System Związku Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju oraz ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.
Co robić?
- Zastrzec dokumenty w banku
- Zgłosić sprawę na Policji (w przypadku kradzieży)
- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną
SYSTEM DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
Projekt, do udziału w którym od 2008 r. zapraszamy wszystkie gminy w Polsce. Akcja realizowana jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją oraz Federacją Konsumentów.
Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.
Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Wg danych z najnowszego, 51. „Raportu o dokumentach infoDOK” z września 2022 r., w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad 105,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,45 miliarda złotych.
UTRACIŁEŚ DOKUMENTY?
Zastrzeż je w banku!
NIE POZWÓL UKRAŚĆ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI
www.DokumentyZastrzezone.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
- Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich [lista: www.DokumentyZastrzezone.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)].
- Zgłosić się do najbliższej jednostki policji tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.
- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną w celu wyrobienia nowego dokumentu.
Jak to działa?
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.
Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.
Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.
Kiedy należy zastrzegać?
Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokument w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.
Jakie dokumenty?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.
Dlaczego należy zastrzegać?
Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:
- wyłudzenia kredytów i pożyczek
- unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych)
- kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy
- zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe)