NR 4/71 (17)
PAŹDZIERNIK/GRUDZIEŃ 2016
W NUMERZE
- Szanowni Państwo. W grudniu bieżącego roku minęło dwa lata odkąd pełnię funkcję Burmistrza Miasta Grybów. Korzystając z okazji jeszcze raz pragnę serdecznie Państwu podziękować za okazane mi zaufanie i poparcie mojej kandydatury na stanowisko Burmistrza Miasta Grybów…
- Po sezonie w Muzeum Parafialnym. Muzeum Parafialne w Grybowie funkcjonuje i „ma się dobrze”. Piszę te słowa po trzech latach, które upłynęły od czasu kapitalnego remontu starej plebanii, w której mieści się muzeum. Trwał on cały rok…
- Imprezy w Miejskim Domu Kultury. Listopadowe Święto. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w roku 2016 były w Grybowie obchodzone niezwykle uroczyście…
- Wspomnienia uczennic Szkoły Gospodarczej w Grybowie. Wojenne pieczywo. Po śmierci licealnej nauczycielki geografii – profesorki Anieli Boratyńskiej w 1997 roku przekazano mi pamiątki związane z Jej pracą zawodową. Wśród nich była kronika grybowskiej Żeńskiej Szkoły Gospodarczej z lat okupacji…
- Armwrestling (z ang.) czyli siłowanie na rękę – jest to dyscyplina sportowa, rodzaj zapasów. Polega na tym aby dwóch znajdujących się naprzeciw siebie zawodników zwierało dłonie…
- Wiadomości z Przedszkola „Pod Topolą”. Pasowanie na przedszkolaka. Jak co roku w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” odbyło się uroczyste pasowanie nowo przyjętych dzieci na prawdziwego przedszkolaka…
- Echo Dwójki. Ślubowanie klas pierwszych. W czwartek 13 października 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Grybowie miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej…
- Erasmus+ w Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego w Grybowie. Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie już od wielu lat uczestniczy w europejskich projektach…
- Konkurs Sienkiewiczowski w LO Grybów. Rok 2016 to rok poświęcony polskiemu pisarzowi – Henrykowi Sienkiewiczowi. To wydarzenie związane jest ze 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci naszego Noblisty …
- Jubileusz 50-lecia par małżeńskich. W dniu 25 października 2016 r. w Grybowie odbyło się uroczyste wręczenie „Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” dla małżonków z terenu Miasta i gminy Grybów…
- Nowenna do Matki Bożej Przedziwnej. „Maryja Dziewica, (…) jest uznawana i czczona jako prawdziwa Matka Boga i Odkupiciela…
- Uroczystość odpustowa „Męczennik komunizmu” – obrońcą różańca. Od wielu wieków nasze miasto słynie w Polsce i Sądeckiej okolicy, nie tylko z malowniczego pejzażu ukształtowania terenu, pochyłego rynku, zabytkowych kamieniczek, monumentalnej świątyni, pięknej, choć zawiłej historii i tradycji…
- Długa i ciernista droga… cd. Dobiega końca opowiadanie o autentycznych przeżyciach w dalekiej Kanadzie. Ostatnio nawet zacząłem się zastanawiać, dla kogo piszę te wspomnienia? Kto czyta te odcinki, drukowane od paru lat w Kurierze Grybowskim?…
- Szlachetne zdrowie… Wspomniałem w jednym z poprzednich felietonów o Profesorze Ziębie. Obiecałem wtedy, że napiszę coś więcej na temat terapii, które Pan Profesor poleca. Zacząłem więc czytać jego książkę pt. „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie.”…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (14). Dworek Gorajskich w Szebniach. Zespół parkowo-dworski w Szebniach położony jest w pięknym zakątku miejscowości. Pierwotnie dwór obejmował budynek mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze i był sytuowany na wzniesieniu w otoczeniu starych drzew…
