218 – tyle projektów powalczy o głosy Małopolan w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie startuje 15 maja br.
WARTO GŁOSOWAĆ!
Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom Małopolski kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania co jest dla nich szczególnie ważne. Poprzez głosowanie mogą oni zdecydować jakie zadania zostaną zrealizowane w 2026 roku. W poprzednich edycjach udało się zrealizować 377 projektów m.in. zakup defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatu i mebli ogrodowych dla czytelników biblioteki, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich, czy zorganizować zajęcia dla dzieci i seniorów, a także wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne.
NA CO ODDAĆ SWÓJ GŁOS?
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 wniosków: 42 zadań ogólnowojewódzkich i 176 regionalnych które tworzą 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego. W gronie zadań pozytywnie zakwalifikowanych są projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście znajdują się zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
To dziś! Moment ogłoszenia oficjalnej listy zadań dopuszczonych do głosowania. Rusza cała machina promocyjna! Autorzy zadań oraz mieszkańcy od teraz mogą promować swoje pomysły, mogą zachęcać do oddania głosu na te, które dla nich są najciekawsze! Głosowanie ruszy 15 maja w dotychczasowych formach: korespondencyjnie, poprzez wrzucenie karty do urn w punktach do głosowania na terenie całej Małopolski oraz internetowo! Do tego ostatniego sposobu zachęcamy najmocniej, gdyż on realnie przyspiesza ustalenie wyników głosowania naszych mieszkańców. Wierzę, że i w tej edycji Małopolanie nie zawiodą i aktywnie włączą się w nasz strategiczny projekt, a w dalszej perspektywie skorzystają z oferty zadań, które wygrają głosowanie i będą realizowane w 2026 r. – mówi Marta Malec-Lech – członek zarządu województwa małopolskiego.
Zarząd na realizację zwycięskich w głosowaniu zadań przeznaczył 16 milionów złotych. Razem zdecydujmy o naszej Małopolsce i wszyscy w terminie od 15 maja do 13 czerwca oddajmy głos na dwa zadania w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego. Bardzo jestem ciekaw, jak potoczy się tegoroczne głosowanie, czy znowu to zadania o charakterze sportowym i Region Małopolski Południowej staną na podium? Czy może tym razem jakiś inny Region Małopolski zaskoczy nas pod względem aktywności i zorganizowania obywatelskiego! Serdecznie zachęcam wszystkich Małopolan do głosowania, wierzę że i w tej edycji tradycji stanie się zadość i padnie kolejny frekwencyjny rekord. – zachęca Łukasz Smółka – marszałek województwa małopolskiego.
Z listy zadań dostępnych dla regionu Małopolska Południowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grybowie rekomenduje projekt:
Kod: MPD 30
Tytuł zadania: „Bądź aktywny w każdym wieku”
Skrócony opis: Zadanie polega na aktywizacji dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów z regionu: Region Małopolska Południowa do realizacji szkolenia sportowego, treningów oraz zajęć sportowych. Zadanie ma na celu umożliwienie uczestnikom udziału w sporcie amatorskim i wyczynowym, zapoznania się z różnymi formami ruchu, propagowanie zdrowego oraz aktywnego stylu życia, jest odpowiedzią na niski stopień aktywności fizycznej wśród różnych grup wiekowych, stanowi również przeciwwagę dla konsumpcyjnego i wirtualnego trybu życia. W związku z prowadzonymi zajęciami i obozem w zadaniu przewidziane jest wsparcie w zakresie doposażenia w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy potrzebny do bezpiecznego zagwarantowania realizacji zadania oraz zabezpieczenie przewozu osób trenujących na organizowane aktywności i zajęcia sportowe związane z upowszechnianiem różnych dyscyplin sportowych takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, taniec oraz nordic walking. To inicjatywa, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa w każdym wieku, tak aby każdy skutecznie mógł aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie różnych dyscyplin sportowych.
- Charakter zadania: sportowy, dotyczy organizacji zajęć sportowych i treningów przez wykwalifikowaną kadrę trenerską (instruktorów) dla:
- Aktywny Junior (około 60 uczestników w wieku od 8 do 14 lat – 3 grupy),
- Aktywny Dorosły (około 60 uczestników w wieku od 18 do 50 lat – 3 grupy,
- Aktywny Senior (około 50 uczestników w wieku od 50 do 70 lat – 2 grupy),
- Organizacji dwóch wyjazdów sportowych na mecz piłki siatkowej i mecz piłki nożnej (około 100 uczestników w wieku od 8 do 50 lat – podział na 5 grup), podczas wyjazdów będą realizowane treningi m.in. z piłki siatkowej, piłki nożnej,
- Organizacji 5-dniowego obozu sportowego (około 100 uczestników w wieku od 5 do 15 lat – 5 grup), podczas obozu będą realizowane treningi m.in. z piłki siatkowej, piłki nożnej, lekkoatletyki, gimnastyki sportowej + tańca nowoczesnego, nordic walking. Liczba uczestników objętych wsparciem: około 370.
Zadanie jest ogólnodostępne, skierowane do mieszkańców Regionu Małopolski Południowej zamierzających uczestniczyć w proponowanych zajęciach sportowych.
Nabór uczestników będzie odbywał się w określonym czasie, telefonicznie oraz mailowo do wyczerpania miejsc. Planowana jest również lista osób rezerwowych. Informacje o planowanych zajęciach i realizacji zadania w postaci plakatów zostaną rozwieszone na obiektach sportowych, szkołach oraz przedszkolach w gminach obszaru oddziaływania, jak również przy pomocy portali internetowych.
INFORMACJA O ZASADACH GŁOSOWANIA
- Aby zagłosować w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego wystarczy mieć ukończony 16 rok życia i mieszkać w Małopolsce. Nie trzeba posiadać meldunku w Województwie Małopolskim.
- Głosować można:
- elektronicznie na stronie internetowej: www.bo.malopolska.pl,
- poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do jednej z urn zlokalizowanych w punktach głosowania ustalonych przez Zarząd Województwa Małopolskiego,
- korespondencyjnie poprzez przesłanie karty do głosowania z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na adres: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie lub wybranej Agendy Zamiejscowej w: Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Miechowie lub Suchej Beskidzkiej.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych.
- W głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
- Każdy mieszkaniec województwa, o którym mowa w pkt 1, może oddać dwa głosy:
- jeden na zadanie regionalne,
- jeden na zadanie ogólnowojewódzkie.
- Na zadanie zgłoszone w danym regionie może głosować jedynie mieszkaniec zamieszkujący dany region, którego zadanie dotyczy.
- Na zadanie ogólnowojewódzkie może głosować każdy mieszkaniec województwa.
- W przypadku oddania przez mieszkańca województwa dwóch lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny.
- W przypadku oddania przez mieszkańca województwa dwóch lub więcej głosów na zadania regionalne, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny.
- Dopuszczalne jest głosowanie hybrydowe tj. oddanie głosów z wykorzystaniem dwóch sposobów spośród wskazanych w pkt 2.
- W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
PAMIĘTAJ!
- Aby Twój głos był ważny zagłosuj: w terminie od dnia 15 maja 2025 r. do dnia 13 czerwca 2025 r.
- Głosy oddane przed i po terminie głosowania będą uznane za nieważne.
- Wpisz na karcie do głosowania kod i nazwę zadania (z listy zadań dopuszczonych do głosowania). Podaj numer PESEL oraz wybierz swój (jeden) powiat zamieszkania.
- Własnoręcznie podpisz zawarte na karcie do głosowania oświadczenie.
PLAKAT INFORMACYJNY
ZAŁACZNIKI
KARTA DO GŁOSOWANIA: 8. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego