NR 4/55 (13)
PAŹDZIERNIK/GRUDZIEŃ 2012
W NUMERZE
- GRYBOWSKIE INWESTYCJE W SKRÓCIE ROK 2011/2012
- Rewitalizacja grybowskiego Rynku z Bazyliką Mniejszą w tle. Ostatni bardzo pracochłonny i uciążliwy etap prac na rynku to czyszczenie kostki granitowe…
- Stabilizacja osuwiska zakończona. Betonowe pale mają zatrzymać nacierające zbocze. Przygotowanie tej inwestycji do realizacji trwało prawie dwa lata i polegało na wykonaniu dokumentacji geologicznej, budowlanej i zdobyciu środków finansowych niezbędnych na jej realizację…
- Bazylika Mniejsza w Grybowie. Duchowe i nie tylko duchowe znaczenie wydarzenia…
- Z życia Koła Emerytów. W dniu 26.09.2012r. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 1 w Grybowie, na którym zostało podsumowane 5 lat działalności…
- Rzemieślnicy cz. 2. Statuty cechowe miały źródło w wytycznych, jakie przekazywał król rzemieślnikom w danym mieście…
- Melduję niepodległość! Udział harcerzy GHR „Kotwica” z Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie w patrolu: „Melduję Niepodległość” z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej od XVIII do XX wieku (3). (Pater Ignotus, czyli sprawa dzieci nieślubnych). Bardzo często w genealogicznych poszukiwaniach można napotkać przeszkody wydające się wprost nie do pokonania, a mianowicie problem dzieci nieślubnych…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze został zamieszczony esej autorstwa Krzysztofa Grucy, byłego ucznia klasy VI c Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie (obecnie klasa I gimnazjum) wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Katowicach dla Szkół Podstawowych…
- Filozofia na co dzień. Koniec. Żyjemy w świecie w zasadzie skończonym w czasie i przestrzeni. Panuje tu zasada, że wszystko, co ma początek musi też mieć swój koniec…
- Warto przeczytać. Waldemar Pasiut „Od Abydos do Akcjum”. Wojny morskie w czasach hellenistycznych (323-31 r. p.n.e.), Oświęcim 2012… podajemy fragment książki.
- Przedszkolaki w szkole. Rok szkolny 2012/2013 przyniósł wiele zmian w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” w Grybowie. Została utworzona dodatkowa grupa w Szkole Podstawowej Nr 1 w Grybowie…
- Wieści z Jedynki. „Pasowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas”. Dzień 14 listopada zapadnie długo w pamięci 62 uczniom klas pierwszych naszej szkoły, gdyż tego dnia zdali swój pierwszy egzamin i zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej…
- Międzynarodowo w „Dwójce”. Od października 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie uczą się języka esperanto…
- Tydzień Misyjny w SP 2. W dniach 21-27 października przeżywaliśmy w Kościele Tydzień Misyjny, którego hasłem były słowa „Gościć wiarę z radością”…
- Projekt Comenius „Let’s go on a treasure hunt”. W ramach projektu Comenius „Let’s go on a treasure hunt”, w dniach od 6 do 11 listopada uczniowie z czterech krajów Europejskich : Hiszpanii, Włoch, Czech oraz Polski integrowali się w naszym mieście…
- Wiadomości z Zawodówki, czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. „Grybów w obiektywie -2012”. W tym roku szkolnym biblioteka zorganizowała wystawę promującą młodych szkolnych fotografów…
- Jak świętują w Staszicówce? 5 października 2012 roku w Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica odbyły się dwie ważne dla szkoły uroczystości : Święto Patrona Szkoły zorganizowane już po raz trzeci oraz Ślubowanie Klas Pierwszych…
- Jak Feniks z popiołów, czyli dzieje Opatrzności. Moje Życie zaczęło się wiele lat temu, w każdym razie jeszcze przed wojną. Urodziłem się w krakowskiej klinice położniczej. Ojciec, który został powołany do czynnej służby wojskowej i przebywał w Kowlu na obozie ćwiczebnym, zdołał jedynie zobaczyć moją matkę i mnie gdy przebywaliśmy w szpitalu…
- Podsumowanie 2012 roku w Miejskim Domu Kultury. Rok 2012 zbliża się ku końcowi, jest to zazwyczaj czas podsumowań. Miejski Dom Kultury w Grybowie również czyni swoistą retrospekcję minionych wydarzeń kulturalnych…
- Z kolędą przez polską historię. Kolęda jest pieśnią bożonarodzeniową, a zarazem czymś więcej, otwiera bowiem drzwi do polskiej kultury, polskiego obyczaju, odwołuje się poniekąd do polskiej mentalności…
- MATERIA PRIMA FORMA. 2 Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy, Kraków 17-24 XI 2012. Tegorocznymi warsztatami teatralnymi były dla grup „Tragiko” spektakle „Go” oraz „Box Brothers” wystawiane w Małopolskim Centrum Kultury Sokół…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Odc.3. Pierwszą koncepcją Diecezjalnej Centrali Caritas był zorganizowany przez ks. Karola Pękalę Sekretariat ds. Caritas przy Instytucie Akcji Katolickiej w Tarnowie. Model i nazwę przyjęto z archidiecezji poznańskiej…
- Grybowskie tablice pamięci budzą emocje. Grupa mieszkańców Grybowa domaga się upamiętnienia wieloletniego gospodarza miasta Jerzego Gostwickiego na wmurowanych właśnie na rynku tablicach historycznych…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W roku szkolnym 2012/2013 podobnie jak w poprzednim roku, dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych uczniowie grybowskich szkół podstawowych z klas I-III mogą bezpłatnie uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne…
- Konkurs poetycki „Echo moich gór”. W dniu 15 października 2012roku Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zaprosiła wszystkich miłośników poezji oraz uczestników IX konkursu poetyckiego „Echo moich gór” do Sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Grybowie…
- Konkurs poetycki i plastyczny pt. „Jan Paweł II – nasz błogosławiony”. W październiku został rozstrzygnięty konkurs pt. „Jan Paweł II – nasz błogosławiony”, który został ogłoszony przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” w Grybowie…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 4/55…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 3/54 (13)
LIPIEC/WRZESIEŃ 2012
W NUMERZE
- Pieniądze dla mieszkańców na przyłącza. Ponad 190 tysięcy złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają ci mieszkańcy Grybowa, którzy stoją przed koniecznością zrobienia przyłączy do rozbudowywanej w mieście sieci wodociągowej i kanalizacyjno – sanitarnej…
- Ujarzmianie Sudołu cd. Po kilkuletniej przerwie Małopolski Zarząd Melioracji Wodnych w Krakowie przystąpił do II etapu prac związanych z regulacją potoku Sudoł…
- Remiza OSP w Grybowie zmodernizowana ze środków miasta i województwa. Za kwotę 76.010 zł. miasto wykonało termomodernizację budynku remizy OSP w Białej Wyżnej. Prawie połowa tych środków pochodziła z budżetu samorządu województwa małopolskiego, który w ramach ogłoszonego przez siebie konkursu „Małopolskie Remizy 2012” przeznaczył na remonty małopolskich remiz ogółem 3.5 mln zł…
- Zatrzymać osuwisko! Tego wyzwania za kwotę blisko 4.500 000 zł. podjęła się Firma F.P.H.U. REMOST inż. Józef Siry, ul. Przemysłowa 10,39-200 Dębica. Od kilku miesięcy w zbocze „Matelanki”, za osiedlem „Piekiełko”, wbijanych jest setki metalowych pali, które po osiągnięciu skalistego podłoża, znajdującego się na ogół siedem metrów pod powierzchnią gruntu, zalewane są betonem o podwyższonej klasie wytrzymałości…
- Największy most w Grybowie oddany do użytku – następny w budowie. 24 września 2012 r. po prawie dwóch latach budowy oddany został do użytku nowy most na rzece Biała Tarnowska…
- Rzemieślnicy cz. 1. Nie można, a właściwie nie ma sensu doszukiwać się początków rzemiosła, skoro nawet popularne zrzeszenia rzemieślników, czyli cechy, istniały już w czasach egipskich, greckich i rzymskich…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Odc.2. Działalność społeczna i charytatywna w diecezji tarnowskiej przed II wojna światową. Po roku duszpasterzowania w ośrodkach polonijnych ordynariusz tarnowski odwołuje ks. Karola Pękalę z Francji w sierpniu 1930 r. i mianuje go sekretarzem Związku Stowarzyszeń Młodzieży Męskiej…
- Koncert „Wielkiego Chóru Chrystusa Króla” ze Słowacji. W dniu 30 września 2012 r. w kościele Parafialnym w Grybowie odbył się koncert „Wielkiego Chóru Chrystusa Króla” z miasta Presova…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej od XVIII do XX wieku (3).Na podstawie licznych dokumentów archiwalnych możemy zapoznać się nie tylko z historią genealogii chłopskiej, ale również z dziejami rolnictwa na ziemiach polskich, z którym nierozerwalnie związani byli przedstawiciele tego stanu…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze został zamieszczony utwór prozatorski autorstwa Gabrieli Kopek, uczennicy klasy VI c Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie (obecnie klasa I gimnazjum) wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Katowicach…
- 50 lat pożycia małżeńskiego w Grybowie. W dniu 26 września 2012 r. w Grybowie odbyło się uroczyste wręczenie „medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” 50 lat pożycia małżeńskiego – dla małżonków z terenu Miasta i Gminy Grybów, którzy zawarli związek małżeński w 1962 roku…
- 100 lat Spółdzielni Handlowo – Produkcyjnej „Składnica” w Grybowie. „Dnia 28 września 1912 roku o godzinie szóstej po południu w Sali magistratu powiatowego miasta Grybowa, grupa 28 miejscowych działaczy na czele z księżmi Janem Solakiem, Dominikiem Urbanem oraz Edwardem Górskim i Wincentym Śmiałowskim – ludzi dobrej woli w obliczu wielkiej nędzy galicyjskiej, niesprawiedliwości, wyzysku przez prywatny i żydowski handel, odbyła zebranie założycielskie „Składnicy Towarowej Kółek Rolniczych w Grybowie”…
- Niezwykły kowal… „Przeznaczony na życie, przeznaczony na śmierć”. Opatrzność błogosławi długim i pracowitym życiem wybrańców losu do zadań specjalnych. Takim jest chyba ostatni żyjący partyzant z oddziału „Sępa” Wątróbskiego, pan Mieczysław Ptaszek – pseudonim „Młot”, który 8 sierpnia 2012 r. ukończył 98 lat…
- Zakończenie opowieści o libijskiej przygodzie. Należałoby rozróżnić dwa aspekty tej tzw. przygody libijskiej. Na pierwszym miejscu wspomnieć należy medyczną stronę mojego pobytu, gdyż był to podstawowy warunek możliwości pobytu w tym kraju…
- Filozofia na co dzień. Świat. Zestawienie różnych zdań, zwrotów i wyrażeń związanych z tytułowym „światem” budzi zdumienie. Jest to bowiem jedno z najbardziej wieloznacznych pojęć…
- Uczniowie z grybowskiej szkoły znów odnieśli sukcesy w ogólnopolskim konkursie! W Stąporkowie, siedzibie działającego od 25 lat Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich, gdzie w dniach 21-22 czerwca 2012 r. odbywało się XXIV Ogólnopolskie Sympozjum Staszicowskie i towarzysząca mu 19 edycja konkursu, uczennica klasy 3 Technikum Ekonomicznego Danuta Kruczek zajęła II miejsce za pracę pt.: „Jak rozumiesz pojęcie postawa staszicowska? Czy ta postawa może być uznana za wzór postawy obywatelskiej i patriotycznej współczesnej młodzieży?”…
- Echo z „Dwójki”. W dniu 9 września 2012 r. – 30 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie miało okazję wziąć udział w Festiwalu Biegowym Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Możliwość ta została stworzona dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Korzenie i Skrzydła” (do którego należy nasza szkoła). Dzieci biegały w różnych kategoriach wiekowych…
- Kompleksowa renowacja Rynku – II etap. Na rynku zakończyły się prace związane z budową i modernizacją infrastruktury podziemnej. Wybudowano kanalizację sanitarną, wymieniono sieć wodociągową, kanalizację deszczowa oraz sieć gazową…
- Dożynki gminne – Binczarowa 2012. Dnia 2 września 2012 r. w niedzielę odbyły się Gminne Dożynki, które w tym roku zorganizowane zostały w miejscowości Binczarowa…
- Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Grybowie podjęło się realizacji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej – „Jeden Świat – Kluby Filmowe”. Po projekcji pierwszego filmu pt. „Zatruty ogień” apelujemy o rozważne działania. Niszcząc środowisko – zabijamy siebie…
- Wakacje letnie 2012 – relacja z zajęć. Dwa miesiące wypoczynku letniego dzieci i młodzieży niestety – jak mówią nasi młodzi przyjaciele, szybko minęły. Aby uatrakcyjnić ten czas Miejski Dom Kultury przygotował ofertę pożytecznego i aktywnego spędzania dni wolnych od nauki w okresie od 01 do 31 lipca…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. W ramach podziałania 9.1.2. wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, realizowany jest na terenie Miasta Grybowa projekt pod nazwą „”Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”…
- Kącik czytelnika…
- Zagadka Kuriera 3/54…
- XI Rajd „Parasol 2012″…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 2/53 (13)
KWIECIEŃ/CZERWIEC 2012
W NUMERZE
- Trzecie miejsce dla Grybowa za aktywność inwestycyjną. Jak powiedział podczas otwarcia uroczystej Gali Sądeczan Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Kapituły Rankingu Gmin Sądecczyzny ocena aktywności samorządów sądeckich opracowana została na podstawie obiektywnych kryteriów, przeanalizowanych przez zespół naukowców z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pod kierownictwem prof. Tadeusza Kudłacza…
- Ruszyły roboty przy osuwisku. Ponad 4 000 m3 ziemi do wywiezienia. Rozpoczęły się prace związane ze stabilizacja osuwiska przy ulicy Leszczynowej, które uaktywniło się w 2010 roku podczas intensywnych opadów deszczu…
- 75 lat Caritas Diecezji Tarnowskiej. W kwietniu br. minęło 75 lat powołania Caritas Diecezji Tarnowskiej. Z tej okazji pragniemy CzytelnikomKuriera Grybowskiego przybliżyć historię naszej instytucji, a zwłaszcza współczesne formy jej działalności w naszej Diecezji…
- Biskup Karol Pękala – apostoł miłosierdzia chrześcijańskiego (1929-1968). Przygotowanie się do wielkiego dzieła. Życiorys – Osobowość poznaje się na tle środowiska oraz osobistej działalności, „bo z owocu poznaje się drzewo” (Mt 12,33). Karol Pękala urodził się 26 października 1902 r. w ziemi sądeckiej we wsi Siołkowa, należącej do miasta Grybów…
- I Festyn Parafialny – Grybów 17 czerwiec 2012 r. „Parafia Naszym Domem” – setki czy nawet tysiące wiernych grybowskiej wspólnoty parafialnej i nie tylko uczestniczyło w I bezalkoholowym festynie zorganizowanym 17 czerwca 2012 r. na sportowym obiekcie LKS „GRYBOVIA”…
- Partyzant i emigrant. Wspomnienie o Henryku Nowaku. Niniejszy artykuł przybliża sylwetkę człowieka rodzinnie związanego z Grybowem. To Henryk Nowak – brat zmarłego przed 3-ma laty Eugeniusza Nowaka, pracownika Nadleśnictwa Grybów, nauczyciela i dyrektora ZSZ w Grybowie…
- Nadesłano do redakcji. Profesora Józefa Motykę znał dobrze Grybów i okolice, a najbardziej Kąclowa – rodzinna wieś wielkiego botanika i światowej sławy lichenologa /badacza porostów/. Właśnie ukazały się wspomnienia Profesora pt. „Ostatni wykład”. Blisko 30 lat po śmierci uczonego udało się rodzinie Profesora wydać tę wyjątkową książkę…
- Nieco historii. /fragmenty wspomnień Józefa Motyki: „Ostatni wykład”/. „Kąclowa była – jak większość okolicznych wsi – pańszczyźniana. Niewiele zachowało się wśród jej mieszkańców wiadomości o pańszczyźnianych czasach. Nie było we wsi dworu ani kościoła. Na pograniczu Kąclowej i Białej Wyżnej był jakiś ośrodek leśny, pański. Jeszcze obecnie nazywa się to miejsce „leśniówką”…
- Filozofia na co dzień. Zdrowie. Nie ma chyba w Polsce bardziej znanego utworu literackiego poświęconego zdrowiu, niż przytoczona fraszka Jana Kochanowskiego. W mojej młodości znano ją „na pamięć” już w szkole podstawowej, nie zawsze wszystko rozumiejąc…
- Libia, prawie Europa, odc. 5. Najdłuższy pobyt w Libii. Statek w końcu zacumował do brzegu portu w Tripoli. Mój samochód, nie poobijany i na chodzie zaciekawił służby celne. Odstawiłem więc samochód na parking, a sam skierowałem się do biura, aby pozałatwiać formalności wjazdowe…
- Maria Suchan – zapomniana bohaterka. Pisząc o mieszkańcach Grybowa, którzy w jakiś sposób utkwili w ludzkiej pamięci, postanowiłem przybliżyć osobę Marii Suchan. Była zwykłą prostą kobietą, zajętą na co dzień domem i gospodarstwem. Tymczasem nadszedł dzień, kiedy stała się znana wszystkim mieszkańcom Grybowa i okolic…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej (2). Po 1825 r. obserwowany jest brak wpisów w aktach o stopniu pokrewieństwa między członkami rodziny, dlatego ważną rolę zaczęli odgrywać świadkowie różnych uroczystości rodzinnych. Świadkowie w aktach urodzenia i ślubu, a także chrzestni stanowią krąg najbliższych i określają pozycję społeczną krewnych…
- Kącik Literacki. W obecnym numerze został zamieszczony esej autorstwa Sabiny Ciupek, uczennicy klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Katowicach. Baśnie mądrością narodów…
- Wieści z Przedszkola. W kwietniu w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” w Grybowie został zorganizowany Świąteczny Kiermasz Wielkanocny, z którego dochód przeznaczony był na zakup sprzętu nagłaśniającego. Kilka tygodni wcześniej rozpoczęły się przygotowania do kiermaszu. Wszystkie ozdoby wielkanocne wykonane zostały przez dzieci i nauczycielki…
- Wieści z „Jedynki”. Nie tak dawno było rozpoczęcie roku szkolnego, a tu już wakacje, czas podsumowań. Dobiegający końca rok szkolny upłynął w Jedynce pod znakiem wytężonej pracy umysłowej i fizycznej. Uwieńczone to zostało sukcesami uczniów i nauczycieli…
- Małe – wielkie sukcesy uczniów z „Dwójki”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie wzięli udział w konkursie plastycznym i fotograficznym organizowanym przez Nadleśnictwo Nawojowa. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Wiosna w przyrodzie ożywionej”…
- Echo z „Dwójki”. Językowe zmagania. Dnia 12 czerwca 2012 r. w remizie OSP w Białej Wyżnej odbyło się spotkanie uczniów klas „0”-VI z grupą teatralną działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Sączu promującą zabawę w TEATR od dorosłego do najmłodszego…
- „Zanim będzie za późno – kreatywna profilaktyka w walce z uzależnieniem jako skuteczny proces przeciwdziałania narkomanii i innym uzależnieniom”. W dniu 5 czerwca 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Grybowie przeprowadzono program profilaktyczny „Zanim będzie za późno – kreatywna profilaktyka w walce z uzależnieniem jako skuteczny proces przeciwdziałania narkomanii i innym uzależnieniom” dla uczniów SP Nr 1, SP Nr 2 oraz Gimnazjum w Grybowie…
- Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Grybowa. 4 czerwca 2012 roku z okazji Dnia Dziecka po raz V obradowała Gimnazjalna Rada Miasta. Główny cel to uczenie młodych ludzi demokracji i pokazanie w jaki sposób działa samorząd lokalny…
- Na sporze o pomnik zyskała Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie. „Dzięki” awanturze o pomnik tysiąclecia Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie wzbogaciła się o okolicznościowy album „Millenium czy Tysiąclecie”, który ukazał się staraniem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej…
- Sukcesy Gimnazjalistów. Kolejny rok szkolny dobiega końca. Pora więc na krótkie podsumowanie osiągnięć naszych uczniów. W ramach realizowanego projektu Comenius „Let’s go on a treasure hunt” w Gimnazjum w Grybowie, grupa uczniów wraz z opiekunami wyjechała do Włoch…
- Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń. W bieżącym roku szkolnym Gimnazjum w Grybowie wzięło udział w konkursie „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń.” Konkurs organizowany był przez Fundację Państwo Obywatelskie i trwał od 1 października 2011 do 31 maja 2012 r…
- Powiatowy Przegląd Teatrzyków Dziecięcych. W XVII Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Jana Golonki wyróżnione zostały dwie grupy teatralne z grybowskiego gimnazjum…
- Dzień Dziecka grupy Tragiko. W tym roku gimnazjalna grupa teatralna „Tragiko” spędziła Dzień Dziecka na Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Teatrów Amatorskich „Karuzela Marzeń” w Raciborowicach…
- II Miejsko – Gminny Konkurs Poetycki „Nie bój się wypłyń na głębię”. Laureatami II Miejsko _Gminnego Konkursu Poetyckiego „Nie bój się wypłyń na głębię” poświęconego pamięci Jana Pawła II zostali…
- Warszawska Noc Muzeów. W dniach 17-19.04.2012 grupa teatralna TRAGIKO na zaproszenie twórców wystawy: BIAŁO – CZERWONA NA BIAŁYM, wzięła udział w NOCY MUZEÓW organizowanej pod patronatem PREZYDENTA MIASTA WARSZAWY…
- Sądecka Wiosna Artystyczna 2012. W tegorocznym repertuarze gimnazjalnej grupy teatralnej TRAGIKO znalazły się : Humoreska Janusza Korczaka pt. „Oświata” oraz dwie sceny z „Króla Maciusia Pierwszego”: „Umarł król, niech żyje król” oraz „Król chce się bawić”.
- Cztery medale grybowskiej młodzieży. W niedzielę 27 maja 2012 r. młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Gimnazjum w Grybowie wraz z przedstawicielami Miasta udała się do partnerskiego miasta Wielki Szarisz (Słowacja) na zawody sportowe w biegach przełajowych…
- „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III na terenie Miasta Grybowa”. Projekt realizowany jest w ramach Podziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych – projekt systemowy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego…
- Gminny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy Omnibus. Dyrekcja, nauczyciele oraz Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Białej Niżnej byli organizatorami II EDYCJI GMINNEGO KONKURSU MATEMATYCZNO -PRZYRODNICZEGO – „OMNIBUS”, który odbył się w Gimnazjum w Białej Niżnej w czwartek 24 maja 2012 r. o godz. 9.00…
- Kolejna wycieczka do Warszawy licealistów z Grybowa. W dniach 4-6 czerwca br. miała miejsce wycieczka do Warszawy uczniów klas pierwszych i drugich profilu matematyczno-fizycznego LO w Grybowie…
- W Liceum w Grybowie grają i uczniowie i nauczyciele. Dzięki staraniom prezesa Stowarzyszenia Brydża Sportowego ALF Adama Waśki oraz radnego powiatowego Adama Mazura udało się przekonać do brydża młodzież i nauczycieli ze szkół w Grybowie i w Starym Sączu (Małopolska)…
- Konkurs recytatorski w Ptaszkowej. Jan Brzechwa – „poeta dziecięcej radości”, tak nazywano tego pokoleniowego autora wierszy, które znali wszyscy. Z prawdziwą radością udałam się 17 maja br. do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Ptaszkowej, aby po raz kolejny zasiąść w jury Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Jan Brzechwa dzieciom”…
- Gimnazjalista Obywatelem Europy. Gimnazjum w Krużlowej Wyżnej o partnerskiej współpracy międzynarodowej. Uczestnictwo w realizacji Projektu Comenius nasza szkoła zawdzięcza Silvii Tarasek, która wielokrotnie podejmowała różne inicjatywy mające na celu zapoczątkowanie współpracy i wymiany międzynarodowej uczniów…
- Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Dnia 3 czerwca 2012 roku na stadionie LKS „Grybovii” w Grybowie zorganizowane zostały Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze…
- Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Klub Wolontariatu przy ZSZ w Grybowie pod protektoratem Stowarzyszenia SURSUM CORDA (z łac. „w górę serca”) z Nowego Sącza, prowadzi swoją działalność charytatywną od 2007 roku. Ówczesnym koordynatorem klubu była pani mgr Małgorzata Stawiarz, która swoim zaangażowaniem zachęciła młodych ludzi do pomocy innym…
- Spotkanie z Izabellą Klebańską. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak Tut turu i Miganki, czy Piosenkarnia emitowanych przez Program 1 TVP. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych…
- Kącik czytelnika…
- Międzygminny Konkurs Recytatorski. 24 kwietnia 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie gościła wychowanków Przedszkola „Pod Topolą” oraz uczniów klas „0” ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Grybowie. Dzieci wzięły udział w eliminacjach do Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy o dzieciach współczesnych poetów pod hasłem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”…
- Zagadka Kuriera 2/53…
- Filmowe weekendy z MDK. Cykliczne seanse filmowe odbywające się raz w miesiącu i skierowane głównie do dzieci, są zupełnie nową propozycją kulturalną MDK. Forma taka praktykowana jest od początku 2012 roku. Śmiało można powiedzieć, że przyjęła się już wśród dziecięcej widowni…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK
NR 1/52 (13)
STYCZEŃ/MARZEC 2012
W NUMERZE
- Mniejsza dopłata do wody i ścieków, bo większe nakłady na wodociąg i kanalizację…
- Tańsze mieszkania. Mieszkania komunalne położone na os. 600-lecia i XXX-lecia w Grybowie można będzie kupić już za 15% ich nominalnej wartości…
- Sejm zabiera się za nasze śmieci – ale od strony kieszeni. Rok 2012 dla lokalnych samorządów upłynie pod znakiem wprowadzenia koniecznych zmian do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi…
- Obwodnica Grybowa. W dniu 21 września 2011 roku zawarta została umowa na przygotowanie do realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa obwodnicy Grybowa”…
- Kolejne środki unijne dla grybowskich szkół. Już w marcu br. rozpoczną się zajęcia pozalekcyjne w ramach realizowanego przez miasto projektu pn. „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III na terenie Miasta Grybowa”…
- Zakaz wypalania trawy! Każdego roku z nadejściem wiosny, gwałtownie wzrasta liczba pożarów łąk, nieużytków, a czasami i upraw…
- Sądecki Żyd Leon Schagrin odzyskał kuzyna po 70 latach. Niezwykłe spotkanie po siedemdziesięciu latach znalazło się na czołówkach amerykańskich gazet…
- Wywiad z Kamilem Kmakiem. Fragment przedmowy autora książki Stephena Shoostera pt.”The Horse Adjutant”. W odróżnieniu od innych historii napisanych o holokauście tj. nowoczesna praca powstała na podstawie Internetu…
- Barbara Cetnarowska Sądeczaninem roku 2011. 25 lutego br. został rozstrzygnięty plebiscyt Fundacji Sądeckiej w 14. edycji Sądeczanina roku, który ogłoszono w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu…
- Janusz Michalik i ks. Ryszard Sorota uzyskali imponujący wynik.Dyrektor artystyczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu – Janusz Michalik i proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie – ks. Ryszard Sorota to osoby, które po Barbarze Cetnarowskiej uzyskały kolejne wyniki w plebiscycie na Sądeczanina Roku 2011…
- Podstawowe źródła genealogii chłopskiej od XVIII do XX wieku (1).Zakres zainteresowań współczesnych znawców genealogii nie ogranicza się do poszukiwań mających na celu wykazać ich szlacheckie pochodzenie…
- Kącik Literacki. W bieżącym numerze została zamieszczona baśń autorstwa Joanny Niepsuj, uczennicy klasy VI c Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie. Praca została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie na Baśń zorganizowanym przez Centrum Edukacyjno – Metodyczne w Katowicach…
- Stan zdrowia mieszkańców dawnego Grybowa. Część 9: Służba zdrowia. W staropolszczyźnie leczeniem zajmowali się tacy „fachowcy”, jak łaziennicy, kramarze, cyrulicy wreszcie lekarze. Korzystanie z usług tych ostatnich wymagało jednak pewnej zasobności sakiewki, stąd też przeciętny człowiek leczył się bez kontaktu z lekarzami…
- Biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Frohlich Eugeniusz st. strz. rez. nauczyciel. Ur. 13.11.1909 roku w Grybowie, pow. Nowy Sącz, s. Ernesta i Kunegundy de Kumor…
- Powojenny Grybów we wspomnieniach Kazimierza Gomółki. Publikuję kolejny fragment wspomnień Kazimierza Gomółki. Poprzednio opowieść dotyczyła aresztowania kleryków na grybowskim rynku, w lipcu 1941 roku, pobytu w sądeckim więzieniu, uniknięcia rozstrzelania w Biegonicach i wyjazdu do obozu koncentracyjnego…
- Muzeum Parafialne przed remontem. Ostatnie miesiące były dla muzeum „martwym sezonem”. Nawet w wakacje nie było specjalnego ruchu zwiedzających, gdyż wszystkim było wiadome, że centrum Grybowa jest nieprzejezdne…
- Filozofia na co dzień. Język /cz. 3/. W potocznym rozumieniu język sprowadza się do wyrazów i reguł gramatycznych, które pozwalają z tychże wyrazów tworzyć zdania…
- Liceum Ogólnokształcące w Grybowie w obliczu reformy programowej. Od nowego roku szkolnego wchodzi w życie kolejna reforma oświaty – tym razem do szkół ponadgimnazjalnych…
- Politechnika Warszawska i Liceum Ogólnokształcące w Grybowie promują nauki ścisłe. Już po raz drugi odbył się w Grybowie piknik popularno – naukowy zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące dla uczniów trzecich klas okolicznych gimnazjów…
- Artur Grottger zamierza przeprowadzić się na ul. Tadeusza Kościuszki. W dniu 16 lutego br. w budynku Zespołu Szkół Zawodowych i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grybowie przy ul. Tadeusza Kościuszki odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji Rady Powiatu Nowosądeckiego…
- Najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Gospodarstwo pana Andrzeja Sekuły z Florynki zdobyło w 2010 roku I miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „ekologia i środowisko”…
- Libia, prawie Europa, odc. 4. Mój najdłuższy pobyt w Libii. Powoli, bardzo powoli kończył się mój dwuletni kontrakt w Libii, a wraz z nim moje i mojej najbliższej rodziny życie na tym kontynencie i w tym obcym kraju…
- Przedszkole „Pod Topolą” dla matek poszukujących pracy. W dniu 17 marca 2012 roku o godz. 9.00 samorząd naszego miasta wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego rozpoczął zajęcia warsztatowe dla kobiet z terenu miasta Grybowa w wieku od 18 do 50 lat…
- Wszystkie Kolory Świata. Nasza Szkoła, chociaż mała, wspierała dzieci w projektowaniu, tworzeniu i szyciu laleczek…
- XIII Nowosądecki Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych. W dniach 25 i 26.01.2012 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbył się kolejny Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych…
- „Projekt Comenius”. W ramach projektu Comenius „Let’s go on a treasure hunt” w dniach od 13 do 20 października 2011 roku grupa młodzieży z Gimnazjum wyjechała do Czech…
- Gimnazjalne szaleństwa na lodowisku. Dnia 28.01.2012 roku został zorganizowany wyjazd uczniów gimnazjum na lodowisko do Krynicy-Zdroju…
- Projekty edukacyjne realizowane w naszej szkole przez uczniów klas trzecich w bieżącym roku szkolnym…
- Podsumowanie IV Parafialnego Przeglądu Jasełek. W dniu 29 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury w Grybowie odbył się IV Parafialny Przegląd Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych…
- Informacja na temat stanu realizacji projektu „Dobry start szansa na pracę”.
- W zimowy czas w przedszkolu miło spędzamy czas. Boże Narodzenie to czas kolęd, jasełek, wspólnej radości i muzykowania. Dlatego w tym szczególnym okresie dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Topolą” w Grybowie z grupy 4-latków, pod opieką Izabeli Tubek i Jolanty Waligóry, poddając się świątecznemu nastrojowi, przygotowały przedstawienie pt.: „Bajkowe Jasełka”…
- „Cała Polska czyta dzieciom”- czyli bajkowe spotkania w przedszkolu. Przedszkole Samorządowe „Pod Topolą” w Grybowie kilka lat temu przystąpiło do programu „Czytające Przedszkole” w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”…
- Relacja z ferii 2012. Jak co roku Miejski Dom Kultury wyszedł z propozycją zajęć dla dzieci w trakcie zimowej przerwy od nauki. Ferie rozpoczęliśmy seansem filmowym…
- Borelioza – choroba trudna do rozpoznania. Borelioza (krętkowica kleszczowa choroba z Lyme) jest wielonarządową chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferii należącą do krętków. Choroba ta przenoszona jest na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes…
- Spotkanie z Edytą Zarębską. W dniu 26 stycznia 2012 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Grybowie zorganizowała spotkanie z panią Edytą Zarębską w Przedszkolu Samorządowym „Pod Topolą” w Grybowie…
- Międzynarodowe Gotowanie w Krużlowej. 15 marca 2012 roku przedstawiciele Austrii, Łotwy, Estonii, Litwy, Bułgarii, Włoch i Polski w kuchni krużlowskiego gimnazjum realizowali jedno z zadań projektu Comenius „Uczymy się zdrowo żyć” …
- Pożegnanie starego roku z Woody Allenem. Zupełnie nową formę spędzenia wieczoru sylwestrowego zaproponował mieszkańcom Grybowa Burmistrz Miasta wraz z Miejskim Domem Kultury…
- 20 finał WOŚP – 2012 w Grybowie. 8 stycznia od wczesnych godzin rannych na ulicach Grybowa kwestowali wolontariusze zgromadzeni przy sztabie w Miejskim Domu Kultury. Wolontariuszom udało się zebrać 10 514,01 zł …
- Bezpieczne ferie. W ramach przystąpienia Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego w Grybowie do Programu Rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w czasie ferii zorganizowana została dwudniowa wycieczka do Krakowa…
- Noc naukowców. 23.09.2011 roku uczniowie grybowskiego gimnazjum, jak co roku uczestniczyli w „Nocy naukowców” organizowanej przez PWSZ w Nowym Sączu…
- Gwiazdka z Burmistrzem. Wzorem lat ubiegłych w okresie świąteczno- noworocznym na zaproszenie pana Burmistrza Miasta Piotra Piechnika do Miejskiego Domu Kultury przybyło wraz z wychowawczyniami 76 pierwszoklasistów ze szkoły Nr 1 i Nr 2 w Grybowie…
- Romeo i Julia . Dzień drugiego lutego zapisany został w kalendarium Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego jako termin prezentacji efektów półrocznej pracy nad projektami edukacyjnymi…
- Kącik czytelnika…
- Warsztaty Dziennikarskie w Stróżach. W Stróżach niedaleko Grybowa odbyły się warsztaty medialne dla młodzieży zorganizowane przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, senatora RP Stanisława Koguta, a także Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu…
- Zagadka Kuriera 1/52…
- Reklamy i ogłoszenia…
ZAŁĄCZNIK