością pod znakiem różnego rodzaju podsumowań kończącej się kadencji…
- Jedynka do remontu. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na docieplenie naszej największej placówki oświatowej – Szkoły Podstawowej Nr 1…
- Grybów będzie miał własną ulicę na Ukrainie. Radni z Rakoszyna na Ukrainie- naszego miasta partnerskiego- podjęli uchwałę o zmianie ulicy Komsomolskiej na Grybowską…
- Uwaga wybory. Nowe zasady głosowania! 16 listopada 2014r. odbędą się wybory między innymi do Rady Miejskiej w Grybowie, Rady Powiatu Nowosądeckiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz na Burmistrza Miasta Grybowa…
- Starostwo nie udostępni swojej dokumentacji geodezyjnej w Grybowie. 7 sierpnia 2014r. zwróciłem się do Starosty Nowosądeckiego o rozważenie możliwości wyłożenia projektu operatu opisowo – kartograficznego, który powstaje w ramach zleconej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu modernizacji ewidencji gruntów i budynków…
- „Trudne rozmowy samorządu z wędkarzami”. Sprawdź dlaczego prosząc o zezwolenie na pobór żwiru z rzeki odchodzisz z „kwitkiem”. W związku z rozpowszechnioną w ostatnim czasie przez Zarząd Zlewni Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie informacją, że dozwolony jest pobór żwiru z koryt rzek i potoków w celu wykonania pilnych prac zabezpieczających…
- Przygoda liścia – wiersz…
- Witaj szkoło – wiersz…
- Grybów podczas pierwszej wojny światowej. W kilka godzin po odejściu Moskali z Grybowa, 12 grudnia o wieczorem wkroczyli Węgrzy, a w niedzielę przybyły ich dalsze większe oddziały. Teraz mieszkańców rabowali nie wrodzy Rosjanie, ale „swoi”, a zwłaszcza honwedzi, którzy nie ustępowali Moskalom w zdziczeniu…
- Filozofia na co dzień. Bohaterstwo. Bohater, bohaterski, bohaterstwo- mało jest pojęć równie szacownych i jednoznacznie kojarzonych pozytywnie. Czyny bohaterskie i ludzi zdolnych do takich zachowań na ogół utożsamiamy z takimi wyjątkowymi cechami charakteru jak : altruizm, poświęcenie, samozaparcie, odwaga, męstwo, honor, aktywność, etc…
- Lato w Binczarowej – wiersz…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (5). Cysterski dwór w Kopytowej…
- Ziemia Biecka, do której należy Kopytowa była zamieszkała już w neolicie (4000-1700 p.n.e.). W epoce brązu (1300-300 p.n.e.) nastąpił dalszy rozwój osadnictwa…
- Ślady I wojny światowej na terenie Grybowa i okolic. I wstęp. Latem 1914 roku wybuchła Wielka Wojna, do Grybowa pierwsze wiadomości o wybuchu konfliktu dotarły w piątek 31 lipca, a 5 sierpnia utworzono w mieście oddział pospolitego ruszenia, którego zadaniem była ochrona linii kolejowej i wiaduktu…
- Medycyna, październik – grudzień. cd. Mijały miesiące i lata pracy w służbie zdrowia. Po długoletnim pobycie w Libii powrót do pracy w polskich warunkach jawił się jak kolejne wyzwanie. Szczególnie z uwagi na brak miejsca zamieszkania, gdyż rodzice żony, u których mieszkaliśmy dotąd, umarli oboje…
- Społecznik Pan Michał Krok. Urodził się w Grybowie 21 września 1932 r. i tutaj kształcił się najpierw w 7-klasowej męskiej Szkole Podstawowej, która mieściła się przy ulicy Węgierskiej (obecnie znajduje się tam gimnazjum), a następnie w Zawodowym Gimnazjum przy Zespole Szkół Zawodowych…
- Szlachetne zdrowie… Nim gruby schudnie, to chudego diabli wezmą. Takie obiegowe powiedzenie funkcjonowało przed laty wśród dyskutantów, poruszających temat otyłości. Celebrytki i celebryci w większości nie dopuszczają do siebie nawet możliwości nadwagi, nie mówiąc już o otyłości…
- Czas wyzłaca wspomnienia… „Czas wyzłaca wspomnienia…” taką myśl zamieściła moja dawna Uczennica, dziś polonistka liceum, mgr Małgorzata Radzik – Kowal na zaproszeniu zjazdowym maturzystów rocznik 1994, którzy w sierpniu tego roku po 20 latach spotkali się w scenerii zabytkowego dworu w Ropie…
- Uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w finale 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu w Gąbinie. W dniach od 05.06-06.06.2014r. odbyła się 21. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu i XXVI Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Staszicowskich w Gąbinie pod patronatem Starosty Płockiego Pana Michała Boszko…
- „Ludzie z pasją” konkurs Fundacji Panteon Narodowy ogłoszony przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. I miejsce- „Jahwe z bidula- gdzie jesteś?”- Kinga Matusik i Natalia Gucwa z Gimnazjum w Grybowie…
- Narodowe czytanie – 6 września 2014r. Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich…
- „Plon, niesiemy plon…” Jak co roku mieszkańcy Gminy Grybów dziękowali za zebrane plony podczas Gminnych Dożynek, które odbyły się w Krużlowej Wyżnej w niedzielę 7 września…
- Kolejne „grybowskie lato” za nami. 19 i 20 lipca 2014roku Park Miejski w Grybowie tętnił życiem. Pierwszy dzień imprezy to organizowany już po raz drugi Hard Fest. Miłośnicy mocnego uderzenia mieli czego słuchać, gdyż wystąpiło aż 9 kapel…
- Wakacje letnie 2014 relacja z zajęć. Dwa miesiące letniego wypoczynku dzieci i młodzieży niestety – jak mówią nasi młodzi przyjaciele, szybko minęły. Aby uatrakcyjnić ten czas Miejski Dom Kultury przygotował ofertę pożytecznego i aktywnego spędzania dni wolnych od nauki…
- Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. Dnia 5 września 2014 r uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie uczestniczyli w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju…
- Filmoteka Szkolna. Akcja. Młodzież Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie ukończyła trzymiesięczny kurs internetowy „Filmoteka Szkolna. Akcja!”…
- Czuwaj! „Życie bez przygód byłoby strasznie głupie” – Robert Baden – Powell. Eurojam … co to jest ? Dlaczego wielu harcerzy i harcerek już za nim tęskni? Dlaczego wiąże się ze słowami Roberta Baden – Powella?…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 3/62…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 2/61 (15)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2014
W NUMERZE
- Międzynarodowe uroczystości w Grybowie. Chyba po raz pierwszy uroczystości 3-Majowe w Grybowie miały charakter międzynarodowy. Oficjalny udział w tych uroczystościach wzięły delegacje naszych miast partnerskich z Wielkiego Szarisa (Słowacja), Rakoszyna (Ukraina)oraz Nyirtelek (Węgry)…
- Do siedmiu razy sztuka. Taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia mieszkańców Grybowa w wodę pitną i zbiorowym odprowadzeniu ścieków uchwalona. Woda – 4,86 zł/m3 (brutto), ścieki -4,97 zł/m3 (brutto)…
- Komunikat: Modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Wyjaśnienie dot. prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w Grybowie…
- Starostwo Powiatowe modernizuje grybowską ewidencję gruntów i budynków (Zanim zapłacisz należny podatek przeczytaj to koniecznie!). Kilka miesięcy temu w gminie Kamionka Wielka odbyły się dwa zebrania : jedno zwane spotkaniem, (bo zwołane zostało bez zgody Sołtysa), a drugie w rzeczy samej zebraniem -widocznie już za zgodą Sołtysa…
- Nasi sąsiedzi wg F. Antoniego Ossendowskiego. Przywykłem już do tego, że wydawane w okresie międzywojennym książki – szczególnie o tematyce historycznej – posiadają mocny akcent propaństwowy, gdyż większość osób piszących w tym czasie wychodziła ze słusznego skądinąd założenia, że pod urokiem wielkiej przeszłości rodzi się nakaz budowy silnej przyszłości…
