ZARZĄDZENIE NR RM-SO.0050.117.2024
BURMISTRZA MIASTA GRYBÓW
z dnia 18 września 2024 r.
w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich w Urzędzie Miejskim w Grybowie.
Działając na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1465 z późn. zm.) oraz art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r., poz. 560 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Grybów zarządza, co następuje:
§ 1.
- Wprowadza się Standardy Ochrony Małoletnich w Urzędzie Miejskim w Grybowie, w wersji zupełnej, zwane dalej Standardami, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia.
- Wprowadza się Standardy Ochrony Małoletnich w Urzędzie Miejskim w Grybowie, w wersji skróconej przeznaczonej dla małoletnich odpowiednio do wieku małoletniego, stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 2.
Standardy w wersji zupełnej i skróconej przeznaczonej dla małoletnich zamieszcza się na stronie internetowej www.grybow.pl i Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.grybow.pl. Standardy dostępne będą również w wersji papierowej w Referacie Obsługi Rady Miejskiej i Spraw Obywatelskich.
§ 3.
Zobowiązuje się pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie przestrzegania niniejszych Standardów w ramach jakiejkolwiek aktywności z dziećmi prowadzonej przez Urząd Miejski w Grybowie.
§ 4.
Fakt zapoznania się z dokumentem i zobowiązanie do jego przestrzegania wymaga podpisania stosownego oświadczenia.
§ 5.
Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Miasta Grybów.
§ 6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda
Załącznik Nr 1
do Zarządzenia Nr RM-SO.0050.117.2024
Burmistrza Miasta Grybów
z dnia 18 września 2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
(WERSJA ZUPEŁNA)
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Standardy Ochrony Małoletnich dotyczą zabezpieczenia małoletnich przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystywania czy przemocy w Urzędzie Miejskim w Grybowie, z uwzględnieniem małoletnich niepełnosprawnych oraz małoletnich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pracownicy działając w ramach obowiązującego prawa oraz zgodnie ze swoimi kompetencjami, traktują małoletnich z należytym szacunkiem, uwzględniając ich potrzeby. Niedopuszczalne jest zastosowanie wobec małoletnich przemocy w jakiejkolwiek formie.
§ 2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
- Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich,
- Urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Miejski w Grybowie,
- Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta Grybów,
- małoletnim – należy przez to rozumieć dziecko, w stosunku do którego Urząd Miejski w Grybowie jest organizatorem działalności określonej w art. 22 pkt. b ustawy oraz staży, praktyk uczniowskich,
- krzywdzeniu małoletniego – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbanie:
- przemoc fizyczna – jest to celowe użycie siły fizycznej skierowanej przeciwko innej osobie, mające na celu przekroczenie granicy jej ciała, a w szczególności bicie, popychanie, szarpanie,
- przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego, nieustanna krytyka, wciąganie małoletniego w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie małoletniemu wymagań i oczekiwań, którym nie jest w stanie sprostać,
- przemoc seksualna – to angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą – wykorzystywanie seksualne dzieci odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie małoletniego, współżycie z małoletnim) oraz zachowanie bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych),
- zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru.
- pracowników – należy przez to rozumieć każdego pracownika Urzędu Miejskiego w Grybowie, bez względu na formę zatrudnienia , współpracownika, stażystę, praktykanta, wolontariusza lub inną osobę, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma kontakt z dziećmi,
- opiekuna małoletniego – należy przez to rozumieć rodzica, opiekuna prawnego, a także rodzica zastępczego,
- standardach – należy pod tym pojęciem rozumieć standardy ochrony małoletnich w rozumieniu art. 22b i art. 22c ustawy.
ROZDZIAŁ II
DOKUMENTY W ZAKRESIE BEZPIECZNEGO ZATRUDNIANIA PRACOWNIKÓW
§ 3.
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje pracowników z małoletnimi, określone przez Standardy, obowiązują wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy a także każdą osobę mającą kontakt z małoletnimi, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą jednostki i/lub na jej terenie.
- Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z uwzględnieniem niniejszych standardów, w szczególności w przypadku pracowników mających bezpośredni kontakt z małoletnimi.
- Pracownik mający kontakt z dziećmi w trakcie pracy, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności, oprócz dokumentów wymaganych na podstawie innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub regulacji wewnętrznych przyjętych w Urzędzie, powinni przedstawić następujące dokumenty i oświadczenia lub być zweryfikowani w zakresie:
- umieszczenia bądź nie w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości – weryfikacji dokonuje pracownik prowadzący sprawy kadrowe, poprzez uzyskanie informacji, czy dane osoby są umieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których, państwowa komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 roku życia wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze,
- zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
- Informacje uzyskane z Rejestru we własnym zakresie utrwala się w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z realizowanym przez Urząd projektem. Postępowanie z dokumentami dostarczonymi w formie zaświadczeń mają taki sam tryb jak w opisany w zdaniu poprzednim.
- Wszystkie osoby realizujące bezpośrednio działania na rzecz dzieci, przed rozpoczęciem pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami obowiązującymi w Urzędzie oraz zobowiązaniu się do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci (wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów).
ROZDZIAŁ III
KWALIFIKACJA ZAGROŻEŃ
§ 4.
- Zagrożenie bezpieczeństwa małoletnich może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
- Na potrzeby niniejszych Standardów przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich:
- popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad małoletnim).
- doszło do innej formy krzywdzenia, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,
- doszło do zaniedbania potrzeb życiowych małoletniego (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
- Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę małoletniego przez:
- osoby dorosłe (pracowników, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),
- innego małoletniego.
ROZDZIAŁ IV
ZAGROŻENIE ŻYCIA I ZDROWIA MAŁOLETNIEGO
§ 5.
- W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
- Poinformowania służb dokonuje pracownik, który powziął informację o zagrożeniu, a następnie sporządza notatkę służbową i przekazuje ją Burmistrzowi lub osobie przez niego wyznaczonej.
ROZDZIAŁ V
PRAWO DO PRYWATNOŚCI MAŁOLETNIEGO
§ 6.
- Małoletni ma prawo do poszanowania prywatności. Pracownicy podejmują działania z uwzględnieniem tej zasady.
- Pracownik nie może ujawniać informacji dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych. Informacje te obejmują wizerunek małoletniego, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
- Nie wolno pracownikom utrwalać wizerunku małoletniego dla potrzeb prywatnych (np. filmować, nagrywać głos, fotografować) chyba, że jest to niezbędne do realizacji zadania, to wówczas należy uzyskać zgodę rodzica lub opiekuna.
ROZDZIAŁ VI
ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET
§ 7.
Małoletni nie mają dostępu do komputera lub Internetu należących do Urzędu, dlatego nie ustala się zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
ROZDZIAŁ VII
PROCEDURY OCHRONY DZIECI PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI W INNEJ FORMIE
§ 8.
- Nie ustala się procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożonymi w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie, ponieważ małoletni nie mają dostępu do komputera lub Internetu należących do Urzędu.
- Pracownicy zwracają uwagę małoletnim, korzystającym z prywatnego urządzenia z dostępem do sieci Internet, na zagrożenia z tym związane oraz ryzyko kontaktu z treściami szkodliwymi. W razie ujawnienia przez pracowników poważnych zagrożeń, związanych z korzystaniem przez małoletniego z prywatnego urządzenia elektronicznego z dostępem do sieci Internet, pracownicy zgłaszają sytuację do rodzica, dyrektora placówki oświatowej lub kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie.
ROZDZIAŁ VIII
ZASADY BEZPIECZNEJ RELACJI PRACOWNIKÓW URZĘDU Z MAŁOLETNIMI, ZASADA RÓWNEGO TRAKTOWANIA
§ 9.
- Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem oraz uwzględniają ich godność i indywidualne potrzeby, szczególnie małoletnich z niepełnosprawnością lub szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Pracownicy traktują małoletnich równo bez względu na ich płeć, sprawność lub niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Pracownicy zobowiązani są do unikania faworyzowania małoletnich, bez względu na przyczynę. Nagradzanie w konkursach nie uznaje się za faworyzowanie.
- Komunikaty bądź działania pracowników wobec małoletniego muszą być adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
- W komunikacji z dziećmi pracownicy zachowują cierpliwość i szacunek.
- Pracownicy powinni zapewnić małoletnich, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć pracownikom.
- Pracownicy dbają o to aby przebywając z małoletnimi znajdowali się oni w zasięgu wzroku i słuchu dla innych osób.
- Pracownikom nie wolno:
- proponować małoletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji , jak również używać ich w obecności małoletnich,
- wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego opiekunów,
- stosować działań przemocowych wobec małoletniego,
- pozostawiać małoletniego powierzonego ich opiece bez nadzoru,
- nawiązywać kontaktu fizycznego z małoletnim za wyjątkiem ust. 9,
- krzywdzić dzieci w jakikolwiek sposób,
- nawiązywać z małoletnim relacje romantyczne lub seksualne, składać mu jakiekolwiek niestosowne propozycje,
- używać słów wulgarnych, obraźliwych, wypowiadać się o jego atrakcyjności seksualnej, nadużywać w stosunku do małoletniego władzy, udostępniać treści erotycznych lub pornograficznych bez względu na ich formę,
- przyjmować pieniędzy ani prezentów od małoletniego.
- Istnieją sytuacje, w których kontakt fizyczny z małoletnim może być stosowany i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu, jeśli:
- jest odpowiedzią na potrzeby małoletniego w danym momencie np. ze względu na strach, smutek, tęsknotę za opiekunem itp.,
- jest ochroną przed upadkiem, atakiem lub inną szczególną sytuacją np. w sytuacji napadu złości i fizycznej agresji oraz zachowań zagrażających małoletniemu lub innym małoletnim,
- jest sposobem na realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Małoletni mają obowiązek m.in.:
- przestrzegać zasady dot. sposobu zachowania, w tym zasad bezpieczeństwa,
- słuchać i reagować na polecenia pracowników,
- szanować mienie, zachować porządek i czystość,
- szanować prawa innych,
- akceptować wzajemną indywidualność,
- przestrzegać zakazu opuszczania miejsca bez zgody pracowników,
- informować o oczekiwaniach, problemach i niebezpieczeństwach.
- Kontakt pracowników z małoletnimi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach wyznaczonych na spotkania bądź w godzinach pracy Urzędu. Zabronione jest zapraszanie małoletnich do miejsca zamieszkania pracownika, utrzymywania kontaktu z małoletnim poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych). Wyjątkiem jest stosunek rodzic – dziecko.
ROZDZIAŁ IX
WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE
§ 10.
- Małoletni mają obowiązek odnosić się z szacunkiem do innych małoletnich, dbać o bezpieczeństwo własne i innych, szanować cudzą własność.
- Małoletni mają obowiązek informowania pracowników Urzędu o wszelkich formach agresji i przemocy fizycznej, słownej lub psychicznej.
- Małoletni powinni w miarę możliwości, zapobiegać aktom agresji i wandalizmu m. in. takimi jak ubliżanie, dokuczanie, zastraszanie, wyśmiewanie, grożenie, obrzucanie wyzwiskami, uszczypliwościami, kpinami, ośmieszaniem oraz w miarę możliwości, wspierać osoby dotknięte przemocą.
- Małoletnim nie wolno posiadać żadnej broni, noży i innych ostrych narzędzi oraz substancji zabronionych (np. papierosów i e-papierosów, alkoholu, substancji psychoaktywnych, napojów energetycznych).
- Małoletnim nie wolno utrwalać wizerunku ani nagrywać innych osób.
- W relacjach między małoletnimi niedozwolone jest stosowanie agresji fizycznej, słownej i psychicznej, a w tym w szczególności: wszelkich form bicia, popychania, uderzania, zastraszania, niszczenia cudzego mienia, grożenia, wyśmiewania, obrażania, wyzywania, rozpowszechniania plotek i obraźliwych informacji, używania wulgaryzmów, wyłudzania, kradzieży, szykanowania i znęcania się.
- Małoletni powinni akceptować odmienność i indywidualność każdego i uszanować inne zainteresowania oraz mieć poczucie obowiązku spieszenia z pomocą tym, którzy sobie radzą gorzej niż oni sami.
