Dla mnie to jest zaszczyt! Nie bez powodu używam akurat tego słowa, bo jestem naprawdę związana sentymentalnie i emocjonalnie z rodzinnym miastem i cieszę się, że mogę właśnie wyrazić to przez muzykę. To jest całe moje życie. Ja wyrażam się w ten sposób. Nie potrafię mówić na scenie, mam z tym wielki problem, ale jak wychodzę grać, to faktycznie łatwiej mi idzie. Z tym się uzewnętrzniam! – Karolina Krupa, pianistka, kameralistka, dyrektor artystyczna festiwalu.
,,BOSTON”
„Boston” to fortepian, który przyjechał na Pierwszy Grybowski Festiwal „Rozstaje Kultur”. Warto podkreślić jak wiele czynników wpływa na wynajem i funkcjonowanie takiego instrumentu. Opieka nad nim jest niezwykle skomplikowana. Przede wszystkim, instrument musi być dostarczony na miejsce festiwalu z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zapewnić mu właściwe warunki. Pomieszczenie, w którym będzie używany, musi być przygotowane pod względem wilgotności powietrza i temperatury, które muszą być stałe i kontrolowane.
Fortepian składa się z 12 000 elementów. Wyróżniamy części żeliwne, stalowe (cała rama), drewniane, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, poprzez zmianę temperatury lub wilgotności powietrza.
Dla mnie ten fortepian jest medium, przez które mogę przekazywać emocje. Jak on przyjechał, to tak, jakby cząstka mojej duszy tutaj była usytuowana. Ja już od wczoraj nie mogłam spać. Dzisiaj jak fortepian tutaj „wchodził” miałam gęsią skórkę, to jest naprawdę wyjątkowe wydarzenie dla pianisty – powiedziała przed koncertem Karolina Krupa.
Praca wielu osób
Aby fortepian był w pełni sprawny, do pracy zaangażowanych musi być kilka osób. Potrzebny jest stroiciel, który będzie dbał o to, aby instrument był przed każdym koncertem nastrojony. Ludzie, którzy wnoszą taki sprzęt, to osoby specjalnie przeszkolone, w przewozie tego typu przedmiotów. Transport ma ogromne znaczenie m.in. na jakość grania, komfort gry oraz odbiór muzyki na koncercie. To sprzęt, o który trzeba dbać i niezwykle uważać. Im wcześniej fortepian przyjedzie, tym szybciej zdąży zaadoptować się do warunków, jakie panują. Jeśli temperatura jest stała, instrument szybko się nie rozstroi.
„Dla mnie to jest zaszczyt, że mogę zagrać w Grybowie, robić tutaj coś muzycznego. Muzyka to całe moje życie”.
Autor: Kinga Gruca
Regionalny Portal Informacyjny Grybów24.pl
- Pełna fotorelacja dostępna na stronie Regionalny Portal Informacyjny Grybów24.pl