Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- BARBARA KWINTA „Jestem Wandzia. Jesień pierwsza klasa”
- KAROLINA WILCHOWSKA „Hold My Hand”
- MARTA MITUTA „Zamknięta w ciemności”
- NADIA HAMID „Fatma. Moja arabska teściowa”
- MAJA WĄSAŁA „Tabletki na życie”
- ELENA FERRANTE „Zakłamane życie dorosłych”
BARBARA KWINTA
„Jestem Wandzia. Jesień pierwsza klasa”
Wandzia Wilk tuż przed wakacjami skończyła siedem lat i właśnie wypadł jej drugi ząb. Na dodatek wraca od babci Mileny, a tu w domu… pizza. Oj, w domu Wilków to zawsze oznacza, że dzieje się coś ważnego… Pewnie, że tak: Wandzia idzie do szkoły! A mama… idzie do pracy, takiej w biurze. Znowu wszystko stanie na głowie? Na szczęście Wandzia ma plan! Potrzeba jej trochę magicznego kakao ciasto, dyniowe i je j własny specjalny przepis jesień – jesień pierwsza klasa!
Drogi tom ciepłej, mądrej i przezabawnej serii dla początkujących czytelników (oraz ich rodziców – oni także będą się dobrze bawić!). O rezolutnej kilkulatce, która z właściwą sobie ciekawością i przekorą idzie przez świat – i podbija serca!
Źródło: Lubimyczytac.pl
KAROLINA WILCHOWSKA
„Hold My Hand”
Abby to próżna i zepsuta nastolatka, dla której nie istniało słowo moralność. Los za jej złe uczynki postanowił ukarać i podczas wypadku w szkole, umiera. Chcąc trafić do nieba musi spełnić postawione jej warunki, a na pokutę ma jedynie trzydzieści dni.
Nad dopełnieniem ich czuwa Zack, jej osobisty Anioł Śmierci. Mimo początkowych niechęci, buntu, wręcz drwin z warunków postanawia spróbować spełnić je.
Czy podoła zadaniom? Czy trzydzieści dni wystarczy na zmianę siebie i swoich zachowań? Oraz co połączy niesforną nastolatkę i zbuntowanego Anioła Śmierci?
Źródło: Lubimyczytac.pl
MARTA MITUTA
„Zamknięta w ciemności”
Darcy już jako dziecko przekonała się, że nie wszystko jest dane na zawsze. Utrata wzroku przewróciła jej świat do góry nogami. Teraz dziewczyna jest nastolatką, ale wciąż nie pogodziła się ze swoją niepełnosprawnością. Postrzega siebie jako kogoś gorszego, nieidealnego i nie do pokochania.
Dylana dręczą demony przeszłości. Chłopak zbudował wokół siebie szczelny mur, który ma go ochronić przed kolejnym zranieniem. Przekonany o tym, że jest niezdolny do miłości, odrzuca każdego, kto chciałby się do niego zbliżyć.
Pierwsze spotkanie tych dwojga nie mogło wypaść gorzej, lecz nawet fatalna wpadka może mieć pozytywne konsekwencje. Darcy, choć niewidoma, zauważa o wiele więcej niż Dylan. Udowadnia mu, że sercem można dostrzec najbardziej oczywiste rzeczy.
Czy tych dwoje, tak doświadczonych przez los, znajdzie siłę i drogę do wyjścia z mroku?
Źródło: Lubimyczytac.pl
NADIA HAMID
„Fatma. Moja arabska teściowa”
Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety.
Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego. Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem. Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie…
Fatma. Moja arabska teściowa to poruszająca opowieść o tym, jak zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zamienia żyzną glebę w nieużytek. To także smutny i gorzki obraz libijskiego, patriarchalnego świata z perspektywy kobiety.
Źródło: Lubimyczytac.pl
MAJA WĄSAŁA
„Tabletki na życie”
Tabletki na życie to piękne literackie perełki, które mogą nam pomóc w chwilach lęku, samotności, smutku, bezsilności, bycia na rozdrożu czy życiowego wypalenia.
Gdyby szczęście zawarte w tabletkach było sprzedawane w aptekach, prawdopodobnie byłby to jedyny lek na półkach tego przybytku. Może jeszcze tabletki na rozwiązanie kłopotów życiowych, bo tych nigdy nie brakuje. Połykasz odpowiednią tabletkę i życie staje się proste, jasne i zaczyna płynąć gładko.
Niestety, wielu z nas wydaje się, że istnieją takie szybkie rozwiązania. Co gorsza, wielu z nas wierzy, że są ludzie, którzy mają taki zapas w swoich domowych apteczkach w postaci udanego związku, grzecznych dzieci, niewyczerpanych zasobów finansowych i do tego jeszcze fiolki z napisem „zapas sił i energii życiowej”.
W sumie, czyż nie fajnie byłoby mieć takie tabletki, których połknięcie łagodzi ból codzienności i sprawia, że żyjemy w raju na ziemi?
Wiemy, drogi Czytelniku, że gdzieś w zakamarkach duszy marzysz o takiej apteczce tak samo, jak o udanym i szczęśliwym życiu. Powiemy Ci w sekrecie, że masz już taką apteczkę pod ręką. Jest nią twoje otwarte serce, życzliwość i miłość do siebie.
Chyba właśnie tego brakuje nam w życiu najbardziej, bo kiedy otwieramy się na samych siebie i jesteśmy wobec siebie bardziej łagodni, to samo możemy zaoferować światu i otaczającym nas ludziom, w bliskich i dalszych relacjach.
Dlaczego zatem nie korzystamy z tych zasobów? Przyczyn może być wiele. Z jednej strony schematy i wzorce, w których nas wychowano, gdzie ważniejsze jest to, co powiedzą ludzie, których nawet nie znamy albo co poczują ludzie, którzy są blisko nas.
Z drugiej, nieustająca presja, żeby być kimś lepszym i doskonalszym niż jesteśmy w rzeczywistości.
Pierwszym krokiem do dobrego życia jest zgoda na siebie, na nasze słabości, potknięcia i zgoda na fakt, że ludzie wokół nas również popełniają błędy.
Niniejszy zbiór tabletek na życie jest taką właśnie domową apteczką, zbiorem obserwacji, opowieści i inspirujących tekstów, które pokazują, że można żyć prościej i radośniej. Dozujmy sobie tę książkę-apteczkę jak najczęściej, bo dzięki temu jest szansa, że uwolnimy się od wszechobecnego niepokoju i niepewności, podążając w kierunku bardziej zdrowego i prostego życia, z sercem otwartym na siebie oraz otaczających nas ludzi.
Źródło: Lubimyczytac.pl
ELENA FERRANTE
„Zakłamane życie dorosłych”
Niezwykła powieść o dojrzewaniu i towarzyszącym mu zagubieniu.
Giovanna dorasta w szczęśliwym inteligenckim domu w Neapolu. Dziewczynka coraz bardziej zaczyna się interesować swoim pochodzeniem i krewnymi, z którymi rodzina nie utrzymuje kontaktu. Do tej pory tylko słyszała o istnieniu siostry ojca, Vittorii. Początkowo niechętni pomysłowi odnowienia relacji rodzice w końcu ulegają córce.
Od spotkania ze zrzędliwą ciotką dorastająca Giovanna inaczej spogląda na siebie i otaczający ją świat. Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi uroczą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością.
Giovanna balansuje między jednym a drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo zarówno na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.
Źródło: Lubimyczytac.pl