Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie usytuowana jest w budynku Urzędu Miejskiego. Powierzchnia wszystkich pomieszczeń w bibliotece wynosi 170 m², składa się z pięciu sal. Pierwsza z nich to Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, następnie Wypożyczalnia dla dorosłych (dwa pomieszczenia), Czytelnia, małe pomieszczenie przeznaczone na opracowanie księgozbioru i gabinet dyrektora placówki. Zarówno w wypożyczalni dla dzieci, jak i dla dorosłych, regały są tak ustawione, że wszyscy korzystający mają wygodny dostęp do półek. Do obu z tych sal, a także do czytelni wchodzi się osobnym wejściem.
Biblioteka grybowska jest instytucją wspomagającą proces kształcenia, szczególnie średniego i pomaturalnego, nie tylko na swoim terenie, ale też w najbliższych miejscowościach. Jest miejscem intelektualnej pracy, która wyznacza zakres gromadzenia zbiorów. Dorosłym ułatwia samokształcenie i rozrywkę, dla dzieci stanowi miejsce przyjazne i znajome. Biblioteka prowadzi Wypożyczalnię Międzybiblioteczną. Sprowadza z innych bibliotek książki, których nie posiada w swoim księgozbiorze. Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej ma charakter uniwersalny.
Od 01 stycznia 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grybowie wszyscy czytelnicy są zarejestrowani elektronicznie. Zapisując się do Biblioteki należy mieć przy sobie dokument tożsamości na podstawie, którego trzeba wypełnić kartę zobowiązań. Następnie dane czytelnika zostają wprowadzone do elektronicznej bazy danych i zostaje nadany (przyporządkowany) numer czytelniczy (kod kreskowy), który znajduje się na karcie czytelnika, którą każdy otrzymuje. Karta i zapis do Biblioteki są bezpłatne. Jeżeli jednak ktoś zgubi kartę to kolejna będzie wyrobiona już odpłatnie. Cały rejestr zarówno czytelników, jak i wypożyczeń odbywa się w nowym programie SOWA2.
Czytelnia jest działem Biblioteki, w którym księgozbiór udostępniany jest na miejscu. Wyposażona jest w 14 miejsc siedzących. W skład księgozbioru czytelni wchodzi literatura popularnonaukowa oraz regionalna. Zaopatrzona jest ona w pokaźny zbiór encyklopedii i słowników z różnych dziedzin wiedzy i nauki.
W obecnej chwili Biblioteka posiada w czytelni około 7 tys. woluminów. Czytelnia MBP stanowi centrum informacyjne. Gromadzi materiały dotyczące życia społecznego naszego miasta. Należą do nich: foldery, plakaty, kalendarze, gazety lokalne oraz wycinki prasowe.
Prócz pozycji książkowych czytelnia prenumeruje prasę codzienną „Dziennik Polski” oraz gazetę lokalną „Kurier Grybowski”. Obowiązuje w niej zasada wolnego dostępu do półek.
§ 1
- Z czytelni mogą korzystać wszyscy niezależnie od tego, czy są stałymi czytelnikami biblioteki.
- Korzystanie z czytelni jest bezpłatne.
- Czytelnik winien zgłosić u dyżurnego bibliotekarza zagadnienie celem uzyskania odpowiedniej książki.
- Czytelnik jest obowiązany wpisać się do zeszytu odwiedzin.
- W czytelni obowiązuje cisza, zakaz palenia tytoniu i spożywania posiłków.
§ 2
- Na miejscu korzystać można z książek i czasopism znajdujących się w czytelni oraz z książek pochodzących z innych zbiorów MBP.
- Przyniesione ze sobą książki czytelnik zgłasza u dyżurnego bibliotekarza.
- Przed opuszczeniem czytelni czytelnik zwraca książki, z których korzystał.
- Książek z księgozbioru czytelni oraz czasopism nie wypożycza się do domu.
- W szczególnych przypadkach za zgodą pracownika czytelni można na jeden dzień (tj. sobota-niedziela) pożyczyć książkę z księgozbioru czytelni po wypełnieniu rewersu i pozostawieniu dowodu tożsamości.
- Za nie dotrzymanie terminu zwrotu tak wypożyczonej książki (godz. 9.00 w poniedziałek) czytelnikowi będzie wstrzymane wypożyczanie książek na powyższych warunkach oraz zostanie naliczona kara w wysokości 3 zł za dobę.
§ 3
Biblioteka udziela informacji dotyczących posiadanych zbiorów, doboru literatury na interesujący czytelnika temat, sposobu korzystania z katalogów, wydawnictw informacyjnych i innych materiałów znajdujących się w bibliotece.
§ 4
- Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością społeczną. Korzystanie z rycin, map itp. wymaga szczególnej ostrożności, aby nie narazić ich na uszkodzenie.
- Za uszkodzone książki czytelnik płaci odszkodowanie, którego wysokość określa pracownik czytelni w zależności od stopnia uszkodzenia.
§ 5
Czytelnik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być czasowo, a w szczególnych przypadkach na stałe pozbawiony prawa korzystania z czytelni. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor biblioteki.
W oddziale dla Dzieci i Młodzieży pracuje jeden bibliotekarz z odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Osoby korzystające z tego oddziału to dzieci od 3 roku życia, młodzież szkolna oraz studenci. Praca bibliotekarza polega więc nie tylko na wypożyczaniu książek, ale przede wszystkim na wyszukiwaniu potrzebnych informacji oraz pomocy dzieciom w przygotowaniu się do zajęć. Dzieci i Młodzież do dyspozycji mają katalog alfabetyczny i tytułowy, a także tablicę informującą o zakupionych nowościach.
Dla najmłodszych czytelników, którzy jeszcze nie umieją czytać, oraz dla tych, którzy uczą się dopiero czytać, biblioteka dysponuje dużym wyborem bajek, które pisane są dużą czcionką. Dla dzieci starszych i młodzieży, książnica oferuje wybór literatury obyczajowej, przygodowej, fantastycznej, a także lektury dla wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
Książki gromadzone są według czterech poziomów wiekowych. Poziom pierwszy (bez oznakowań, przeznaczony jest dla dzieci najmłodszych w wieku od 6 do 8 lat, w obrębie tego poziomu jest układ numeryczny. Poziom drugi oznaczony jest kolorem zielonym, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 9 do 10 lat, poziom trzeci to kolor niebieski i dotyczy dzieci w wieku 11 – 15 lat i poziom czwarty, to kolor czerwony, przeznaczony dla młodzieży w wieku od 16 do 19 lat. Czytelnicy tego działu mają do dyspozycji około 12 tys. książek. Zarówno dzieci jak i młodzież mają wolny dostęp do półek, mogą także korzystać z pomocy bibliotekarza. Wypożyczalnia dla Dzieci wyposażona jest w komputer do dyspozycji bibliotekarza.
Dział dla Dzieci i Młodzieży jest w pełni skomputeryzowany, wszyscy czytelnicy posiadają elektroniczne karty czytelnicze, uprawniające do bezpłatnego korzystania z wszystkich usług oferowanych przez bibliotekę (z wyjątkiem usługi ksero i druk).
Do zadań tego działu oprócz obsługi czytelnika należy również dbanie o uzupełnianie bieżącego księgozbioru w nowości wydawnicze wg potrzeb czytelniczych oraz przygotowanie aktualnych gazetek tematycznych. Działalność kulturalno-oświatowa tego działu to szereg wydarzeń mających na celu promocję czytelnictwa. Odbywa się ona poprzez: konkursy plastyczne, czytelnicze, recytatorskie, poetyckie oraz spotkania autorskie. Systematycznie współpracujemy z przedszkolem „Pod Topolą” oraz grybowskimi Szkołami Podstawowymi, Średnimi, Gimnazjami, a także z Miejskim Domem Kultury.
- Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.
- Zapisu do wypożyczalni dokonuje się na podstawie dowodu osobistego rodziców, opiekunów lub legitymacji szkolnej.
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo do domu 3 książki.
- Książki wypożycza się na okres 2 tygodni. Bibliotekarz może okres ten przedłużyć na prośbę czytelnika.
- Książkę zagubioną lub zniszczoną należy odkupić albo zwrócić jej wartość pieniężną wraz z kosztem oprawy i opracowania (wg aktualnych cen).
- Czytelnik winien zawiadomić bibliotekarza o zmianie adresu miejsca zamieszkania.
- Czytelnik obowiązany jest szanować książki. Jeżeli w domu panuje choroba zakaźna czytelnik nie może korzystać z wypożyczalni.
Oddział dla Dorosłych obsługiwany jest przez bibliotekarza z dużym doświadczeniem zawodowym, które pomaga w udzielaniu fachowej pomocy czytelnikowi. Osoby korzystające z tego działu to młodzież szkół średnich, studenci oraz dorośli. Czytelnicy od 2012 roku są rejestrowani elektronicznie i posiadają elektroniczne karty czytelnicze. Wszyscy zainteresowani mają do dyspozycji księgozbiór w liczbie około 30 tys. woluminów literatury beletrystycznej i popularnonaukowej oraz lektur dla szkół średnich. Oprócz książek, biblioteka posiada zbiory audiowizualne w postaci kaset magnetofonowych (50 pozycji utworów baśniowych, poezji i literatury pięknej), płyt CD (24 sztuki), a w nich Fonotekę Folkloru Regionalnego Ziemi Sądeckiej.
Cały księgozbiór sklasyfikowany jest w 10 działach, według klasyfikacji dziesiętnej Dewey’a:
- 0 – Dział ogólny
- 1 – Filozofia. Psychologia
- 2 – Religia
- 3 – Nauki społeczne. Prawo. Administracja
- 5 – Matematyka. Nauki Przyrodnicze
- 6 – Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo
- 7 – Sztuka. Rozrywka. Sport
- 8 – Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna
- 9 – Archeologia. Geografia. Biografie. Historia
Ułatwia to czytelnikom tematyczne poszukiwanie wybranych pozycji. Literatura piękna podzielona jest według przynależności narodowej pisarza. Czytelnicy mogą skorzystać z tradycyjnego katalogu alfabetycznego i rzeczowego lub poszukać interesującej ich pozycji w katalogu on-line przy pomocy programu SOWA2, do którego mają również dostęp z dowolnego miejsca pobytu poprzez Internet. Mogą również obejrzeć wystawę tematyczną poświęconą wybranemu zagadnieniu lub wystawę okolicznościową związaną z jubileuszem pisarzy polskich lub zagranicznych. Do dyspozycji czytelników są trzy stanowiska komputerowe podłączone do Internetu oraz urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka, kserokopiarka i skaner).
Biblioteka prócz działalności statutowej jako jedyna jednostka kulturalna stara się zaoferować czytelnikom różne formy współpracy. Atrakcyjną formą działalności Biblioteki są konkursy dla czytelników (cykliczne konkurs poetycki „Echo moich gór”), a także organizowane spotkania i wieczory autorskie.
Do zadań tego działu należy nie tylko obsługa czytelnika, pomoc w poszukiwaniu książek, w przygotowaniu się do zajęć lub sporządzeniu prac i udzieleniu potrzebnych informacji. Pracownik wypożyczalni również dba o bieżące uzupełnianie istniejącego księgozbioru o nowości wydawnicze i tytuły poszukiwane przez czytelników. Przygotowując się do zakupów pracownik przegląda katalogi i oferty wydawnicze, witryny internetowe oraz propozycje księgarskie, a także czytelnicze. Nowości wydawnicze są eksponowane na regale w centralnym punkcie wypożyczalni. Kryminały, romanse i fantastyka, wyodrębnione są z całości księgozbioru, aby czytelnik mógł szybciej dotrzeć do poszukiwanych pozycji.
§ 1
Warunki korzystania
- Czytelnikami biblioteki mogą być zarówno mieszkańcy miasta Grybowa jak i użytkownicy spoza terenu gminy.
- Korzystanie z wypożyczalni jest bezpłatne.
- Przy zapisie zgłaszający się powinien:
- okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną,
- zapoznać się z niniejszym regulaminem i zobowiązać się do jego przestrzegania składając podpis na „Karcie czytelnika”. W przypadku osób niepełnoletnich wymagany jest podpis rodziców lub opiekunów,
podpisanie karty jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów statutowych biblioteki w związku z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133 , poz. 883 ).
- Kaucję od czytelnika pobiera się w następujących sytuacjach:
- czytelnik nie jest stałym mieszkańcem miasta – kaucja zryczałtowana w wysokości 30 zł,
- przy wypożyczaniu szczególnie cennych książek – kaucja ustalona przez bibliotekarza dla każdej książki oddzielnie.
- Zwrot kaucji następuje po zwróceniu wypożyczonych książek.
§ 2
Prawa czytelnika
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 3 książki na okres 2 tygodni.
- Termin zwrotu książki , na prośbę Czytelnika może zostać przedłużony na okres uzgodniony z bibliotekarzem.
- Z księgozbioru podręcznego (encyklopedii, słowników, albumów, atlasów, czasopism) można korzystać wyłącznie w kąciku czytelniczym.
- Na prośbę czytelnika biblioteka może zarezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
- Czytelnik ma prawo do uzyskania pełnych informacji w zakresie posiadanych przez bibliotekę zbiorów, pomocy w doborze literatury, korzystaniu z katalogów i wydawnictw informacyjnych.
- Za usługi informacyjne pobierane przy użyciu komputera – 1 zł. za 1 godz. (art.14 ust. 2 pkt. 1).
- Wszelkie skargi i wnioski dotyczące funkcjonowania biblioteki można zgłaszać Dyrektorowi MBP.
§ 3
Obowiązki czytelnika
- Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania książek. Powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenie należy zgłosić bibliotekarzowi, bibliotekarzowi przeciwnym razie przyjmuje się, że książka nie była zniszczona.
- W przypadku zgubienia lub zniszczenia książki Czytelnik ma obowiązek bezzwłocznie odkupić taki sam egzemplarz. Jeżeli nie jest to możliwe musi uiścić należność pieniężną w wysokości aktualnej wartości rynkowej książki.
- Za zwłokę w zwrocie wypożyczonych książek Czytelnik płaci karę umowną w wysokości 2 zł od 1 woluminu.
- Czytelnik jest zobowiązany do zwrotu poniesionych przez Bibliotekę kosztów upomnień pisemnych wysłanych pocztą w wysokości 3 zł od jednego monitu.
- Biblioteka jest uprawniona do kierowania upomnień telefonicznych do domu, szkoły, zakładu pracy.
- Ostatecznym krokiem zmierzającym do odzyskania przetrzymywanych książek jest dochodzenie roszczeń na drodze sądowej w sądzie cywilnym właściwym dla siedziby biblioteki.
- Czytelnik, który nie stosuje się do przepisów niniejszego regulaminu, może być czasowo, a w szczególnie drastyczny wypadkach na stałe, pozbawiony prawa korzystania z Biblioteki.
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna umożliwia czytelnikom korzystanie ze zbiorów innych bibliotek i instytucji. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie współpracuje z wieloma bibliotekami publicznymi i naukowymi. Skutecznie i szybko sprowadza z bibliotek krajowych książki oraz kserokopie artykułów, których nie posiada we własnych zbiorach. Przed złożeniem zamówienia czytelnik ma obowiązek sprawdzić w Katalogach Biblioteki czy nie posiada ona poszukiwanych materiałów. Realizacja zamówień odbywa się w kolejności ich składania. Jednorazowo można zamówić do 5 pozycji.
Wypożyczeniom międzybibliotecznym nie podlegają:
- dzieła wydane przed rokiem 1945,
- dzieła znajdujące się w księgozbiorach podręcznych,
- wydania albumowe,
- zbiory specjalne (maszynopisy, atlasy, mapy, normy, taśmy, płyty),
- czasopisma bieżące.
Prawo do korzystania z Wypożyczalni Międzybibliotecznej ma każdy czytelnik. Zobowiązany jest on do pokrycia kosztów sprowadzenia materiałów bibliotecznych w ramach wypożyczenia zamiejscowego na podstawie przekazów pocztowych dostarczonych przez bibliotekę zamawiającą, niezależnie od ich wysokości. Czytelnikowi, który nieterminowo zwraca wypożyczone materiały można okresowo wstrzymać wypożyczenia.
Biblioteka udostępnia materiały ze swoich zbiorów innym bibliotekom („biblioteka zamawiająca”) w formie bezzwrotnej kopii lub oryginału. Biblioteka zamawiająca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wypożyczone materiały. W wypadku uszkodzenia wypożyczonych materiałów czytelnik zobowiązany jest do uiszczenia ekwiwalentu na rzecz biblioteki-właściciela w formie przez nią ustalonej. MBP może udostępniać oryginały wypożyczonych materiałów wyłącznie na miejscu. Okres wypożyczenia oryginału wyznacza biblioteka udostępniająca (od 2 do 4 tyg.). W uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony na wniosek biblioteki zamawiającej, która jest zobowiązana zwrócić zamawiane oryginały w terminie, właściwie opakowaną przesyłką wartościową lub poleconą.
§1
Podstawę prawną wypożyczeń międzybibliotecznych stanowi Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 25 marca 1980 roku (MP nr 12/1980 poz. 45).
§2
Prawo do wypożyczeń międzybibliotecznych mają wszyscy czytelnicy Biblioteki.
§3
Wypożyczalnia Międzybiblioteczna sprowadza materiały biblioteczne w/g zamówień z bibliotek, instytucji, urzędów krajowych.
§4
Warunkiem przyjęcia zamówienia przez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną jest brak dokumentu w MBP w Grybowie.
§5
Przed złożeniem zamówienia czytelnik ma obowiązek sprawdzić w Katalogach Biblioteki czy nie posiada ona poszukiwanych materiałów.
§6
Realizacja zamówień odbywa się w kolejności ich składania.
§7
Koszty sprowadzonych materiałów bibliotecznych oraz wykonywanych przez inne biblioteki usług pokrywa czytelnik. Wysokość opłat określa biblioteka wypożyczająca.
§8
Wszystkie dokumenty sprowadzone z innych bibliotek udostępniane są wyłącznie w Czytelni Biblioteki w okresie wyznaczonym przez bibliotekę wypożyczającą.
§9
Jednorazowo można zamówić do 5 pozycji.
§10
Przy korzystaniu ze sprowadzonej literatury czytelnik zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich ograniczeń zastrzeżonych przez bibliotekę wypożyczającą.
§11
Czytelnikowi, który nieterminowo zwraca wypożyczone materiały można okresowo wstrzymać wypożyczenia.
§12
Wypożyczeniom międzybibliotecznym nie podlegają:
- dzieła wydane przed rokiem 1945,
- dzieła znajdujące się w księgozbiorach podręcznych,
- wydania albumowe,
- zbiory specjalne (maszynopisy, atlasy, mapy, normy, taśmy, płyty),
- czasopisma bieżące.
§13
Na wniosek czytelnika, złożony przed upływem terminu zwrotu wypożyczonych materiałów, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna może wystąpić do właściwej biblioteki z prośbą o prolongatę.
§14
W wypadku uszkodzenia wypożyczonych materiałów czytelnik zobowiązany jest do uiszczenia ekwiwalentu na rzecz biblioteki-właściciela w formie przez nią ustalonej.
fot.: Wnętrze biblioteki (2012)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie
fot.: Wnętrze biblioteki – czytelnia (2012)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie
fot.: Wnętrze biblioteki – wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży (2012)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie
fot.: Wnętrze biblioteki – wypożyczalnia dla dorosłych (2012)
Zasoby Urzędu Miejskiego w Grybowie