Grudzień niesie ze sobą atmosferę oczekiwania na narodzenie Pana, Zbawiciela Świata. W kościołach także w grybowskiej Bazylice, unosi się magia tych wyjątkowych, świątecznych chwil. Drewniana, pełna bogactw szopka, jest nieodłącznym elementem świątecznego wystroju grybowskiej Bazyliki, która przyciąga pielgrzymów z całego regionu.
Szopki, będące wyjątkowymi dziełami sztuki, powstają na całym świecie w domach, gospodarstwach i świątyniach. Jedną z najbardziej urokliwych szopek bożonarodzeniowych możemy zobaczyć w grybowskiej Bazylice, zdobiącą jeden z bocznych ołtarzy. Drewniana betlejemska grota, pięknie udekorowana, przyciąga wielu turystów z całego regionu.
Szopka bożonarodzeniowa zawiera głęboką symbolikę, która nie ogranicza się jedynie do postawienia ozdób, figurek czy przedstawienia Świętej Rodziny. Każdy element tej wyjątkowej ozdoby niesie ze sobą pewne znaczenie, istotne detale, na które warto zwrócić uwagę.
W grybowskiej szopce pierwszym, co budzi zainteresowanie, jest drzewo, symbol grzechu pierworodnego. To nie tylko ozdoba, która ma przekazać, że Bóg nie porzucił ludzi, zachowując obietnicę o przyjściu Syna Człowieczego. To podkreślenie narodzin Zbawiciela sprzed dwóch tysięcy lat. Jezus nie narodził się raz. Zbawiciel Świata rodzi się na nowo każdego roku, wprowadzając nadzieję do naszych serc i rodzin.
W pobliżu stajenki pojawili się pierwsi świadkowie – pastuszkowie ze zwierzętami, którzy otrzymali radosną nowinę. Przekonani o Zbawicielu, przybywają oddać hołd. Obecni są również Aniołowie, widoczni wysoko, śpiewający Panu, przynoszący wieści z nieba. W grybowskiej szopce nie brakuje wielu zwierząt czuwających nad zbawicielem. Zobaczyć możemy również Trzech Króli, którzy składają Panu dary.
Ruchoma szopka przyciąga do Grybowa wielu pielgrzymów z okolic. To nie tylko bożonarodzeniowa ozdoba, ale także świadectwo wiary i tajemnicy Bożego Narodzenia.
– Za piękny i bogaty, świąteczny wystrój bazyliki dziękujemy: Siostrom Urszulankom, Panu Prezesowi Rady Parafialnej zwłaszcza za zorganizowanie dorodnych jodeł, Bogdanowi Gurbowiczowi za wiele godzin żmudnej pracy przy modernizacji, doposażeniu i ubogaceniu naszej szopki, która prezentuje się naprawdę imponująco oraz interesująco i z całą pewnością będzie przyciągać wielu młodszych i starszych pielgrzymów z okolicy. Jest niewątpliwie jedną z najładniejszych i najbardziej okazałych szopek w naszej diecezji- mówi Ksiądz Proboszcz Kustosz Bazyliki Mniejszej w Grybowie – Ryszard Sorota.
Zachęcamy do odwiedzania ruchomej szopki znajdującej się w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie.
Tekst/zdjęcia: Kinga Gruca (Grybów24.pl)
Pełna FotoKronika wydarzenia dostępna na stronie Grybów24.pl