W związku z planowanym przystąpieniem Miasta Grybów do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie prosi o zgłaszanie się osób chętnych do objęcia usługą asystencji osobistej!
NA CZYM POLEGA PROGRAM
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 29 lipca 2024 r. ogłosił nabór wniosków na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025, jest współfinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego. Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 800 mln zł.
CELE I ADRESACI PROGRAMU
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowania w życiu społecznym.
Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
Adresatami Programu są:
- Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
- Wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- Wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- Wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- Wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Zgodnie z zasadami Programu, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby osób:
- Posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- Posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- Z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.
TERMINY NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU
- Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody w terminie do dnia 26 sierpnia 2024 r.
- Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z programu w terminie do dnia 13 września 2024 r.
- Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
W związku z planowanym przystąpieniem Miasta Grybów do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie prosi o zgłaszanie się osób chętnych do objęcia usługą asystencji osobistej.
Chęć uczestnictwa w programie można dokonywać na załączonej poniżej ankiecie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie, ul. Ogrodowa 4 do dnia 22 sierpnia 2024 r., do godziny 15:00.
Niniejsze informacje maja posłużyć do opracowania diagnozy potrzeb oraz kalkulacji środków na realizację zadania na rok 2025.
Uwaga! Złożenie ankiety/zapotrzebowania nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia wsparciem.
Przyznanie asystenta uzależnione jest przede wszystkim od środków finansowych, które miasto uzyska na realizację programu oraz liczby osób, które zechcą być uczestnikami Programu.
ZAŁĄCZNIKI
ANKIETA – Diagnoza AOON
Plik PDF [rozmiar pliku: 146 kB]
Załączona ankieta pozwoli na precyzyjne rozpoznanie skali zapotrzebowania na usługi asystenckie wśród mieszkańców Miasta Grybów.