- Łemkowszczyzna. Łemkowie są potomkami Polaków i Kucowołochów, uchodzących przed najeźdźcami. Do pierwszych dwóch fal przyłączyły się inne, spowodowane polską polityką kolonizacyjno – osadniczą w w. XV i XVI-ym…
- Konstancja i Eustachy Stadniccy- hrabiowie z Białej Niżnej. W 195-tą rocznicę urodzin Konstancji z Zielińskich hr. Stadnickiej. Żyjemy w czasach, w których lokalna historia zaczyna powoli zanikać, nie możemy na to pozwolić, gdyż człowiek bez znajomości historii traci swą tożsamość…
- Grybów podczas pierwszej wojny światowej (część 2). Jesień 1914 roku nie była tą, którą opiewają poeci. W połowie października poprawiła się sytuacja na frontach i przez Grybów zaczęły ciągnąć transporty na wschód – rozpoczęła się ofensywa austriacka…
- Medycyna, Październik – Grudzień c.d. Poprzedni odcinek zakończyłem wspomnieniem o znanym w Gorlicach chirurgu. Mój proces dojrzewania medycznego wynikał nie tylko z pracy na tzw. Izbie Przyjęć, zwanej obecnie Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, lecz w dużej mierze z pracy w Pogotowiu Ratunkowym…
- Szlachetne zdrowie… Drodzy Czytelnicy. Moi byli, obecni i przyszli pacjenci. Nie będę tutaj czarował czytelników definicjami zdrowia, gdyż zostały one sformułowane na użytek biurokracji, gro ludzi nie ma zamiaru służyć jako następny wskaźnik „zapadalności”…
- Filozofia na co dzień. Gender. Gender w języku angielskim znaczy „rodzaj”. Pochodzi od łacińskiego wyrazu genus, o tym samym znaczeniu Ten łaciński wyraz jest z kolei składnikiem kilku określeń będących w powszechnym użyciu, jak genealogia, gen, genom czy genus proximum /rodzaj bliższy/…
- Unikatowy znaczek pocztowy dla kolekcjonerów. Z inicjatywy Pani Naczelnik Urzędu Pocztowego w Grybowie Pani Marii Ptaszkowskiej oraz wsparciu Koła Filatelistycznego z czynnym działaczem Markiem Holendrem powstał znaczek personalizowany…
- „Pan Józef Job”. Wśród nauczycieli zawodu, którzy pracowali z młodzieżą w szkolnych warsztatach wyróżniał się jako doskonały i bardzo solidny fachowiec. Był mistrzem w swoim zawodzie…
- „Z nami sukces zawodowy”, czyli Dni Otwarte w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Do kalendarza imprez szkolnych na stałe wpisane zostały Dni Otwarte Szkoły. Organizowane są one systematycznie od roku szkolnego 2006/2007. Ich celem jest przede wszystkim promocja szkoły, zwłaszcza wśród młodzieży ostatnich klas gimnazjalnych…
- Projekt Comenius „Five senses” i spotkanie we Włoszech. W ramach realizacji projektu Comenius, uczniowie z Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie odwiedzili w marcu 2014 roku swoich przyjaciół z kraju partnerskiego – Włochy…
- Rekord plastikowych nakrętek w Akademii Przedszkolaka. Od początku nowego 2014 roku, Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” zapewniło swoim podopiecznym wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy rok od przygotowania uroczystości na cześć ukochanych Babć i Dziadków…
- II Gminny Konkurs Przyrodniczy w SP Nr 1 w Grybowie. 15 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie odbył się II Gminny Konkurs Przyrodniczy dla szkół z całej gminy zatytułowany „Świat owadów”…
- Michayland 2014. 3 czerwca 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie, należący do grupy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wzięli udział w XXX Pielgrzymce Dzieci do Miejsca Piastowego…
- „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH” – III MAŁOPOLSKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI. „Z książką na walizkach” to akcja czytelnicza, mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży…
- Wieści z Miejskiego Domu Kultury. 8 marca – Operetka w Grybowie. Już po raz drugi gościliśmy w Miejskim Domu Kultury w Grybowie artystów z Opery Śląskiej w Bytomiu…
- Wiosenne wieści w Przedszkola… Wiosna zagościła w naszym przedszkolu już na dobre. Pierwszy dzień wiosny w naszym przedszkolu był radosny i pełen wrażeń. Aby tradycji stało się zadość, dzieciaki ze śpiewem oraz z uśmiechami na twarzyczkach powitały nowa porę roku…
- „Pożegnania nadszedł czas…” Tak nam smutno, lecz na buzi uśmiech wesoły, Musimy pożegnać przedszkole, idziemy już do szkoły… Dnia 18 czerwca dzieci z grupy IV „Pszczółki” zaprosiły swoich rodziców na ostatnią już przedszkolną uroczystość…
- Sukces grybowskich licealistek. W dniu 13 czerwca bieżącego roku w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, w Nowym Sączu miało miejsce ogłoszenie wyników finału XIV edycji młodzieżowego konkursu „Ziemia Sądecka od przeszłości do współczesności – Sądecczyzna w latach 1914-1920″…
- Młodzież działa!!! Młodzież pamięta!!! 2 czerwca 2014 roku w Urzędzie Miasta w Grybowie odbyła się VII Młodzieżowa Gimnazjalna Rada Miasta…
- „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” 5 czerwca 2014 roku w grybowskim Gimnazjum odbył się IX Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Grybowie…
- Przygody Koziołka Matołka. Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenie Korzenie i Skrzydła w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w dniu 9 czerwca 2014 r. zorganizowały wyjazd do Teatru Współczesnego w Krakowie…
- Biblioteka bierze udział w programie „Orange dla Bibliotek”. W bieżącym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie podpisała umowę z Fundacją Orange…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (4). Pałac Władysława Długosza w Siarach. Wyjeżdżając z Gorlic w kierunku Koniecznej, pierwszą miejscowością za miastem jest malownicza wieś Siary, a jedną z wielu licznych jej atrakcji jest piękna i opadająca lekko w dół aleja parkowa…
- Nadzieja dla grybowskiej synagogi /czy akwarela wręczona ambasadorowi Izraela powróci do Grybowa?/. Kilka dni temu Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie przystąpiła do stabilizacji konstrukcji synagogi…
- Chrystus Miłosierny na ulicach Grybowa. W niedzielę 30 marca do naszej bazyliki przybył długo wyczekiwany obraz Miłosierdzia Bożego wraz z relikwiami św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz świętego (wówczas bł.) Jana Pawła II…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 2/61…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 1/60 (15)
STYCZEŃ/MARZEC 2014
W NUMERZE
- Ambasador Izraela w zrujnowanej synagodze w Grybowie. W Grybowie gościł (10 marca) ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner z małżonką Diti. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim rozmawiał z władzami miasta o historii tego grodu…
- Wyprawa za ocean podróżą w przeszłość Grybowa. „Sądzę, że Grybów należał do ludzi, co stawiali opór. Moralnie i nawet fizycznie” – mówi czystą polszczyzną, bez cienia angielskiego akcentu, Leon Schagrin, 87-letni grybowski Żyd. Siedzimy w małym dwupokojowym mieszkaniu w bloku, w miejscowości Sunrise na Florydzie…
- PARLAMENT EUROPEJSKI POPRAWIA POLSKĄ USTAWĘ „ŚMIECIOWĄ”. Szansa dla zakładów komunalnych. 15 stycznia 2014 roku to data, którą polski ustawodawca zapamięta na długo (mam nadzieję). W tym dniu Parlament Europejski i Rada Europejska podjęły dyrektywę 2014/24/UE, zwalniającą samorządy od obowiązku stosowania zamówień publicznych (czytaj: przetargu) na odbiór odpadów komunalnych…
- APEL RADY MIASTA GRYBOWA. Podczas XXXVIII Sesji Rady Miejskiej w Grybowie przyjęto przez aklamację apel Miasta Grybowa w sprawie Ukrainy…
- Dla kogo Kukliński jest zdrajcą? 7 lutego na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Film opowiada o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, oficera Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego…
- Jak „Empik” nabija swoich klientów w butelkę? Przed paroma dniami odwiedziłem w Nowym Sączu jeden ze 188 salonów, w którym „Empik” oferuje swoim Klientom (a ma ich ponoć 30 milionów!) unikalny mix produktów: książki, muzykę, filmy, gry i programy multimedialne, prasę, produkty art. & pap, artykuły edukacyjne, gadżety, produkty do dekoracji wnętrz, a także bilety na różnorodne wydarzenia…
- NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO OSTRZEGA PRZED NIEUCZCIWYMI „PRZEDSIĘBIORCAMI”. Szanowni Państwo! Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu informuje o narastającym zagrożeniu wynikającym z funkcjonowania w obrocie gospodarczym nieuczciwych „przedsiębiorców” oferujących obniżenie kosztów pracowniczych w postaci zaliczek PIT oraz składek ZUS przy wykorzystaniu instytucji outsourcingu personalnego…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (3). Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu. Zamek „Kamieniec” zwany również odrzykońskim jest położony na granicy dwóch gmin – Korczyny i Wojaszówki. Widoczne z daleka ruiny zamku rycerskiego położone są na wzgórzu o wysokości około 450 m n.p.m. wznoszącym się nad doliną Wisłoka…
- Grybów podczas pierwszej wojny światowej (część 1). Na wojnę zanosiło się na długo przed jej wybuchem. Lokalne napięcia, a nawet wojny, trwały od dawna. Początek XX wieku zastał Europę podzieloną na dwa wrogie obozy: Trójprzymierze (Niemcy, Austro – Węgry i Włochy) oraz Trójporozumienie zwane Ententą (Francja, Wielka Brytania i Rosja)…
- Medycyna, Październik, Grudzień cd. Nauka na trzecim roku medycyny wkroczyła w fazę nauk klinicznych. Znaczyło to tyle, że rozpoczęły się zajęcia przy pacjencie…
- Związek Byłych Ochotników Armii Polskiej Oddział w Grybowie. 75 rocznica uroczystości poświęcenia sztandaru. Odcinek 3: O losach sztandaru. Zachowane nieliczne fotografie związane z działalnością Związku b. Ochotników… będące w posiadaniu piszącego przedstawiają odświętną kilkudziesięcioosobową /20-30/ grupę społeczności grybowskiej na ulicach Wilna 1938 r…
- NIEPOWTARZALNE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE W GRYBOWIE. Na grybowskim rynku, w niedzielne popołudnie 26 stycznia zazieleniło się od mundurów, najwięcej w bliskości naszej bazyliki, jakby co najmniej była kościołem garnizonowym…
- Wspomnienia o zmarłych nauczycielach i pracownikach Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie… „Pani Misia”. W tym artykule pragnę napisać o jednej z najsympatyczniejszych chyba postaci związanych z „Zawodówką”, pani Michalinie Hickiewicz, która pracowała jako podkuchenna w internacie Zespołu Szkół Zawodowych…
Przy brydżowym stoliku. 19.01.2014r. po raz czwarty spotkali się miłośnicy i znawcy brydża w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie, aby uczestniczyć w turnieju Brydżowym Pamięci Bronisława Żura… - Podsumowanie projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III na terenie Miasta Grybowa”. W grudniu 2013r zakończone zostały ostatnie zajęcia edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych na terenie Miasta Grybowa- w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grupy o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych…
- Zima w przedszkolu… Pomimo iż zimowa kapryśna aura raczej nie nastraja optymistycznie, są w niej jednak takie wydarzenia, dzięki którym każdemu robi się cieplej na sercu… to okres Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Babci i Dziadka oraz szalonej zabawy karnawałowej…
- KOLĘDOWANIE W GRYBOWSKIEJ „JEDYNCE”. Boże Narodzenie to w naszej polskiej tradycji najpiękniejsze święta, pełne ciepła i miłości płynących ze żłóbka małego Jezuska. Są to również święta, podczas których w naszych kościołach, domach i szkołach rozbrzmiewają kolędy i pastorałki…
- Teatralny sukces Jedynki. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie przygotowali „Jasełka na strychu” według scenariusza Marcina Kobielskiego. Reżyserią zajęły się siostry katechetki Albertyna i Daniela…
- „DZIEŃ BABCI I DZIADKA w SP nr 2 w GRYBOWIE”. 22 stycznia 2014r. uczniowie SP nr 2 w Grybowie zaprosili swoje kochane Babcie i Dziadków do Remizy OSP Grybów-Biała Wyżna na wspólne świętowanie z okazji Dnia Babci i Dziadka…
- Podsumowanie realizacji projektu systemowego: „DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ” – 2013. W 2013 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie realizował projekt systemowy „DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej…
INFORMACJA O REALIZACJI PROJEKTU „DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ”. Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie informuje, że w okresie od 01.02.2013 roku do 30.06.2015 roku realizuje Projekt pn. „DOBRY START SZANSĄ NA PRACĘ” Program na rzecz integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób objętych pomocą ośrodka w ramach Poddziałania 7.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego… - FILMOTEKA SZKOLNA. AKCJA! PROJEKT CEO I POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ. „WARIOGRAF” O „GADAJĄCYCH GŁOWACH”. „Gadające głowy” to dramat Krzysztofa Kieślowskiego, nakręcony pod koniec lat 70 ubiegłego wieku. Autor przeprowadza kilkadziesiąt krótkich wywiadów posługując się zagadnieniami: Kim jesteś, Co jest dla Ciebie najważniejsze…
- List od Czytelnika. Do naszej redakcji przyszedł list od Czytelnika z pytaniem : „Z jakiej racji nasza rzeka Biała jest nazywana Białą Tarnowską?…
- Imprezy w Miejskim Domu Kultury. Gwiazdka z Burmistrzem po raz dziewiąty. Od kilku lat z inicjatywy pana Burmistrza zaraz po Nowym Roku zapraszamy do MDK wszystkich pierwszoklasistów z terenu Miasta Grybowa…
- System Informacji Przestrzennej Miasta Grybowa już działa! Sprawdź gdzie mieszkasz. Urząd Miejski w Grybowie informuje, że na stronie internetowej miasta (www.grybow.pl), pod linkiem Miejski Portal Mapowy, uruchomiony został dla Grybowa serwis e-Gmina, na którym udostępniono do publicznej wiadomości wszystkie miejskie zasoby mapowe…
- „NIE BÓJ SIĘ, WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ” – KONKURS POETYCKI…
- „Mnie nie kupił nikt”. Historia Stanisława Skocznia ps. „Górol”. Jest rok 1947 – powstaje Polska Podziemna Armia Niepodległościowa, która ma zaprowadzić porządek w kraju, gdzie panuje sowiecki nieład…
- Medale dla Gladiatorów! W dniach 6-7.12.2013r. w Krynicy Zdrój odbył się turniej pod nazwą „Muszynianka Cup”, z którego przywieźliśmy worek medali. Pięć złotych i pięć srebrnych „blaszek” stało się udziałem naszych zawodników…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 1/60…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK