Zarządzenie nr RM-SO.0050.128.2023 Burmistrza Miasta Grybów z dnia 15 grudnia 2023 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego Miasta Grybów w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
ZARZĄDZENIE NR RM-SO.0050.128.2023
BURMISTRZA MIASTA GRYBÓW
z dnia 15 grudnia 2023 r.
w sprawie przeprowadzenia konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego Miasta Grybów w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Działając na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 571) oraz Uchwały nr LI/273/2010 Rady Miejskiej w Grybowie z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego Miasta Grybowa w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. Urz. Woj. Małopol. nr 550 poz. 4158) zarządzam, co następuje:
§ 1.
- Konsultacje z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie będą przeprowadzone w celu ustalenia wspólnych działań Miasta Grybów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami określonymi w projekcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2024 i wprowadzenie ewentualnie zgłoszonych uwag.
- Konsultacje przeprowadzane są w formie publikacji projektu uchwały wraz ankietą w Biuletynie Informacji Publicznej .
- Wzór ankiety dotyczącej projektu uchwały w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2024 określa załącznik do niniejszego zarządzenia.
- Konsultacje będą przeprowadzone w dniach od 16 do 22 grudnia 2023 r.
- Konsultacji podlega pełny tekst projektu uchwały, o której mowa w § 1 ust. 1.
§ 2.
- Konsultacje mają charakter opiniodawczy, a ich wyniki nie są wiążące.
- Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich podmiotów.
§ 3.
- Wykonanie zarządzenia powierzam pracownikowi Urzędu Miejskiego w Grybowie, odpowiedzialnemu za współpracę z organizacjami pozarządowymi .
- Nadzór nad wykonaniem zarządzenia sprawuje Sekretarz Miasta Grybów.
§ 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania i podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Grybowie.
Burmistrz Miasta Grybów
/-/ Paweł Fyda
— PROJEKT —
UCHWAŁA NR …
RADY MIEJSKIEJ W GRYBOWIE
z dnia …
w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2024.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 40 z późn. zm.) oraz art. 5a ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 571) Rada Miejska w Grybowie uchwala, co następuje:
ROZDZIAŁ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
- Przyjmuje się Roczny Program Współpracy Miasta Grybów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 571) zwany dalej „programem”.
- Program realizowany będzie w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
- Program określa cele programu, zasady współpracy, zakres przedmiotowy, formy współpracy, priorytetowe zadania publiczne, okres realizacji programu, sposób realizacji programu, wysokość środków przeznaczonych na realizację programu, sposoby oceny realizacji programu, informacje o sposobie tworzenia programu i przebiegu konsultacji oraz tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
ROZDZIAŁ 2
CELE PROGRAMU
§ 2.
- Celem głównym programu jest aktywizacja środowisk lokalnych na rzecz realizacji zadań publicznych w ramach partnerstwa samorządu Miasta Grybowa i podmiotów wymienionych § 1.
- Cele szczegółowe programu:
- poprawa jakości życia mieszkańców Miasta poprzez pełniejsze zaspokojenie potrzeb społecznych,
- usprawnienie systemu komunikacji i współdziałania Miasta Grybów i organizacji wymienionych w § 1 uchwały,
- wspieranie działań na rzecz samoorganizacji społeczności lokalnej w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców,
- poprawa i wzmacnianie współpracy międzysektorowej poprzez wzajemną promocję zadań realizowanych we współpracy administracji publicznej i sektora pozarządowego,
- podnoszenie standardów współpracy Miasta Grybów i sektora pozarządowego poprzez zapewnienie właściwej konkurencyjności w wykonywaniu zadań publicznych oraz wspieraniu nowatorskich rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społecznym,
- zwiększenie wpływu organizacji pozarządowych i innych podmiotów na kreowanie polityki społecznej,
- wypracowanie rocznego modelu lokalnej współpracy między organizacjami pozarządowymi, a Miastem Grybów.
ROZDZIAŁ 3
INFORMACJE O SPOSOBIE TWORZENIA PROGRAMU ORAZ PRZEBIEG JEGO KONSULTACJI
§ 3.
Tworzenie Programu przebiega w sposób następujący:
- Przygotowanie projektu programu z uwzględnieniem kwot środków finansowych na realizacje zadań publicznych zaplanowanych w projekcie budżetu Miasta.
- Przeprowadzenie z podmiotami programu, konsultacji tego projektu.
- Podjęcie przez Radę Miejską uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
§ 4.
Konsultacje programu odbywają się zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale nr LI/273/2010 Rady Miejskiej w Grybowie z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego Miasta Grybowa w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
ROZDZIAŁ 4
ZASADY WSPÓŁPRACY, ZAKRES PRZEDMIOTOWY, FORMY WSPÓŁPRACY, PRIORYTETOWE ZADANIA I WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU
§ 5.
- Miasto Grybów współpracuje z podmiotami wymienionymi w § 1 uchwały, w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, o ile te zadania są zadaniami gminy.
- Współpraca ta odbywa się na zasadach: pomocniczości, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności przy zachowaniu suwerenności stron.
§ 6.
Miasto Grybów współpracuje z organizacjami i innymi podmiotami w formie:
- zlecania organizacjom i innym podmiotom realizacji zadań publicznych, na zasadach określonych w ustawie, w formie powierzania wraz z udzieleniem dotacji na sfinansowanie ich realizacji,
- zlecania organizacjom i innym podmiotom realizacji zadań publicznych, na zasadach określonych w ustawie, w formie wspierania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji,
- podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb mieszkańców Miasta Grybów z zakresu zadań publicznych, zaliczanych do sfery działalności pożytku publicznego, o ile te zadania są zadaniami gminy,
- konsultowania projektów aktów normatywnych z podmiotami określonymi w § 1 uchwały w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych podmiotów zgodnie z uchwałą nr LI/273/2010 Rady Miejskiej w Grybowie w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego Miasta Grybowa w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
- angażowanie podmiotów programu do wymiany doświadczeń, prezentacji osiągnięć oraz przekazywania informacji o zadaniach przyjętych do realizacji w roku kalendarzowym,
- prowadzenia i aktualizowania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie elektronicznej bazy danych o organizacjach pozarządowych działających na terenie Miasta Grybów oraz promowanie realizowanych przez nie zadań publicznych,
- rekomendowanie projektów realizowanych przez podmioty programu,
- inicjowanie lub współorganizowanie szkoleń podnoszących jakość pracy organizacji w sferze zadań publicznych,
- obejmowania honorowym patronatem przedsięwzięć realizowanych przez organizacje i inne podmioty,
- korzystania na preferencyjnych warunkach z miejskich lokali i obiektów.
§ 7.
- Ustala się priorytetowe zadania publiczne na realizację, których Miasto Grybów może udzielić zlecenia wraz z udzieleniem dotacji w zakresie:
- socjalizacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie prowadzenia pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także profilaktycznej działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz działań na rzecz dożywiania dzieci i młodzieży.
- socjalizacji dzieci i młodzieży poprzez organizowanie wypoczynku letniego i/lub zimowego dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem rodzin patologicznych,
- prowadzenia i wspierania zorganizowanych form promujących trzeźwy i zdrowy styl życia dla osób uzależnionych i ich rodzin;
- podtrzymywanie tradycji narodowej i lokalnej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości kulturowej;
- współorganizacja imprez o charakterze lokalnym – zwiększenie atrakcyjności oferty kulturalnej Miasta Grybów;
- rozwój sportu na terenie Miasta Grybów;.
- Na realizację zadań, o których mowa w ust. 1 planuje się przeznaczyć kwotę 96 000,00 zł.
- Ostateczna wysokość środków na realizację Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi zostanie określona w uchwale budżetowej na 2024 r.
ROZDZIAŁ 5
SPOSÓB REALIZACJI PROGRAMU
§ 8.
Program realizowany będzie poprzez:
- zlecanie w trybie otwartego konkursu ofert lub w innym trybie określonym w odrębnych przepisach powszechnie obowiązujących realizacji zadań publicznych określonych w § 8 ust. 1 uchwały i udzielanie dotacji na sfinansowanie lub dofinansowanie ich realizacji,
- udostępnianie informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie, w Biuletynie Informacji Publicznej.
ROZDZIAŁ 6
SPOSÓB OCENY REALIZACJI PROGRAMU
§ 9.
- Uwagi, wnioski i propozycje dotyczące Programu mogą być zgłaszane przez organizacje pozarządowe Burmistrzowi Miasta.
- Miernikiem efektywności Programu będą uzyskane informacje dotyczące w szczególności:
- liczby organizacji pozarządowych podejmujących zadania publiczne na rzecz społeczności lokalnej zlecone lub współfinansowane przez Miasto,
- liczby ogłoszonych przez Miasto otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych,
- liczby ofert złożonych do konkursów,
- liczby podmiotów, które otrzymały dofinansowanie,
- liczby podmiotów biorących udział w konsultacjach,
- liczby zawartych umów i liczby umów rozwiązanych,
- wysokości środków finansowych przeznaczonych z budżetu Miasta na realizację zadań publicznych,
- łącznej wysokości środków finansowych zaangażowanych przez organizacje pozarządowe w realizację zadań publicznych zleconych lub współfinansowanych przez Miasto.
- Burmistrz Miasta składa Radzie Miejskiej sprawozdanie z realizacji Programu w terminie do dnia 31 maja każdego roku za rok poprzedni.
ROZDZIAŁ 7
TRYB POWOŁYWANIA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWYCH
§ 10.
- Komisje konkursowe do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert powołuje zarządzeniem Burmistrz Miasta Grybów.
- W skład komisji konkursowych wchodzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Grybowie wskazani przez Burmistrza Miasta oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wskazani przez organy statutowe tych organizacji lub podmiotów.
- Do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego Burmistrz Miasta na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Grybowie zamieszcza informację o naborze członków komisji konkursowych, o których mowa w ust. 2. Organy statutowe organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przekazują w terminie wskazanym w informacji kandydatów do komisji konkursowych uwzględniając rodzaj zadań ogłoszonych konkursów. Formularz musi zawierać deklarację kandydata dotyczącą obszarów tematycznych w ramach, których posiada on kompetencje do oceny ofert oraz uzasadnienie dotyczące doświadczenia kandydata.
- W skład komisji konkursowych wchodzą minimum 3 osoby.
- Komisja konkursowa może działać bez udziału osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jeżeli:
- żadna organizacja nie wskaże osób do składu komisji konkursowej lub
- wskazane osoby nie wezmą udziału w pracach komisji konkursowej lub
- wszystkie powołane w skład komisji konkursowej osoby podlegają wyłączeniu.
- Komisja konkursowa dokonuje oceny złożonych ofert w terminie i według kryteriów określonych w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert.
§ 11.
- Zasady działania komisji konkursowych powołanych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert:
- komisja pracuje w składzie osobowym powołanym Zarządzeniem Burmistrza,
- pracami komisji kieruje przewodniczący lub wiceprzewodniczący komisji,
- komisja realizuje swoje działania jeżeli w posiedzeniu uczestniczy co najmniej połowa jej składu,
- w pracach komisji nie mogą brać udziału reprezentanci podmiotów wnioskujących o dotacje lub pozostający z oferentami w takich relacjach, które mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność,
- każdy członek komisji przed rozpoczęciem jej działalności zobowiązany jest do złożenia pisemnego oświadczenia w sprawie,
- za udział w posiedzeniach komisji jej członkom nie przysługuje wynagrodzenie i zwrot kosztów podróży,
- Do zadań komisji konkursowej należy:
- ocena ofert pod względem merytorycznym, z uwzględnieniem kryteriów określonych w treści ogłoszenia konkursowego,
- przygotowanie propozycji podziału środków pomiędzy oferentami,
- sporządzanie protokołu z prac komisji.
- Do zadań przewodniczącego komisji należy:
- przewodniczenie pracom komisji,
- przygotowanie wykazu ofert rekomendowanych do dofinansowania przez Burmistrza Miasta,
- przekazanie Burmistrzowi Miasta dokumentacji z posiedzenia komisji.
- Obsługę administracyjno-techniczną sprawuje pracownik Urzędu Miejskiego odpowiedzialny za realizację konkursu.
- Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji dokonuje Burmistrz Miasta, który informuje oferentów o przyznanej dotacji.
ROZDZIAŁ 8
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 12.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Grybów.
§ 13.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
Załącznik do Zarządzenia nr RM-SO.0050.128.2023 Burmistrza Miasta Grybów z dnia 15 grudnia 2023 r. – ANKIETA – dostępna w BIP