- Filozofia na co dzień. Honor należy do postaw życiowych, a więc jest to zjawisko z kręgu kultury duchowej. Płyną stąd istotne konsekwencje. Jedną z nich jest to, że honoru nie dekretuje się abstrakcyjnie – a priori ale ujawnia się w konkretnych działaniach…
- Rozstrzygnięcie XIII konkursu poetyckiego pn. „Echo moich gór”. W dniu 28 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego pn. „Echo moich gór”, który ogłosiła Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie…
- „Słowem i światłem malowane”. W dniu 7 grudnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zorganizowała spotkanie poetycko – podróżnicze pn. „Słowem i światłem malowane. Gośćmi tego spotkania byli: pani Marta Gostkowska – poetka oraz pan Paweł Niemczak – podróżnik, którzy przyjechali do Grybowa z Ropczyc…
- Figura św. Michała Archanioła ponownie w grybowskim kościele. „Któż jak Bóg!” – takie znaczenie ma hebrajski odpowiednik imienia Michał. Według starodawnej żydowskiej tradycji, gdy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu i odmówił mu posłuszeństwa, wtedy jako pierwszy przeciw niemu miał wystąpić Archanioł Michał…
- II Rajd Niepodległości z Sokołem Grybów. W dniu 12.11.2016 r. odbył się Rajd Niepodległości pod pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej, który znajduje się na Podchełmiu…
- Technocratic lovers ostatnia (opowiadanie)…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 4/71…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
Plik PDF [33 MB]
Kurier Grybowski nr 4/71 (17), październik/grudzień 2016
NR 3/70 (17)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2016
W NUMERZE
- Kazimierz Bandyk urodził się 31 października 1932 roku w Barcicach. Po ukończeniu studiów od 1952 roku pracował jako nauczyciel w Wałbrzychu, Janczowej i Grybowie…
- Jesień grybowska – uroczystości. Jak jesień to tylko w Grybowie! Kto zawitał do królewskiego miasta w dniach 9-11 września br. ten wie, że było warto!…
- Burmistrz Miasta Grybów zaprasza do dyskusji o rewitalizacji miasta. Burmistrz zaprasza mieszkańców Miasta Grybów do dyskusji o programie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich…
- Co słychać w „Grottgerze”? Wraz z ubiegłym rokiem szkolnym karierę dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie zakończył, pełniący tę funkcję od 1993 r., dr Kazimierz Solarz…
- Wspomnienie grybowskich Żydów – obchody 74. rocznicy mordu w Białej Niżnej. „Wybrano sześćdziesięciu ludzi do pracy, z tych dziesięciu do likwidacji mienia pożydowskiego w Grybowie. Hamman wskazywał pejczem na starszych, którzy mieli być zlikwidowani na miejscu i gestapowcy bili ich gdzie popadło, przeważnie po głowie…
- Karol Jan Romańczyk – grybowska ofiara „zbrodni katyńskiej”. Walcząc o pamięć historyczną – walczymy każdego dnia o niepodległą Polskę. W akcie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę cmentarza wojennego w Miednoje, znalazły się następujące słowa: Odrąbani od pnia, zamordowani skrycie, pogrzebani w milczeniu i kłamstwie, odrzuceni jak kamień, a jednak z Nich rosną liście zielone i pamięć krzepnie węgielna…
- Obchody 96. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Każdy naród ma w swojej historii szczególne daty, których rocznica jest świętem całego społeczeństwa. Dla nas Polaków taką datą jest niewątpliwie 15 sierpnia…
- Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Najistotniejsze informacje na temat programu – źródła finansowania…
- Spotkanie z kulturą – I Grybowski Festiwal Muzyki Organowej. Wakacyjny okres sprzyjał nie tylko wypoczynkowi fizycznemu, ale przede wszystkim pokrzepieniu życia duchowego. Różność naszych charakterów i odczuć muzycznych stanowi o odmiennych formach poszukiwania ukojenia bądź uniesienia naszego ducha. Pewną formą kontemplacji wielkości i nieograniczoności Boga, jest bogata tradycja organowa…
- Jak pięknieje ogród przedszkolny. W przedszkolnym ogrodzie, a bywamy w nim co dzień oglądamy i krzewy i drzewa. I widzimy u góry, niebo, słońce i chmury. I słyszymy, gdy ptaszek nam śpiewa…
- Witamy w przedszkolu! Po wakacyjnej przerwie spędzonej na zabawie, wycieczkach i innych niecodziennych atrakcjach nasi wychowankowie 1 września ponownie zawitali do Przedszkola „Pod Topolą”. Wypoczęci i stęsknieni za kolegami oraz swoimi wychowawcami przekroczyli próg placówki…
- Festiwal i koncertowe zwycięstwo… czyli o sportowych sukcesach uczniów z Białej Wyżnej. Niespełna miesiąc temu, w dalekim i egzotycznym Rio, lekkoatletyczny stadion Engenhao był świadkiem olimpijskich zmagań najlepszych sportowców naszej planety. Na brazylijskich bieżniach mieliśmy okazję oglądać wszystko to, co niesie ze sobą rywalizacja na najwyższym poziomie…
- Erasmus + w Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie. Erasmus plus to program międzynarodowy skierowany do szkół i ma na celu: – efektywny rozwój zawodowy poprzez ciągłe doskonalenie własnych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji…
- Zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. W trakcie wakacji letnich w bieżącym roku została przygotowana kompleksowa propozycja zajęć przez Burmistrza Miasta Grybów. Obejmowała ona całościową ofertą wszystkie miejskie jednostki organizacyjne…
- „Wakacje z książką” – podsumowanie. Wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grybowie odbywały się w dniach: 21.07, 25.07, 01.08, 08.08. Spotkania przygotowane były z myślą o dzieciach w wieku szkolno–przedszkolnym. Każde zajęcia rozpoczynały się od przeczytania książki…
- Podziękowanie. W tym roku zakończył swoją pracę zawodową Pan Kazimierz Solarz, długoletni Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Po 23 latach wspaniałej pracy dyrektorskiej przeszedł na emeryturę…
- Skauci Europy. Kim są? Co robią? Ruch skautowy narodził się ponad 100 lat temu. Jego zadaniem jest jednoczyć młodych ludzi z różnych krajów Europy w duchu służby i braterstwa…
- Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza. „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”…
- Ratujemy grybowskie zabytki cmentarne. W tym roku po raz pierwszy okres poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętychstanie się czasem jednoczenia wysiłków na rzecz ratowania cmentarnych zabytków…
- „Po śladach Maryi”- czyli tajemnice domosławickiego obrazu. Jakiś czas temu, w rozmowie z panem Grzegorzem Radzikiem zeszliśmy na temat wizerunków Matki Boskiej w naszej bazylice. Dowiedziałam się wówczas, że odrestaurowany i poświęcony obraz Matki Boskiej Domosławickiej od dawna intrygował mego Rozmówcę …
- Podziękowanie. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję współpracować pełniąc przez 23 lata funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie…
