W wyborach prezydenckich obywatele mogą potwierdzać swoją tożsamość przed komisją wyborczą nie tylko za pomocą dokumentów ze zdjęciem, ale także korzystając z aplikacji mObywatel.
Jak potwierdzić tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel
Komisja może potwierdzić tożsamość wyborcy także na podstawie aplikacji mObywatel.
W tym celu wyborca powinien:
- zalogować się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie (UWAGA! aplikacja musi być zaktualizowana do wersji 4.56.0 lub nowszej),
- wybrać w prawym dolnym rogu na ekranie głównym przycisk Kod QR,
- nacisnąć przycisk Zeskanuj kod QR.
Aplikacja poprosi o wyrażenie zgody na użycie aparatu fotograficznego w celu zeskanowania kodu QR. Następnie członek komisji okazuje wyborcy otrzymaną przez komisję kartkę z kodem QR, który wyborca musi zeskanować swoim telefonem. Po zeskanowaniu kodu na telefonie wyborcy powinien wyświetlić się ekran z potwierdzeniem jego danych. Na tej podstawie członek komisji potwierdza tożsamość wyborcy.
Członek komisji wyborczej, któremu jest prezentowany do weryfikacji mDowód wyborcy w aplikacji mObywatel, ma obowiązek zweryfikować m.in. dane tego dokumentu, zabezpieczenia wizualne oraz poprawność funkcjonowania usługi pozwalającej na obsługę tego dokumentu.
Jak weryfikować głosowanie przez mObywatela
Państwowa Komisja Wyborcza w wytycznych dla komisji obwodowych wskazuje, że podczas weryfikowania danych należy zwrócić uwagę na zgodność:
- daty i godziny, która wyświetla się na dokumencie, z czasem rzeczywistym,
- danych wyborcy, które wyświetlają się, z tymi w spisie wyborców,
- oznaczenia głosowania w wyborach (odpowiednio I tura lub II tura).
Jeżeli członek komisji, który dokonuje weryfikacji, nie będzie pewny, czy ekran aplikacji wygląda prawidłowo lub jest prawdziwy, powinien poprosić wyborcę o powtórzenie czynności weryfikacyjnych – w takiej sytuacji należy sprawdzić, czy zmieniła się godzina w dokumencie elektronicznym.
Członkowie komisji mogą w razie wątpliwości korzystać z wszelkich dostępnych metod weryfikacji, przy czym co należy podkreślić – w razie braku możliwości weryfikacji wyborcy nie jest dopuszczalne wydanie karty do głosowania.
UWAGA! Aby prawidłowo potwierdzić tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel należy zaktualizować oprogramowanie do wersji 4.56.0 lub nowszej!
INFORMATOR
INFORMATOR: Głosowanie z mDowodem