MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE II
Beneficjent: Województwo Małopolskie
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego
Partner: Urząd Miejski w Grybowie
realizuje projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” dofinansowany z Funduszy Europejskich
Celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, poprzez poprawę efektywności kształcenia zawodowego oraz podniesienie u uczniów małopolskich gimnazjów zdolności do podejmowania właściwych decyzji dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Dofinansowanie Partnera z UE: 62.989,23 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 45.883.830,28 zł
Założenia projektu:
1. Budżet:
Budżet planowany na działania związane z orientacją zawodową wynosi około 20 mln zł na lata 2016-2021. W tym około 12 mln na wsparcie tworzenia i funkcjonowania SPIneK w latach 2017-2020.
2. Cel wsparcie orientacji zawodowej:
Projekt bazuje na doświadczeniach przedsięwzięć „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” oraz „Festiwal Zawodów”, stanowi ich kontynuację, obejmując te obszary działań, które wymagają koordynacji i wsparcia na poziomie regionu. Jednym z komponentów projektu jest wsparcie orientacji zawodowej uczniów szkół gimnazjalnych – przedsięwzięcie ma na celu zapewnienie dostępu do doradztwa edukacyjno-zawodowego dla wszystkich zainteresowanych uczniów szkół uczestniczących w projekcie, w szczególności uczniów ostatnich klas, tak by ich wybory edukacyjne, a następnie kariera zawodowa wynikały z właściwego rozpoznania ich predyspozycji oraz sytuacji na rynku pracy oraz podniesienia kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych i osób realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego dedykowanych uczniom.
Organizacja Festiwalu Zawodów: zakłada się organizację raz do roku regionalnych targów edukacyjnych pn. „Festiwal zawodów”. Przedsięwzięcie stanowi zwieńczenie procesu przygotowania ucznia do wyboru szkoły na kolejnym etapie edukacji. W trakcie targów uczniowie na żywo będą mogli skonfrontować wiedzę teoretyczną na temat danego zawodu z jego praktycznym wymiarem. Targi organizowane będą w marcu i będą trwać trzy dni. Formuła targów zakłada odejście od tradycyjnego schematu prezentacji opartego o stoiska wystawiennicze na rzecz „laboratoriów” promujących poszczególne branże i zawody, przygotowywanych wspólnie przez szkoły zawodowe i pracodawców w tym powstające w subregionach Centra Kształcenia Zawodowego oraz szkoły zagraniczne współpracujące z WM oraz szkołami zawodowymi w Małopolsce. Charakter tych „laboratoriów” będzie w maksymalny sposób przybliżać uczniom rzeczywisty charakter prezentowanych zawodów (pokazy, multimedia, symulacje), ale także wskazywać na ciągłość procesu kształcenia od szkoły ponadgimnazjalnej do rynku pracy.
3. Partnerstwo:
- Lider projektu: Województwo Małopolskie
- Organy prowadzące gimnazja/szkoły podstawowe z terenu WM
- Partner koncepcyjno-merytorycznym – CPiP PK