Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- OLGA PŁOCIŃSKA „Oddam brata w dobre ręce! Zapiski Malwiny”
- MARCIN MORTKA „Awantura ze Strachulcem”
- JÓZEFINA PŁOTKA „Zanim wybuchnie słońce”
- DOMINIK W. RETTINGER „Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość”
- ZOFIA SKĄPSKA „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”
- ANNA STRYJEWSKA „Dopóki biło serce” /AUDIOBOOK/
- ANNA STRYJEWSKA „Przepustka do szczęścia” /AUDIOBOOK/
OLGA PŁOCIŃSKA
„Oddam brata w dobre ręce! Zapiski Malwiny”
Malwina jest bystra, dowcipna, wrażliwa i czujna. Ma 8 lat, fajnych rodziców, troskliwą babcię, szaloną ciotkę i… brata. Niespełna dwuletni Michał (pogardliwie zwany przez nią Drugim) nieustannie doprowadza ją do szału, zaskakując jednocześnie coraz częstszymi dowodami przywiązania i miłości. Malwina prowadzi pamiętnik, w którym dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi rodziny i przyjaciół, a także próbuje rozstrzygnąć – oddać brata w dobre ręce, czy może jednak zatrzymać i spróbować go choćby polubić?
Olga Płocińska – mama, psycholożka, terapeutka. Pisze, bo lubi.
Źródło: Lubimyczytac.pl
MARCIN MORTKA
„Awantura ze Strachulcem”
W ogrodzie Marcela mieszka niesamowity kudłaty stworek o imieniu Brull, który – choć początkowo budził strach – okazuje się bardzo łagodny i sympatyczny. Jest ostatnim przedstawicielem gatunku zagrożonego przez przerażające strachulce. Marcelowi i jego przyjaciołom nie pozostaje nic innego jak uratować biednego Brulla i złapać potwora.
Źródło: Lubimyczytac.pl
JÓZEFINA PŁOTKA
„Zanim wybuchnie słońce”
Jak potoczy się twoje życie, gdy dopuścisz do głosu serce?
Leon, zbuntowany nastolatek, który ma za sobą trudne przejścia w gimnazjum, mieszka w małym nadmorskim miasteczku.
Mierzy się z wieloma problemami i na każdym kroku jest wystawiany na próbę. Kłopoty przytłaczają go tak bardzo, że kiedy w pewnym momencie jego sytuacja nagle się pogarsza, postanawia sprzeciwić się ojcu, dyrektorowi szkoły. Wpada na iście szatański plan – będzie udawać związek z chłopakiem, którego jego tata nie lubi i który ma złą opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i w mieście.
Daniel, kochający być w centrum uwagi, zgadza się na ten układ. Nie przeczuwa jednak, że zaprzyjaźni się z Leonem i być może w końcu dopuści do głosu swoje emocje.
Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia. Okazuje się, że łączy ich więcej, niż przypuszczali: obaj dobrze wiedzą, jak to jest być obgadywanym, obaj znają smak zawodzenia oczekiwań innych i pogoni za marzeniami, które nigdy się nie spełnią.
Czy ta historia będzie miała szansę na szczęśliwe zakończenie, gdy po drodze pojawi się więcej komplikacji, a w Leonie i Danielu odezwą się głęboko skrywane uczucia? W końcu serca bywają zdradliwe…
Józefina Płotka, głos młodego pokolenia, debiutuje romansem queerowym young adult „Zanim wybuchnie słońce”, w którym zakochają się wszyscy uwielbiający motyw fake dating. Jeśli szukasz młodzieżowej wersji „Red, White & Royal Blue” albo lubisz twórczość Sophie Gonzales oraz seriale „Sex Education” i „Książęta”, ten tytuł jest dla ciebie!
Źródło: Lubimyczytac.pl
DOMINIK W. RETTINGER
„Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość”
Za jaką cenę warto przetrwać?
Czy w piekle można uratować swoje człowieczeństwo?
Dramatyczne losy młodej kobiety, która, ratując się z koszmaru obozu Auschwitz-Birkenau, decyduje się pracować jako prostytutka w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Jej walka o przetrwanie i chora niebezpieczna miłość oficera SS, przeplatają się z opartą na faktach relacją z obozowego życia i funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego, nigdy wcześniej nieopisanego w literaturze.
Źródło: Lubimyczytac.pl
ZOFIA SKĄPSKA
„Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”
„Dziwne jest serce kobiece… Tom 3 Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej kończy niezwykłą sagę rodzinną spisywaną przez sześćdziesiąt lat. Autorka, w powojennej sytuacji politycznej kraju, podejmuje z mężem raz jeszcze wyzwanie pracy zawodowej, tym razem w Ząbkowicach Śląskich. Po śmierci męża ostatnie dziesięć lat życia spędza w Krakowie. Bohaterami, jak w całej trylogii, są prawdziwe osoby, a tłem autentyczne wydarzenia.
Teatr Polskiego Radia zrealizował dwa słuchowiska na kanwie poprzednich tomów.
Po maszynopis tomu pierwszego wspomnień pani Skąpskiej sięgałem z pewną obawą, ale na następne czekałem już niecierpliwie i z nadzieją. Nie zawiodłem się. Pisarstwo narracyjne, obserwacyjne i emocjonalne to walory tych wspomnień ‒ prawdziwej ‒ nie wymyślonej sagi rodzinnej. Dla współczesnego czytelnika walorem winna być autentyczność i obiektywizm zapisów z pierwszych lat powojennych, niezafałszowanych dyktowaną dziś interpretacją tamtego okresu. Autorka nie jest apologetką nowych czasów, ale rozumie, że innych nie może być i nie będzie. Trzeba żyć, pracować i dbać o właściwe ukształtowanie postaw wnuków. Zachęcam do lektury.
Józef Hen
Źródło: Lubimyczytac.pl
ANNA STRYJEWSKA
„Dopóki biło serce”
/AUDIOBOOK/
W życiu przychodzi taki czas, że trzeba coś zrobić wbrew całemu światu. Odrzucić lęki i obawy, pogodzić się z poniesionymi porażkami i podążyć za głosem serca, aby realizować swoją pasję. Po prostu – zmienić teraźniejsze życie.
Zośka długo dojrzewa do tej decyzji. Doświadczy dużo złego, zwłaszcza ze strony najbliższych. Przypadkowe spotkania z niezwykłymi osobami oraz doping ciotki i nauczycielki pomagają jej zrozumieć, że nie pasuje do tego świata, w którym teraz żyje. Aby przekonać się o swojej wartości, musi więc wyrwać się ze skostniałego środowiska. Nie jest to łatwe, gdy ma się tylko 18 lat i marzenia o projektowaniu mody.
Oparta na faktach powieść pokazuje życie niewielkiej społeczności wiejskiej lat 60. w Polsce, problemy życia codziennego bohaterów, a przede wszystkim dążenia młodej dziewczyny, by być kochaną i rozwijać swój talent wbrew piętrzącym się przeszkodom.
Źródło: Lubimyczytac.pl
ANNA STRYJEWSKA
„Przepustka do szczęścia”
/AUDIOBOOK/
Serce Zośki zostaje złamane. Traci dziecko, a mąż okazuje się draniem. Pakuje więc walizkę i ucieka, zostawiwszy za sobą nieudane małżeństwo i nieprzychylnych ludzi.
Jest schyłek lat 60. Łódź. Dziewczyny noszą mini, w radiu grają big bit, na polskie drogi wjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestują na ulicach miast.
Zośka uczy się, pracuje i dzięki wsparciu przyjaciółki dąży do spełnienia marzeń o projektowaniu mody. Tymczasem w jej życiu pojawia się Szymon – dojrzały mężczyzna z przeszłością. Łączy ich namiętna miłość, która nie robi sobie nic ze zdrowego rozsądku, religijnych przykazań i społecznych konwenansów. Czy okaże się ona przepustką do szczęścia, czy też zmusi ją do kolejnej ucieczki?
Zośka. Przepustka do szczęścia to kontynuacja tomu I: Zośka. Dopóki biło serce, dla której tłem jest polska rzeczywistość przełomu lat 60. i 70. Historia bohaterki zdaje się mówić, że nie da się zaplanować życia krok po kroku, ale kiedy los wywija kozła, warto mieć u boku przyjaciół.
Źródło: Lubimyczytac.pl