ROZDZIAŁ X
KRZYWDZENIE RÓWIEŚNICZE
§ 11.
W przypadku, gdy reakcji wymagają wzajemne relacje między uczniami przekazuje się sprawę dyrektorowi szkoły, do której uczęszcza małoletni lub kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie. W przypadku, gdy koniecznym okaże się podjęcie bardziej kategorycznych działań, osoba odpowiedzialna z ramienia Burmistrza Miasta powinna stosować się do następujących zasad:
- reakcja na krzywdzenie małoletniego powinna być szybka,
- małoletni powinien zostać niezwłocznie otoczony opieką, odseparowany od osoby krzywdzącej.
ROZDZIAŁ XI
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI I SKŁADANIA ZAWIADOMIEŃ
§ 12.
- Pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na sytuację małoletniego oraz czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.
- W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu małoletniego lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego, pracownicy mają obowiązek:
- wezwać pogotowie, jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała wymagające niezwłocznej interwencji medycznej,
- poinformować Burmistrza lub wyznaczoną przez niego osobę o zdarzeniu lub swoich podejrzeniach co do krzywdzenia małoletniego,
- sporządzić notatkę służbową opisującą zdarzenie, w szczególności przyczynę wystąpienia podejrzenia i krzywdzeniu małoletniego.
- Burmistrz lub wyznaczona przez niego osoba o zaistniałej sytuacji zawiadamia Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie i dyrektora placówki oświatowej oraz rodzica. Dalsze działania wobec małoletniego podejmują osoby wymienione w zdaniu poprzednim.
- W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia wobec małoletniego przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego, Burmistrz lub wyznaczona przez niego osoba składa zawiadomienie na policję lub do prokuratury.
- W przypadku każdej interwencji związanej z krzywdzeniem małoletniego, pracownicy Urzędu mają obowiązek zachować tajemnicę, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych, ponadto sporządzają notatkę z zajścia i przekazują ją Burmistrzowi lub pracownikowi przez niego upoważnionemu.
ROZDZIAŁ XII
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ ZA PRZYGOTOWANIE PRACOWNIKÓW URZĘDU I PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
§ 13.
- Za przygotowanie personelu do stosowania Standardów oraz zasad i procedur opisanych w „Standardach ochrony małoletnich” odpowiada Burmistrz lub osoba przez niego wyznaczona, która odpowiada także za nadzór nad realizacją zasad i procedur, w tym działania interwencyjne.
- Osoba, o której mowa w ust. 1 m.in.:
- przekazuje do zapoznania się personelowi „Standardy ochrony małoletnich”,
- przyjmuje notatkę o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego i podejmowania działań interwencyjnych (załącznik nr 2 do niniejszych Standardów),
- prowadzi niezbędną dokumentację w tym rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego (załącznik nr 3 do niniejszych Standardów)).
- Zadania pracowników Urzędu wiążą się głównie z pomocą w zakresie bezpiecznego dowozu do szkół i inne miejsca zbiórek oraz budowaniu pozytywnych relacji z innymi dziećmi i opiekunami lub bezpiecznej organizacji działań rekreacyjnych.
- Dokumentacja dotycząca incydentów opisanych w niniejszej procedurze przechowywana jest w Urzędzie.
ROZDZIAŁ XIII
ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW
§ 14.
- Wdrażanie działań dotyczących Standardów podlega okresowej analizie i w miarę potrzeb modyfikacji.
- Co najmniej raz na dwa lata osoba wyznaczona przez Burmistrza dokonuje oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb, zgodności z przepisami oraz proponuje konieczne zmiany. W tym celu kierownicy referatów w porozumieniu z pracownikami referatów, w formie pisemnej składają propozycje zmian.
- W ramach oceny dokonywana jest analiza poziomu realizacji Standardów.
- Z przeprowadzonej analizy sporządzany jest pisemny raport.
§ 15.
- Wyznaczony przez Burmistrza pracownik Urzędu odpowiada za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego i monitorowania Standardów.
- Ponadto osoba, o której mowa w ust. 1 jest odpowiedzialna za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz przyjmowanie od pracowników proponowanych zmian w treści ich zapisów.
§ 16.
Standardy są dokumentem ogólnodostępnym.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda
Załącznik Nr 2
do Zarządzenia Nr RM-SO.0050.117.2024
Burmistrza Miasta Grybów
z dnia 18 września 2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
(WERSJA SKRÓCONA DLA MAŁOLETNICH)
- Twoje dobro i bezpieczeństwo, jako małoletniego są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie.
- W Urzędzie Miejskim w Grybowie obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich.
- Jest to dokument stworzony do ochrony wszystkich małoletnich przed krzywdzeniem.
- Dokument ten zawiera procedury i zasady, dzięki którym możesz czuć się bezpieczny.
- Pamiętaj, nigdy nie jesteś sam !
- Nie bój się i nie wstydź się prosić o pomoc. Każdy zasługuje na dobre traktowanie.
- Nie można Cię obrażać, poniżać, wyśmiewać, szykanować.
- Nikt nie może Cię przytulać bez Twojej zgody.
- Nikt nie może Cię bić, szarpać, kopać, popychać.
- Nikomu nie wolno rozpowszechniać Twojego wizerunku bez Twojej zgody i zgody Twoich rodziców/opiekunów.
- Wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie obowiązuje:
- utrzymywanie profesjonalnej relacji z małoletnimi i reagowanie względem nich w sposób adekwatny do sytuacji i sprawiedliwy,
- zachowanie cierpliwości i szacunku w komunikacji z małoletnimi.
- Standardem Urzędu Miejskiego w Grybowie jest tworzenie atmosfery, która promuje tolerancję, poczucie odpowiedzialności za zachowanie.
- W relacji z małoletnim pracownik nie może:
- stosować przemocy w jakiejkolwiek formie, w tym stosować kar fizycznych, wykorzystywać relacji władzy lub przewagi fizycznej, zastraszać, przymuszać, grozić,
- zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać, wywoływać lęk,
- ujawniać informacji wrażliwych (wizerunku, informacji o sytuacji rodzinnej, medycznej, prawnej itp.),
- utrwalać wizerunku małoletniego (filmować, nagrywać głosu, fotografować) dla potrzeb prywatnych,
- zapraszać do swojego miejsca zamieszkania, spotykać się z małoletnim poza jego godzinami pracy ani kontaktować się z małoletnim w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon,
- nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych, ani składać małoletniemu propozycji o nieodpowiednim charakterze,
- przyjmować pieniędzy ani prezentów od małoletniego.
- Zachowanie pracowników łamiące wyżej wymienione zasady małoletni powinien zgłosić rodzicowi lub innej osobie dorosłej.
- Małoletni – pamiętaj aby przebywając pod opieką pracowników Urzędu Miejskiego w Grybowie:
- zachowywać się z kulturą,
- szanować innych małoletnich w tym Twoich rówieśników,
- przestrzegać obowiązujących zasad i reguł porządkowych, wykonywać polecenia.
- Nikomu nie wolno proponować małoletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji psychoaktywnych, spożywać ich z małoletnim ani w jego obecności.
- Nikomu nie wolno krzywdzić małoletniego w jakikolwiek sposób.
- Jeśli doznajesz krzywdy ze strony rodzica/ opiekuna lub innego członka rodziny nie wstydź się prosić o pomoc.
- Pamiętaj masz wokół siebie innych dorosłych, dla których jesteś ważny, którym możesz zaufać i powiedzieć o swoich problemach.
- Jeśli sam doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia to natychmiast powiedz o tym komuś dorosłemu.
- Jeżeli małoletniego spotkało coś w domu, albo w Urzędzie Miejskim w Grybowie, coś, czego nie akceptuje, co go martwi, niepokoi, smuci albo ktoś skrzywdził małoletniego lub zachował się wobec niego w sposób nieodpowiedni, albo w sposób, którego nie akceptuje, śmiało może o tym powiedzieć pracownikom Urzędu Miejskiego w Grybowie lub innej dorosłej osobie i poprosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, aby małoletni był bezpieczny.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda