NR 4/59 (14)
PAŹDZIERNIK/GRUDZIEŃ 2013
W NUMERZE
- Radni zadecydowali „Jedynka” do remontu. Niebawem rozpocznie się nowy rok budżetowy. Dla nas będzie to rok ukierunkowany przede wszystkim na rozliczenie unijnych dotacji, które otrzymaliśmy w ostatnich latach…
- Zmonopolizowany rynek śmieciowy dyktuje ceny. Wraz ze zbliżającym się końcem roku wiele samorządów ogłasza przetargi na wywóz odpadów komunalnych, chcąc w ten sposób wyłonić firmę, która w przyszłym roku zajmie się na ich terenie odbiorem śmieci…
- Rewolucja śmieciowa po roku doświadczeń. Od 1 kwietnia 2013 roku obowiązuje w Grybowie- podobnie jak na terenie całego kraju – nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku…
- Odrąbano mu nos – drogo za to zapłacił! 26 stycznia w kolejną rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Transplantacji…
- „Tradycyjny” polski antysemityzm nie istnieje – dalsze dowody. W poprzednim numerze „Kuriera” zamieściłem artykuł pod podobnym tytułem, w którym posiłkując się wywodami Henryka Grynberga próbowałem dowieść słuszności tezy, że tzw. „polski tradycyjny antysemityzm” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością historyczną…
- „Mikołajkowy Festiwal Filmowy”. Mikołajkowy Festiwal Filmowy, który odbył się w naszej szkole był niezwykłym wydarzeniem. Była to projekcja 20 filmików o nas, naszych zainteresowaniach i pasjach. Ich reżyserami była młodzież z grybowskiego gimnazjum…
- Związek byłych Ochotników Armii Polskiej Oddział w Grybowie. 75 rocznica uroczystości poświęcenia sztandaru. Odcinek 2: poświęcenie sztandaru. Statut Związku b. Ochotników Armii Polskiej określał tę organizację jako spadkobiercę wszystkich organizacji stających do walki o niepodległość Polski…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (2). Dwór Karwacjanów w Gorlicach. W związku z powstaniem nowej instytucji kulturalnej „Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów” uważam za stosowne przypomnienie zasług tych rodzin także w zasiedlaniu ziemi gorlickiej w XIV i XV wieku…
- Zdarzenia wesołe, smutne, a nawet… straszne. Medycyna, Październik-Grudzień. W zgodzie z własną obietnicą kończę cykl wspomnień pod tytułem : Zdarzenia wesołe, smutne, a nawet… straszne. Tytuł aktualny ma się do moich wspomnień jak szyta na miarę koszula. Zawsze to koszula jest bliższa ciału, reszta odzienia to bardziej lub mniej konieczne dodatki…
- Wieści z Przedszkola. Niezależnie od kapryśnej, jesiennej pogody każdego dnia dzielne przedszkolaki, z uśmiechem na twarzach, podążają w progi swojego Przedszkola Samorządowego „Pod Topolą” w Grybowie…
- Strażak i pielęgniarka w Akademii Przedszkolaka. W minionym tygodniu do Akademii Przedszkolaka przybyli z wizytą zaproszeni goście. Jako pierwsi placówkę odwiedzili członkowie OSP Biała Wyżna z komendantem Waldemarem Krok na czele…
- Wieści z „Dwójki”. Dzięki współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie ze Stowarzyszeniem Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszeniem „Korzenie i Skrzydła” nasi uczniowie wzięli udział w trzech wyjazdowych wycieczkach edukacyjnych, które zostały zorganizowane w ramach projektu „Bądźmy aktywni razem”…
- Złoto w w Šarišu… Dnia 19 października w mieście Velky Šariš na Słowacji odbył się turniej piłki nożnej w ramach kampanii przeciw rasizmowi – FARE (Football Against Racism In Europe) Action Weeks, w których czynny udział wzięli uczniowie grybowskiego gimnazjum.
- Projekt Comenius „Five senses” i jego realizacja w Grybowskim Gimnazjum. Realizacja projektu Comenius „Five senses” 2013-2015 w gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku. W tym projekcie współpracujemy ze szkołami z następujących państw: Czeskiej Republiki (Osek), Włoch (San Giovanni), Rumunii (Calarasi)oraz Turcji (Balikesir)…
- Gimnazjalny Klub Filmowy „Wariograf”. Warsztaty filmowe. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Grybowie młodzież z Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego zawdzięcza możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze Zbigniewem Masternakiem – pisarzem, dramaturgiem, scenarzystą filmowym i producentem…
- „Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech”. W dniach od 04.11.201r. do 22.11.2013r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie odbyli staż w F+U Sachsen Gemeinnützige Bildungseinrichtung für Fortbildung und Umschulung w Niemczech w ramach projektu pt: „Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech” (Program Leonardo da Vinci)…
- Święto patrona w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. W październiku obchodziliśmy jeden z najbardziej uroczystych dni w roku szkolnym – Święto Patrona Szkoły, Stanisława Staszica. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, w której wzięli udział uczniowie na czele z pocztem sztandarowym, nauczyciele, rodzice…
- „Nauczyciel w mundurze”. Wspomnienia o zmarłych nauczycielach Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie… W szacownej grybowskiej „Zawodówce” pracował stosunkowo krótko ale to właśnie śp. Jerzego Hollendra z sentymentem wspominają wszyscy, którzy mieli okazję go znać osobiście…
- Filozofia na co dzień. Nadzieja. Niedługo początek Nowego Roku. Na tę okoliczność miliony ludzi na całym świecie składają sobie noworoczne życzenia. Wszyscy mają nadzieję na ich spełnienie, człowiek jest bowiem istotą w sposób naturalny optymistyczną…
- Listopadowe Święto. Do tradycji wpisały się już seanse filmowe dla mieszkańców Miasta i Gminy Grybów, odbywające się z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – 11-go listopada…
- Andrzejki 2013 – magia wróżb. Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości…
- Mikołajkowy weekend filmowy. Z okazji Mikołajek 7 grudnia 2013r. Miejski Dom Kultury zaprosił dzieci na film pt. „Renifer Niko ratuje brata”…
- Filmoteka szkolna – akcja. To program edukacyjny prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej…
- Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego „Echo moich gór”. W dniu 14 listopada br. Odbyło się w sali posiedzeń Urzędu Miasta Grybowa spotkanie rozstrzygające wyniki X konkursu poetyckiego „Echo moich gór”…
- Wiersze laureatów X konkursu poetyckiego „Echo moich gór”…
- Z życia Koła Emerytów. Nasze koło, to Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Grybowie, które obecnie zrzesza prawie 170 członków…
- 22. finał „Na ratunek” WOŚP- 12 stycznia 2014 roku! Miejski Dom Kultury w Grybowie zaprasza!…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie nadal prowadzone są zajęcia dla uczniów kl. I-III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy mogące stanowić istotną barierę w dalszym ich rozwoju…
- Skauci Europy. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Federacja Skautingu Europejskiego…
- Sylwestrowy Wieczór Filmowy z Woodym Allenem „Poznasz przystojnego bruneta”. Kino „Biała”, 31 grudnia 2013r., godz.22.00…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 4/59…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 3/58 (14)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2013
W NUMERZE
- „Ich asfalt nasza kostka – czyli ciąg dalszy remontu ul. Węgierskiej”.Po wielu latach oczekiwań Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu przystąpiło do kapitalnego remontu ul. Węgierskiej…
- Racjonalizacja wydatków państwa – czyli oszczędności w grybowskim OPS. 1 stycznia 2013 roku weszła w życie zmieniona Ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Z 2012 r. poz.1548). Ustawodawca dowartościował w niej o całe 100 zł (!) rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym…
- „Tradycyjny” polski antysemityzm nie istnieje – dalsze dowody. W poprzednim numerze „Kuriera” zamieściłem artykuł pod podobnym tytułem, w którym posiłkując się wywodami Henryka Grynberga próbowałem dowieść słuszności tezy, że tzw. „polski tradycyjny antysemityzm” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością historyczną…
- Rodzice czuwajcie nad tym, co szkoła przekazuje Waszym dzieciom!1 września z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego w kościołach całej Polski odczytany został list pasterski Episkopatu Polski z okazji III Tygodnia Wychowania…
- Początki roku szkolnego z Muzeum Parafialnym w Grybowie. Lekcje muzealne są inicjatywą promującą miejscowe muzeum oraz mają zachęcić młode pokolenie do zainteresowania się regionalnymi zabytkami sztuki. Ks. Piotr Cichoń, wikariusz parafii i prefekt miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, współpracując z dyrekcją szkół grybowskich oraz katechetami zorganizował lekcje muzealne…
- Jubileusz 30-lecia poświęcenia sztandaru grybowskich pszczelarzy.Grybowskie Koło Pszczelarzy ma swój sztandar od 30-tu lat. To wyjątkowy fakt, bo ufundowany w 1983roku, sztandar grybowski był jednym z pierwszych w Polsce insygniów związku pszczelarskiego…
- Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Od 23-28 lipca 2013 roku odbyły się w Rio de Janeiro Światowe Dni Młodzieży. Tak się złożyło, że miałam możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu razem z grupą młodych ludzi skupionej na co dzień wokół Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Krakowie…
- Związek byłych Ochotników Armii Polskiej Oddział w Grybowie. 75 rocznica uroczystości poświęcenia sztandaru. Odcinek 1: Ochotnicy. Na fasadzie Grybowskiego Magistratu umieszczone są tablice świadczące o historii miasta oraz patriotycznej postawie jego mieszkańców…
- Szlakiem dawnych zamków i dworów w Beskidzie Niskim (1). Kasztel w Szymbarku. Beskid Niski to region, w którym znajduje się najbardziej dzikie pasmo górskie w Polsce. To miejsce, które kryje w sobie wiele tajemnic naszej historii…
- „DWÓJKA” GÓRĄ. W dniach 6-8.09.2013 roku w Krynicy Zdroju odbywała się jedna z największych imprez sportowych w Polsce – IV FESTIWAL BIEGOWY FORUM EKONOMICZNEGO…
- Co nowego w grybowskim gimnazjum? W lipcu 2013 roku zakończyliśmy projekt „Comenius Let’s go on a treasure hunt”, który rozpoczął się we wrześniu 2011 i trwał 2 lata…
- SCOUT & GUIDE DE FRANCE. W dniach 03-10.08.2013 r. grybowska młodzież z Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego miała zaszczyt gościć francuskich skautów z Chateau Thierry…
- NARODOWE CZYTANIE. W dniu 7 września br. odbyła się Ogólnopolska akcja pn. „Narodowe Czytanie”. W tym roku publicznie były czytane utwory Aleksandra Fredry…
- Filozofia na co dzień. SENS. Człowiek zawsze, wszędzie i we wszystkim poszukuje sensu. To, że coś może być bezsensowne budzi nasz zdecydowany sprzeciw, a rzeczy i działania, w których nie możemy doszukać się sensu, są przez nas stanowczo odrzucane…
- Józef Piłsudski – o sejmie i rządzie czyli o trudach budowy niepodległościowego państwa. Kiedy 11 listopada 1918 roku wrócił z więzienia magdeburskiego do Polski, znalazłem Polskę w takim rozgardiaszu i chaosie organizacyjnym i myślowym, żem zrazu szukał jedynie scałkowania tego rozgardiaszu i chaosu, by zacząć budowę nowego tworu historycznego…
- Hrabia Harry Kessler ujawnia sensacyjne szczegóły uwolnienia Józefa Piłsudskiego z twierdzy magdeburskiej. W jakich warunkach nastąpiło uwolnienie z więzienia Piłsudskiego i Jego towarzysza niedoli, szefa sztabu Sosnkowskiego, opowiada o tem interesujące szczegóły hr. Harry Kessler, późniejszy poseł niemiecki w Warszawie…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze został zamieszczony esej autorstwa Gerarda Rudkiewicza, byłego uczenia klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie (obecnie klasa II gimnazjum) wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę Literacką w Katowicach dla Szkół Podstawowych…
- 99 URODZINY. Będąc na wakacjach w Szalowej spotkał mnie miły zaszczyt. Zostałam zaproszona do zaprzyjaźnionej rodziny Anny i Tadeusza Bureś w Grybowie na 99 urodziny pana Mieczysława Ptaszka…
- 20-lecie Klubu Brydża Sportowego. 18.05 2013 r. odbył się w Grybowie turniej brydżowy z okazji 20-lecia istnienia Klubu Brydża Sportowego w naszym mieście o puchar Burmistrza, Wójta i Dyrektora ZSZ…
- O baronach, Galicji i rowerach. W jednej z gazet ostatnio przeczytałem iż: „…Grybów został zakupiony w 1828 roku przez austriackiego księcia Hoscha”. Zdanie to z początku wywołało u mnie uśmiech rozbawienia, ale potem szereg skojarzeń, którymi pragnę się z Państwem podzielić…
- Jak Feniks z popiołów, czyli niezbadane losy Opatrzności. Poznawanie przeze mnie świata w tamtych czasach, było często przedsięwzięciem ryzykownym. Bliższe wycieczki na stawy należące do miejskich ogródków działkowych, z uwagi na ich położenie nieopodal Placu Wolności, przy którym mieszkaliśmy było atrakcją letniego popołudnia…
- Rzemieślnicy – część 5. Jak wspomniałem w poprzednim artykule, sytuacja rzemieślników w zaborze austriackim uległa pogorszeniu. Rozwijający się przemysł, korzystając z coraz gęstszej sieci linii kolejowych, zalewał prowincję tanimi produktami…
- I GRYBÓW HARD FEST. 7 września 2013 r. w Parku Miejskim w Grybowie odbył się I Grybów Hard Fest. Pomysł na imprezę muzyczną zrodził się w głowach młodych wykonawców z zespołu Gates of Midian, współpracującego z Miejskim Domem Kultury…
- Informacja Miejskiego Domu Kultury w Grybowie!
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W czerwcu, wraz zakończeniem roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr w Grybowie, dobiegła również realizacja I etapu projektu…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Odc. 6 ostatni. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych, 23 stycznia 1950 r. przedstawiciele władz państwowych wkroczyli do biur związków diecezjalnych i parafialnych, zajmując wszelkie instytucje Caritas wraz z całym majątkiem…
Wakacyjne obcowanie ze sztuką sakralną na Podjaworzu. Zaczęło się od kilku zdjęć związanych z historią budowy kaplicy na Podjaworzu, umieszczonych pod chórem muzycznym kościółka, a skończyło się wielkim sukcesem, wywiadami, artykułami w czasopismach. Wszystko dzięki zaangażowaniu młodzieży z Podjaworza w rozsławienie tego skromnego miejsca… - ZIEMIA GRYBOWSKA W POWSTANIU STYCZNIOWYM. Zapowiedzią powstania zbrojnego był ruch narodowy na ulicach miast Królestwa Polskiego, Litwy i Białorusi. Początek dał pogrzeb wdowy po gen. Józefie Sowińskim bohaterskim obrońcy Woli w czasie poprzedniego powstania…
- Starowiejska glosa. Grodziccy byli od połowy XVIII wieku właścicielami nie tylko Starej Wsi, lecz także Strzylawek, Cieniawy i Koniuszowej. Mieszkający dotąd w Starej Wsi Antoni Stępień pochodzi z tego rodu poprzez prapradziadka Feliksa Kałuzińskiego ożenionego z Marią Grodzicką…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 3/58…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 2/57 (14)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2013
W NUMERZE
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”. Odznakę za „wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, kulturalnej, gospodarczej lub sportowej mającej szczególne znaczenie dla rozwoju i promocji Powiatu Nowosądeckiego” nadaje Rada Powiatu Nowosądeckiego…
- III miejsce dla Grybowa w „Ocenie aktywności Gmin Sądecczyzny za 2012r.” Nasza aktywność gospodarcza ponownie znalazła swoje odniesienie w ustalanym corocznie rankingu gmin powiatu nowosądeckiego…
- Bazylika Mniejsza w Grybowie. 20 kwietnia br. kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie został ogłoszony Bazyliką Mniejszą…
- Srebrny Jubileusz Księdza Proboszcza Ryszarda Soroty. Ksiądz Ryszard Sorota urodził się 28 stycznia 1962 roku w Łukanowicach, należących do parafii św. Wawrzyńca w Wojniczu…
- Szanowni Mieszkańcy Grybowa! Minęło już kilka miesięcy od wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami wynikającego ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach…
- Grybowska bazylika otwarta także dla zagranicznych pielgrzymów.Jak pamiętamy, w uroczystościach bazylikowych w Grybowie 20 kwietnia wzięły udział delegacje miast zaprzyjaźnionych z Grybowem : węgierskiego Nyirtelek, słowackiego Wielkiego Szarisza oraz ukraińskiego Rakoszyna…
- Comenius „Let’s go on a treasure hunt” i przygoda z Hiszpanią. W dniach 09-15 maja 2013 roku, w ramach projektu Comenius – „Let’s go on a treasure hunt”, grupa grybowskich gimnazjalistów:…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej od XVIII do XX wieku (6).Zgromadzone przez nas informacje o rodzinie powinny zostać zaprezentowane w postaci drzewa genealogicznego. Może to być drzewo dwojakiego rodzaju albo tzw. tablica descendentów…
- Biblioteka Parafialna. Jedną z instytucji działającej w parafialnym centrum kultury, ponieważ tak można określić Muzeum Parafialne w Grybowie, mieszczące się w budynku drewnianej plebanii roku 1699, jest bogata w zbiory Biblioteka Parafialna…
- Wieści z Miejskiego Domu Kultury. Filmowy weekend na Dzień Ziemi. W dniu 13 kwietnia 2013 roku odbył się kolejny cykliczny seans filmowy w MDK w Grybowie…
- Filozofia na co dzień. Gniew. Współcześnie takie uczucia jak gniew, ale także niechęć czy złość, nie mają dobrej prasy W globalnej kulturze masowej i zgodnie z tzw. poprawnością polityczną usiłuje się wmówić ludziom, że są to uczucia niegodne człowieka, przeznaczone do eliminacji w imię „nowego, wspaniałego świata”…
- Historia Koła PTTK nr 2. Pomysł założenia koła turystycznego zrodził się w lutym 1992 roku. Założycielami koła były : Nina Adamik – Skraba i Grażyna Orlewicz. Pełniły również funkcję opiekunów koła…
- 20 lat minęło… Jubileusz Koła PTTK nr 2. Dnia 15 grudnia 2012r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie odbyła się uroczystość 20-lecia Koła PTTK nr 2…
- Wielkie święto optymistów. Dziś świętują przedszkolaki, bo to dzień nie byle jaki. Wielkie Święto Optymistów, którzy właśnie tak jak my, dobrzy, samodzielni są, lubią bajki oraz gry…
- Wieści z Jedynki. W dzieciach drzemie wielka potrzeba kontaktu z literaturą. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że głośne czytanie dzieciom literatury dziecięcej jest inwestycją w ich przyszłość, kapitałem, z którego będą korzystać przez całe życie…
- Gminny Konkurs Przyrodniczy w SP nr 1 w Grybowie. 23 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grybowie odbył się I Gminny Konkurs Przyrodniczy dla szkół podstawowych z całej gminy zatytułowany : „Ptaki naszego regionu”…
- Echo z „Dwójki”. Dzień Dziecka w Miejscu Piastowym czyli Michayland 2013. 4 czerwca 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie, zaangażowani w grupę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wzięli udział w pielgrzymce dzieci do Miejsca Piastowego…
- XVIII Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Jana Golonki. Grupy teatralne „Tragiko I” i „Tragiko II” z Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego w Grybowie zaprezentowały w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu dwa spektakle…
- Inauguracja trasy biegowej w Grybowie. 4 czerwca odbyły się zawody w biegach przełajowych na nowo utworzonej trasie biegowej w Grybowie. Trasa biegowa bardzo trudna nie tylko ze względu na to, iż była bardzo wymagająca ale dodatkowo biegaczom nie sprzyjały warunki atmosferyczne…
- Młodzież pamięta. „Młodzież pamięta” -to kolejny już koncert przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu …
- XXVIII Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”. XXVIII Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” nie pozostał bez udziału gimnazjalnych grup teatralnych: Tragiko I i Tragiko II, które wystawiły spektakle kabaretowe…
- Święto Mam. Święto Mam to niezwykła uroczystość w sercu każdego dziecka, bez względu na wiek. Gimnazjalne Koło Teatralne Tragiko uczciło je 29.05.2013…
- Wiadomości z Zawodówki czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. „Pracowici i utalentowani”. Zbliża się koniec roku szkolnego i w związku z tym nadszedł czas, by przedstawić osiągnięcia artystyczne uczniów ZSZ…
- 20.edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu i Jego Epoce. Uczniowie ZSZ w Grybowie uczestniczyli po raz kolejny w sympozjum i konkursie organizowanym przez Towarzystwo Szkół Staszicowskich…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze została zamieszczona baśń autorstwa Sabiny Ciupek, byłej uczennicy klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie (obecnie klasa I gimnazjum) wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie na Baśń w Katowicach dla Szkół Podstawowych…
- Powstanie Styczniowe w życiu i twórczości Grottgera. Patrząc na cień padający od wielkiego Krzyża Poległych w 1863r. Grottger powiedział do Wandy : „Wiesz, tutaj chciałbym leżeć kiedyś, niedaleko tego cienia”. Narzeczona, pamiętna owych słów, zdobyła dla piewcy powstania to właśnie miejsce pochówku na Łyczakowskim Cmentarzu…
- Jak Feniks z popiołów, czyli niezbadane losy Opatrzności. Powojenna rzeczywistość w Gliwicach, w oczach dziecka 6-cio letniego, jawi się po tylu latach jakby pofragmentowane epizody, nie mające czasowej ciągłości…
- Rzemieślnicy – część 4. Zabroniono także organizować tak liczne dotąd poczęstunki z okazji przyjmowania do cechu nowych członków lub wyboru cechmistrza. Zakazano również libacji z okazji egzaminu majstrowskiego…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie nadal trwa realizacja projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa” współfinansowanego ze środków EFS…
- Jubileusz Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Adma” w Grybowie. 23 marca br. w Ośrodku Politechniki Warszawskiej w Grybowie odbyło się spotkanie z okazji dziesięciolecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Adma” w Grybowie…
- Biblioteka bierze udział w programie „Orange dla bibliotek”. W dniu 8 kwietnia 2013r. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie podpisała kolejną umowę z Fundacją Orange z/s w Warszawie w ramach programu „Orange dla bibliotek”…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Odc. 5. W organizowaniu Caritas na szczeblu ogólnopolskim wielką wagę przywiązywał ks. Pękala do zjazdów dyrektorów Diecezjalnych Związków Caritas…
- Tradycyjny polski antysemityzm nie istnieje. Nie tak dawno Wydawnictwo ” Świat Książki” opublikowało „Pamiętnik” polskiego prozaika, poety, dramaturga i eseisty o swojsko brzmiącym dla Grybowian nazwisku Grynberg…
- Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie ogłasza X Konkurs Poetycki „Echo moich gór”…
- UKS „Gladiator” w Binczarowej. Kickboxing w Grybowie. Od maja 2012 roku w sali gimnastycznej ZSZ w Grybowie odbywają się treningi klubu UKS „Gladiator”. Trenujemy tutaj trzy razy w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki…
- Ułatwienie w ewidencji ludności… Uprzejmie informujemy, że w dniu 31 grudnia 2012r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r. poz. 1407)…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 2/57…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 1/56 (14)
STYCZEŃ/MARZEC 2013
W NUMERZE
- Życzenia świąteczne
- Bazylika Mniejsza. Z wielką radością informujemy, że Ojciec Święty Benedykt XVI poprzez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 13.10.2012 roku wyniósł naszą parafialną świątynię pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie do wielkiej godności : Bazyliki Mniejszej…
- Dlaczego Benedykt XVI ustąpił. W 31 numerze „Polonia Christiana” ukazał się artykuł Piotra Doerre, w którym autor sytuację wiernych po abdykacji papieża Benedykta XVI porównał do żołnierzy opuszczonych przez swojego dowódcę w przeddzień rozstrzygającej bitwy…
- Rewolucja śmieciowa, czyli co nas czeka po 1 kwietnia 2013 r.Szanowni Państwo! Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje w Polsce nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmiana ustawy to konsekwencja unijnych wymagań, do których musi dostosować się Polska…
- Telefon – historia diabelskiego wynalazku. Pierwszy telefon w Arabii Saudyjskiej zainstalowany został na Dorze króla Ibn Sauda (1932-1953), co od razu spotkało się z wielką nieprzychylnością środowisk religijnych uprzedzonych do wszystkiego, co pochodziło z krajów „niewiernych”, a więc zapewne diabelskiego pochodzenia…
- „Sądeczanka” wykona przyłącza do sieci kanalizacyjnej w Grybowie.Spółdzielnia Rzemieślnicza „Sądeczanka” z Nowego Sącza wygrała przetarg na wykonanie przyłączy do rozbudowanej niedawno sieci kanalizacyjno – sanitarnej w Grybowie. Inwestycja ma być zrealizowana do czerwca…
- Dawanie i odbieranie, czyli polityka prorodzinna państwa w praktyce.1 stycznia 2013 roku zmieniona została ustawa o świadczeniach rodzinnych. W związku z poważnymi zmianami w tej ustawie, poprosiliśmy Kierowniczkę OPS w Grybowie Panią Marzenę Rumel o komentarz praktyczny, w celu przybliżenia naszym Czytelnikom problematyki…
- Komunikat Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie. Dnia 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. zmieniająca ustawę o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2012r. poz. 1548)…
- Jasna i ciemna legenda Powstania Styczniowego. „Rozpoczęte w czwartek 22 stycznia 1863 roku trwało 15 miesięcy (tyle co pierwsza „Solidarność”). Rozpoczęło się od stanu wojennego, „Solidarność” kończyła się stanem wojennym. Listy internowanych nocą z 14 na 15 stycznia przygotowali współpracownicy Wielopolskiego, listy internowanych nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku przygotowali współpracownicy Jaruzelskiego…
- Konstytucja 3 Maja. Mało znana historia dokumentu. Już niedługo kolejna rocznica Konstytucji 3 Maja. Na tę okoliczność chciałbym podzielić się z Czytelnikami „Kuriera” osobistymi doświadczeniami związanymi z tym, jakże ważnym dla historii i współczesności Polski, dokumentem…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze został zamieszczony esej autorstwa Agnieszki Gomułki, byłej uczennicy klasy VI b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie (obecnie klasa II Gimnazjum) wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Katowicach dla Szkół Podstawowych…
- Malarz zatrzymał czas w celi śmierci. Bolesław Barbacki sportretował około 30 więźniów gestapo, zanim zginął w sądeckich Biegonicach. Dwóch udało się zidentyfikować jako mieszkańców Grybowa z lat wojny…
Jeszcze o więziennych portretach Bolesława Barbackiego. Kolejna twarz szkicowana w więzieniu sądeckim przez Bolesława Barbackiego została rozpoznana… - „Addio” znaczy: „do zobaczenia u Boga”. Nie jest łatwo pogodzić się z wiadomością o nagłej śmierci człowieka w młodym wieku. Bezradni zadajemy pytania : co się stało, dlaczego, czy musiało do tego dojść? Najczęściej odpowiedzi nie padają, albo zostają tylko przypuszczenia…
- IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki ” O Wawrzyn Sądecczyzny”…
- Zimowe nowinki z przedszkola. W okresie Bożego Narodzenia w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” w Grybowie tradycją stało się, że dzieci wystawiają Jasełka. Dnia 9 stycznia 2013 r. w naszym przedszkolu odbyło się wspólne kolędowanie dzieci z grupy „Biedronek” z rodzicami…
- Ogłoszenie Akademii Przedszkolaka…
- Wieści z Jedynki. Z sercem dla dziadków. Początek roku kalendarzowego dla klas zerowych mieszczących się w Szkole Podstawowej Nr 1 był pracowity. Rozpoczęliśmy go występami dla naszych najukochańszych Dziadków i Babć…
- Echo z „Dwójki”. Jak obchodzono Święto Babci i Dziadka. Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, to jest w nim taki szczególny jeden dzień, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – to święto kochanych Babć i Dziadków…
- „Deutch – Wagen – Tour” u Konarskiego. Deutch ist cool, Deutch ist super! Tak mogą powiedzieć uczniowie naszego gimnazjum. W piątek 22 lutego 2013 r. gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez lektorkę Goethe – Institut w Krakowie w ramach projektu „Deutch – Wagen – Tour”…
- „Nawet anioły mają swoje doły”. Spektakl, który grupa teatralna TRAGIKO z Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego w Grybowie przygotowała na V Parafialny Przegląd Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych oraz XIV Nowosądecki Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych…
- Klub Filmowy. Gimnazjalny Klub Filmowy „Pomocna dłoń”, wspierany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie wziął udział w meetingu filmowym zorganizowanym w ramach Orkiestry Świątecznej Pomocy…
- Relacje z projekcji 3 filmów: „Droga czerwonej lodówki”, Wiek głupoty – apel do rozsądku pokolenia XXI wieku!, Kultura remiksu – piractwo czy dorobek minionych pokoleń, na którym warto budować przyszłość?…
- Oferta edukacyjna na rok szkolny 2013/2014 Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie…
- „Staszic” – kuźnią talentów. „Talent jest jak kawałek szlachetnego ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”. (St. Staszic). Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi, wykorzystując ich niespożytą energię i talenty postanowiliśmy przygotować spektakl…
- Przygoda Arlety z Wolontariatem. Wszystko zaczęło się w 2007 roku kiedy podjęłam naukę w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. Wtedy powstał przy szkole Klub Wolontariatu pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza…
- Grybowskie Liceum zachęca do nauki w swoich murach. Jak co roku Liceum Ogólnokształcące im. Artura Grottgera w Grybowie otwiera swoje podwoje dla gimnazjalistów, kończących w tym roku naukę…
- Jak Feniks z popiołów, czyli dzieje Opatrzności. Kilka dni temu zadzwoniłem do mojej kuzynki, która jest starsza ode mnie o trzy lata, z prośbą o zweryfikowanie pewnych fragmentów przeżyć, związanych z ucieczką z domu na Równiach, w czasie nalotów bombowych w styczniu 1945 roku…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie w 2013 nadal prowadzone są zajęcia pozalekcyjne wyrównujące braki i potrzeby uczniów klas I-III…
- Wieści z Miejskiego Domu Kultury. Pożegnanie starego roku z Woody Allenem. Wydaje się, że filmowa forma spędzania wieczoru sylwestrowego spodobała się społeczności Grybowa. Burmistrz Miasta wraz z Miejskim Domem Kultury zaprosili mieszkańców na spotkanie do kina „Biała”…
- Rzemieślnicy cz. 3. Tendencja, która zaczęła się jeszcze w Rzeczpospolitej trwała nadal i cechy traciły poprzednie znaczenie. Składało się na to wiele przyczyn. Państwo zaczęło ingerować w lokalne przepisy, w tym cechowe…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Odc. 4. Organizowanie i porządkowanie kościelnej akcji charytatywnej w Polsce powojennej w I okresie – od 1945r. do likwidacji Caritas. Nad umęczonym narodem polskim najczulej pochyla się Matka – Kościół, aby cudowną mocą Caritas Christi ocierać łzy, goić rany, przywracać siły i nową nadzieją krzepić ducha…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej od XVIII do XX wieku (5).Genetyczne korzenie. Lokalne, regionalne i ponadregionalne periodyki, poświęcone kulturze, historii i sprawom etnicznym, często starają się odpowiedzieć na frapujące pytanie o początek takiej czy innej, omawianej rzeczywistości etnicznej…
- Dewastacja pomnika Danuty Siedzikównej. W Krakowskim Parku im. dr-a Henryka Jordana został niedawno zniszczony pomnik Danuty Siedzikównej, legendarnej „Inki”…
- Fundusze Europejskie – nie tylko z nich korzystamy, ale i wiedzę o nich mamy. Dnia 3 grudnia 2012 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbył się finał subregionalnego konkursu wiedzy o Funduszach Europejskich pt. „Euro na tablicy”, zorganizowany przez Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego…
- Ułatwienie w ewidencji ludności… Uprzejmie informujemy, że w dniu 31 grudnia 2012r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r. poz. 1407)…
- Filozofia na co dzień. Rodzina. Rodzina w naszym obszarze cywilizacyjnym – kultury śródziemnomorskiej – miała i nadal ma ogromne znaczenie. W wielu kulturach rodzina ma wymiar sakralny. Tak też jest w chrześcijaństwie – fundamencie europejskiej cywilizacji…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 1/56…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK