Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- RENATA KIJOWSKA „Hela Foka. Historie na fali”
- DAPHNE BENEDIS GRAB „Znam Twój sekret”
- ABBIE GREAVES „Ciche dni”
- ZOFIA SKĄPSKA „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”
- ZOFIA SKĄPSKA „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa”
- WALDEMAR CICHOŃ „Skrzat” /AUDIOBOOK/
RENATA KIJOWSKA
„Hela Foka. Historie na fali”
Bałtyckie foki w niebezpieczeństwie! Jak im pomóc?
To pierwszy dzień Heli na wolności! Ciekawska foka urodziła się w fokarium na Helu pod okiem najlepszych opiekunów. Teraz czas odkryć morski świat. Bałtyk jest ekscytujący i pełen zadziwiających stworzeń – kur diabeł wbrew nazwie okazuje się sympatyczny, a zabłąkana wielorybica zastępuje rodzinę nieśmiałemu morświnowi. Jednak wśród fal czai się też niebezpieczeństwo. Foliowa reklamówka przypomina meduzę, ale czy aby na pewno jest przyjazna? Kto może powstrzymać wyciek toksycznej substancji ze starego wraku? Hela wie, że trzeba działać!
Odkąd wybrałam się do Stacji Morskiej na Helu, foki zamieszkały w moim sercu tuż obok niedźwiedzi. Rozmowy z pasjonatami morskiej przyrody uświadomiły mi, jak mało wiemy o tym świecie, o naszym morzu – poza tym, że jest zimne. Chciałabym, by opowieść o Heli, jak odpływ, odsłaniała niespodzianki i zapomniane fakty: że foki zamieszkują Bałtyk od wieków, że żyją tu także krewetki, a niewielkie ryby bronią swoich dzieci jak lwy. Mam nadzieję, że Hela pozytywnie wpłynie na wszystkich!
Renata Kijowska – reporterka TVN, laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski, autorka książki Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry. Mama Tytusa i Bruna, opiekunka kundelka Odiego.
Źródło: Lubimyczytac.pl
DAPHNE BENEDIS GRAB
„Znam Twój sekret”
Rób, co mówię, albo ujawnię twój sekret…
Owen, Gemma, Ally i Todd nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego… aż do momentu, gdy wszyscy otrzymują identyczny e-mail z pogróżkami. Następnego dnia w szkole będą musieli połączyć siły, żeby wygrać wyścig z czasem i wypełnić szereg dziwacznych poleceń otrzymanych od anonimowego nadawcy wiadomości. Żadne z nich nie będzie miało na to ochoty, a jednak zrobią wszystko, by ich sekrety nie zostały ujawnione. Czy uda im się ustalić, kto jest szantażystą i do czego ich wykorzystuje? Czy powstrzymają go, zanim dojdzie do katastrofy?
„Znam twój sekret” to wciągający, pełen zwrotów akcji thriller dla młodszej młodzieży.
Źródło: Lubimyczytac.pl
ABBIE GREAVES
„Ciche dni”
Intymny portret pewnego małżeństwa.
Pełna emocji opowieść o okrutnej sile milczenia i tragicznym w skutkach braku komunikacji.
Wydawałoby się, że małżeństwo Maggie i Franka jest szczęśliwe i pełne miłości. Okazuje się jednak, że mąż i żona od pół roku nie zamienili ze sobą ani jednego słowa. Jedzą razem posiłki i śpią w jednym łóżku w coraz bardziej niezręcznym milczeniu. Co sprawiło, że Frank zamilkł i zamknął się w sobie? Ogłuszająca cisza staje się dla Maggie nie do zniesienia. Kiedy pewnego dnia Frank znajduje żonę nieprzytomną na podłodze w kuchni, grunt usuwa mu się spod nóg. Wie, że to jego milczenie popchnęło ją do próby samobójczej. Maggie trafia do szpitala, gdzie zostaje wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną. Nawet jeżeli odzyska przytomność, nigdy nie będzie już taka sama.
Dopiero gdy sprawy przybierają dramatyczny obrót, Frank postanawia wyjawić tajemnicę swojego milczenia. Czy prawda uratuje Maggie? Czy uratuje ich małżeństwo?
Powieść Abbie Graves pulsuje emocjonalnym napięciem, jest uderzająco prawdziwa, wzruszająca i rozdzierająco piękna. Autorka niemal na każdej stronie uświadamia nam, że ważne są najmniejsze nawet gesty i czułe słowa i że każde uczucie należy pielęgnować.
Źródło: Lubimyczytac.pl
ZOFIA SKĄPSKA
„Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”
Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie to lektura dla czytelnika, który skądinąd znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.
Autorka tego pamiętnika to postać niezwykła, wyrastająca nie tylko ponad miarę swoich czasów. Tuż po maturze, w wieku osiemnastu lat wychodzi za mąż za Jana Skąpskiego i przez siedemnaście lat (od 1903 do 1920) dzierżawią z mężem dworskie majątki na Sądecczyźnie. Jeszcze młódka, a szybko przeobraża się w światłą, nowoczesną gospodynię, dzięki czemu dzierżawione majątki zaczynają kwitnąć. Studiuje podręczniki zarówno dotyczące wychowania dzieci, jak i wszelkich upraw, także hodowli zwierząt gospodarskich. Obarczona siedmiorgiem potomstwa, znajduje czas na systematyczne czytanie, interesuje się nawet psychologią i filozofią (Freud, Platon). Zbiera pieśni ludowe, zajmuje się działalnością społeczną (m.in. zakłada Szkołę Gospodyń Wiejskich). A przy tym jest utalentowaną pianistką, występuje nawet z publicznymi recitalami. Wiodą z mężem niby prowincjonalne życie, lecz przegląda się w nim niemal cała epoka. Nie brak w jej życiu i zdarzeń tragicznych. Z godnością jednak znosi śmierć dwojga dzieci, jak i lata wojny, która na terenie Sądecczyzny przebiegała wyjątkowo okrutnie. Pisze o tym wszystkim w sposób rzeczowy, konkretny, niekiedy drobiazgowy, wciągając nas w swój świat, że mamy wrażenie, jakbyśmy w tamtych czasach żyli.
Wiesław Myśliwski
Źródło: Lubimyczytac.pl
ZOFIA SKĄPSKA
„Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa”
„Dziwne jest serce kobiece… tom 2 Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej to kontynuacja wydanego w 2019 tomu „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”.
Autorka przenosi nas teraz na Pomorze, gdzie w odrodzonej Polsce toczą się dalsze losy jej i najbliższych. Tłem są zarówno ważne wydarzenia o randze narodowej, jak i drobne, lecz barwne przypadki życia spędzanego na prowincji. Druga część tomu to zapis dramatycznych przeżyć rodziny podczas II wojny światowej i okupacji. W tym czasie autorka mieszka w podkrakowskim majątku Hebdów.
„Dziwne jest serce kobiecie…” jest wciągającą lekturą nie tylko dla miłośników wspomnień i rodzinnych sag, w której pojawia się wiele historycznych postaci.
Źródło: Lubimyczytac.pl
WALDEMAR CICHOŃ
„Skrzat”
/AUDIOBOOK/
Nie wierzysz w skrzaty? Tomek, sprawiający kłopoty dwunastolatek, historie o takich istotach również wkładał między bajki. Do czasu, gdy przypadkowo zniszczył dom pewnego niewielkiego osobnika w czerwonej czapeczce… i nieopatrznie zaproponował mu gościnę w swoim domu. Czy trzeba dodawać, że ta znajomość wywróciła życie chłopca do góry nogami? Nowy przyjaciel nosi dziwaczne imię, mówi wyłącznie wierszem, potrafi znikać, gdy zechce i gra w szachy z kotami. Jest odrobinę nieokrzesany, choć ma naprawdę złote serce i chętnie pomaga innym – na przykład w zdobyciu przyjaciół, poprawie szkolnych ocen lub staniu się… poetą.
„Skrzat” to pełna humoru i zwariowanych wydarzeń – ale też wzruszeń – niezwykła historia o przyjaźni i dorastaniu.
Źródło: Lubimyczytac.pl