- Długa i ciernista droga… cd. A więc Nowa Szkocja, można powiedzieć: to było to. Była to prowincja Kanady i wiem, że nadal jest niedoinwestowana jeśli chodzi o ilość lekarzy na tysiąc mieszkańców. Jednak różnice zaznaczają się szczególnie w dystrybucji lekarzy, w zależności od wielkości poszczególnych miast czy też osad. Nic nowego, wiemy jak to wygląda w Polsce…
- Szlachetne zdrowie… cd. W tym odcinku przekażę dane z wywiadu, jaki udzielił dr. Andrew Freeman, Profesor Medycyny z Denver, Colorado, US. Wywiad ten publikowany w Univadis International, portal dla pracowników służby zdrowia w Kanadzie w dniu 2 maja 2016 roku…
- Wywiad z Amadeuszem Kwiatkowskim – Trenerem Mistrza Świata w kickboxingu Szymona Góry…
- Wywiad z Mistrzem Świata w kickboxingu – Szymonem Góra…
- Wywiad z Anią Gomułka i Julią Oleksy – kadrowiczkami z Gladiatora…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (13). Pałac Sroczyńskich w Jaśle – Gorajowicach. Historycy przypisują okres powstania rezydencji na początek XVII w. Pierwsze wzmianki o budowli w tym rejonie pochodzą z 1629 r. „Spis Dóbr Koronnych” informuje o „zameczku murowanym”, do którego prowadził most zwodzony, a budowla otoczona była wałem ziemnym…
- Monumentalna monstrancja grybowskiego rzeźbiarza. Bardzo ważnym filarem naszej narodowej materialnej kultury jest rzeźba. Jej twórcy od wieków byli uważani za szczególnie uzdolnionych artystów, którzy „zwykłą” bryłę kamienia, bądź drewna potrafili ożywić rzeźbiarskim dłutem i własną dłonią…
- Filozofia na co dzień. Ciekawość…
- I Rajd Rowerowy – Grybów i okolice. Około pięćdziesiąt osób wzięło udział w I Rajdzie Rowerowym Grybów i okolice zorganizowanym 10 lipca br. przez Sokół Grybowski…
- IV pielgrzymka rowerowa z Grybowa na Jasną Górę. Dnia 23.08.2016r. z Grybowa wyruszyła już po raz czwarty rowerowa pielgrzymka do Częstochowy, w tym roku zorganizowana przez PTG „Sokół-Świat Pracy” Oddział Grybów…
- Sądeczanie bardzo szybcy na torze – Prezydent gratuluje udanych zawodów. Ogromne emocje towarzyszyły zawodnikom i kibicom podczas finałów Mistrzostw Polski modeli samochodów RC, które odbyły się w weekend na torze w Zawadzie…
- Technocratic lovers cz. (opowiadanie). Podium pogrążyło się w mroku ale tłum wciąż ryczał w euforii. Z ciemności doleciał głos. – Dzięki wszystkim za przybycie. Jednak, to już koniec na dziś…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 3/70…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
Plik PDF [28 MB]
Kurier Grybowski nr 3/70 (17), lipiec/wrzesień 2016
NR 2/69 (17)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2016
W NUMERZE
- Tytuł „Wzorowa Gmina” dla miasta Grybowa. 20 czerwca 2016 roku Miasto Grybów otrzymało nominację do nagrody „Wzorowa Gmina” Województwa Małopolskiego…
- Absolutorium. W dniu 21 stycznia 2015 roku Rada Miejska w Grybowie w drodze uchwały przyjęła budżet Miasta Grybowa na rok 2015…
- Nowe miejsca parkingowe. Grybów choć jest niewielkim miasteczkiem, potrzebuje jak każda miejscowość wielu miejsc parkingowych. Największym problemem z zaparkowaniem samochodu mógł się spotkać każdy kierowca poszukujący miejsca postojowego w godzinach szczytu…
- Wystawa o bł. Ks. Jerzym Popiełuszce w grybowskim MDK. W dniach 10-17 kwietnia 2016 roku, w gmachu naszego Miejskiego Domu Kultury, przy ulicy Kościuszki, można było podziwiać wystawę archiwalnych zdjęć…
- Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie – wczoraj, dziś, jutro. 03.2016 – to data, która na trwale zapisała się w historii Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie…
- Co? Gdzie? Kiedy? Wykaz dzielnic oraz dzielnicowych Komisariatu Policji w Grybowie…
- Filozofia na co dzień. Kompromis. W tzw. demokracji o kompromisie słychać nieustannie. Najczęściej uważa się, że kompromis, /czasem mylony z konsensusem, tj. powszechną zgodą/ osiągany na drodze nieraz żmudnych negocjacji…
- Poetycki Kram Rozmaitości- Międzygminny Konkurs Recytatorski wierszy Wandy Chotomskiej. W dniu 18 maja odbył się III etap konkursu recytatorskiego wierszy Wandy Chotomskiej pt. „Poetycki kram rozmaitości”…
- Wiosenne nowinki z Przedszkola. Bajki bawią, uczą, wychowują. Wczesny kontakt z książką odgrywa doniosłą rolę w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w szkole i kształtowaniu jego spojrzenia na świat…
- Echo „Dwójki”. O bezpieczeństwie w „Dwójce”. 12 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach…
- Dzień Dziecka. Oczywistym faktem jest, że najradośniejszym, niezapomnianym oraz pełnym uśmiechu dniem dla wszystkich dzieci jest 1 czerwca. Tak było również w Grybowie…
- Rekonstrukcja działań partyzanckich. Weekend 4-5 czerwca był dla mieszkańców Grybowa dniem, który zapisał się w ich pamięci zapewne na zawsze. Mianowicie w sobotę 4 czerwca o godzinie 16:00 na grybowskim rynku mogliśmy przenieść się w przeszłość i obejrzeć „Rekonstrukcję Rozbicia Hitlerowskiego Więzienia i Uwolnienia Polskich Patriotów w czasie II wojny światowej na Ziemi Grybowskiej”…
- Wieści z Gimnazjum. Młodzi muzycy i wokaliści w Gimnazjum. 23 lutego 2016r. nasi uczniowie : Wiola Król 3a, Joanna Kiełbasa 3a, Gabriela Motyka 3a, Sandra Rodak 3e, Jakub Kornakiewicz 2a wzięli udział w konkursie Młodych muzyków…
- Rozpoczęcie sezonu rowerowego 2016 w Grybowie. W dniu 17 kwietnia br. w Grybowie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie sezonu rowerowego zorganizowanego przez PTG „Sokół – Świat Pracy” Oddział Grybów…
- Wieści z Jedynki. Rok szkolny 2015/2016 dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie był bardzo pracowity…
- Przeczytaj, bo warto! Książka Marcina Burnagiela „Dzieje szkoły” dotyczy historii szkoły w Kąclowej – jednej z najstarszych szkół w regionie sądeckim…
- IX Konkurs Plastyczny – rozstrzygnięty. 1 czerwca na grybowskim Orliku odbyły się obchody Dnia Dziecka. W trakcie imprezy ogłoszono wyniki i nagrodzono laureatów konkursu plastycznego pt. „Obraz dziecka w twórczości pisarzy polskich i zagranicznych”…
- Sezon grillowy 2016 w Grybowie oficjalnie rozpoczęty. Obchody świąt majowych w 2016 roku rozpoczęła w niedzielę – 1 maja „Majówka w Parku Miejskim”…
- Wywiad z Mistrzami kickboxingu…
- Rozmowa z Arkadiuszem Kwiatkowskim – trenerem UKS Gladiator…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (12). Karpacki Dworek w Rymanowie – Karpacki Dworek w Rymanowie – Zdroju jest stylowym, drewnianym kompleksem wypoczynkowym wybudowanym w 1902 roku…
- Grybów – podczas pierwszej wojny światowej – część 10. Wielka wojna zbliżała się ku końcowi. Wszyscy coraz wyraźniej widzieli, że po jej zakończeniu zmieni się świat, Europa, że powstanie Polska, że nie wiadomo jeszcze jaka, ale powstanie…
- Szlachetne zdrowie… Choroby tzw. sezonowe związane są jak prawidłowo czytelnicy sobie wyobrażają, z sezonem roku. Gdy pomyślimy o zimie, wirusy różnego autoramentu mają się dobrze…
- Długa i ciernista droga …. Z coraz cięższym sercem wracam do opisywania moich przeżyć związanych z poszukiwaniem intership-u w Kanadzie. Zastanawiam dlaczego tak się dzieje? Wygląda na to, że wspominanie tej gehenny, drążącej moje siły i wygaszającej mój entuzjazm jest doświadczeniem unikalnym…
- Technocratic Lovers cz.2 (opowiadanie). Nad ranem, w dzień imprezy, na której miał dać swój pokaz, nawiedził go dziwny sen. W tym śnie leżał jeszcze na materacu, niemal się już rozbudził, ale wciąż nie otwierał oczu…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 2/69…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
Plik PDF [46 MB]
Kurier Grybowski nr 2/69 (17), kwiecień/czerwiec 2016
NR 1/68 (17)
STYCZEŃ/MARZEC 2016
W NUMERZE
- Jubileusz 125-lecia istnienia Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie doskonałą okazją do przekazania podziękowań. Uroczysta msza święta w grybowskiej Bazylice Mniejszej zainaugurowała jubileusz 125-lecia Zespołu Szkół Zawodowych…
- Co słychać w Urzędzie Miejskim? W czasie ostatnich Sesji Rady Miejskiej Radni podjęli uchwały, które będą miały wpływ na rozwój naszego Miasta…
- „Już pływam”. W ramach zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży Miasto Grybów otrzymało wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego na realizację projektu pn. „Już pływam”, który realizowany będzie w dwóch okresach…
- Poszukujemy kandydatów do pełnienia funkcji rodzin wspierających. Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie zobowiązany Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, do realizacji zadań związanych ze wspieraniem rodziny, przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin wspierających…
- Świadczenie wychowawcze „500+”. Kto może otrzymać świadczenie wychowawcze? Na jaki czas będzie przysługiwało prawo do świadczenia?
- Ferie w Tyliczu. W ferie 29-01-2016 r. zakończyło się zimowisko narciarskie, którego organizatorem była Firma SOMA SPORT reprezentowana przez Jakuba Łukaszyka – sponsorem między innymi było Miasto i Gmina Grybów oraz lokalni przedsiębiorcy. Celem zimowiska była nauka jazdy na nartach, która objęła 215 uczniów z terenów Miasta i Gminy Grybów wieku od 4 do 16 lat…
- Noworoczny Turniej Brydża Sportowego. W dniu 07.02.2016r. odbył się w Miejskim Domu Kultury w Grybowie XII Turniej Brydża Sportowego im. Bronisława Żura. Jak co roku przybyło wielu zawodników z kilkunastu miejscowości m.in. z Nowego Targu, Tarnowa, Gorlic, Nowego Sącza i oczywiście koledzy B. Żura…
- I Grand Prix Grybowa. Dnia 30 stycznia 2016 r. hala sportowa Zespołu Szkół Zawodowych
w Grybowie była miejscem zawodów I GRAND PRIX GRYBOWA połączonych z eliminacjami do Halowych Mistrzostw Polski modeli samochodów zdalnie sterowanych z napędem elektrycznym RC On Road… - Wieści z Przedszkola. „Magia Świąt”. Najlepszym okresem do uczenia dzieci poszanowania tradycji są święta, a w szczególności Święta Bożego Narodzenia. Jest to szczególny okres, nie tylko w życiu dziecka, ale każdego z nas…
- Co nowego w Dwójce? „Dom i ogród moich marzeń”. 14 grudnia uczniowie naszej szkoły udali się do Krakowa. Nie była to jednak zwykła wycieczka. Dzieci z naszej szkoły brały udział w konkursie organizowanym przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP „Dom i ogród moich marzeń”…
- Gimnazjaliści w Unii. „One language sets you in corridor for life. Two languages open every door along the way”. „Jeden język pozostawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. W myśl tej sentencji w Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego młodzież poszerza swoje horyzonty poprzez udział w wielu projektach międzynarodowych …
- 125 lat Szkoły Zawodowej w Grybowie. Zmieniamy się. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie to szkoła z wieloletnimi tradycjami. Jej początki sięgają roku 1890, kiedy to powstał Wzorowy Naukowy Warsztat Kołodziejski, zarodek dzisiejszego Zespołu…
- Wszędzie dobrze, ale u nas najlepiej. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie należy do nielicznego grona najstarszych szkół w Polsce. Może poszczycić się 125-letnią tradycją i historią. Obecnie szkoła liczy 466 uczniów…
- Imprezy w Miejskim Domu Kultury. Kolejny raz wspólnie przeżywaliśmy historię Jezusowego narodzenia. Już po raz VIII odbył się Parafialny Przegląd Jasełek i Widowisk Bożonarodzeniowych…
- Wielkie sukcesy Jedynki. Nasi uczniowie odnieśli duże sukcesy. Gabriela Żur uczennica klasy 6a została laureatem Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bydgoszczy odbył się konkurs „Świętujemy Urodziny Kazimiera Wielkiego”…
- Filozofia na co dzień. Ocena. Pierwsze i naturalne skojarzenie tytułowego pojęcia wiąże się ze szkołą i egzaminami. To tu mamy do czynienia z ocenianiem wiedzy oraz umiejętności ucznia. Ocenianie szkolne ma tę właściwość, że ma dość szczegółowo opisane procedury: są kryteria oceniania, wymagania na oceny, ilość i jakość wiedzy ocenianej, stopnie opanowania tzw. materiału i tym podobne…
- Dzienniczek sprzed 80-ciu lat. Prezentuję dziś rodzinną pamiątkę w postaci dzienniczka mojego Wuja – księdza Mariana Jachowicza pochodzącego z Grybowa. Urodzony w 1926 roku Marian był dzieckiem nauczycieli: Alojzy i Stanisława Jachowiczów, uczących w grybowskiej szkole podstawowej męskiej, którą w okresie opisywanym w pamiętniczku, kierował Ignacy Korzeń…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (11). Dwór Kuropatnickich w Tarnowcu. Najstarsze wzmianki o Tarnowcu pochodzą z lat 1328-1333. Miejscowość stanowiła wówczas własność rycerza Pełki. W latach 1340-1350 pełnił on urząd kasztelana sądeckiego, a od 1355 roku chorążego krakowskiego…
- Grybów podczas pierwszej wojny światowej – cz.9. Mijały kolejne dni i choć nie było już słychać dział, a front przesunął się daleko na wschód – w mieście żyło się nadal ciężko. Brakowało dosłownie wszystkiego, a sytuację pogarszały rekwizycje przedmiotów codziennego użytku, jeśli tylko mogły przydać się jako surowiec do produkcji wojennej. A przydać się mogło niemal wszystko…
- Szlachetne zdrowie… Od kilku miesięcy pojawił się na Facebook temat tzw. witaminy K2. Autorem tego opracowania naukowego jest Pan Profesor Jerzy Zięba. Przy okazji przeglądania dalszych wpisów Pana Profesora, doczytać się można jak Pan Profesor ustosunkowuje się również do problemu cholesterolu…
- Długa i ciernista droga… Przypomnieć wypada Czytelnikom, że ponad cztery tysiące kilometrów od Saskatoon, na wschód Kanady, w mieście zwanym Halifax, zaistniała sytuacja braku asystenta w uniwersyteckim szpitalu położniczym, na intensywnej terapii noworodków i wcześniaków…
- Technocratic Lovers (opowiadanie). – SoundH jesteś, kurde ziom, geniuszem! – wykrzyknął podekscytowany blondyn w niebieskiej kurtce, klepiąc przyjaciela po ramieniu. – I mówisz, że ona naprawdę tańczy do wszystkich piosenek, jakie puszczasz?…
- ZAPROSZENIE na VI Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej „LIGA 300”…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 1/68…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
Plik PDF [57 MB]
Kurier Grybowski nr 1/68 (17), styczeń/marzec 2016