W dniu 24 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie poetyckie na którym ogłoszono wyniki oraz nagrodzono zwycięzców XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego pt. „Echo moich gór”. W tego rocznej edycji wzięło udział 28 osób.
Jury w składzie:
- p. Izabela Skrzypiec-Dagnan – pisarka powieści obyczajowych, laureatka konkursu „Echo moich gór”, w latach 2015, 2016.
- p. Anna Igielska – Demaj – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Zawodowych,
- p. Anata Korzeniowska – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1,
po wnikliwej analizie wierszy przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
Kategoria dzieci:
- I miejsce – „Jesienne dary” – godło Lotos – Nicola Radziak
- I miejsce – „Jesienne impresje” – godło Marzycielka – Katarzyna Niepsuj
- II miejsce – „Inaczej przemijam” – godło Jesień – Gabriela Teper
- III miejsce – „Echo moich gór” – godło Turystka – Amelia Piechowska
- Wyróżnienia:
- „Sercem malowane” – godło Czerwona jarzębina – Julia Michalik
- „Matelanka” – godło Jesień II – Lena Kornacka
Kategoria dorośli:
- I miejsce – godło Perełka – Magdalena Dryl
- II miejsce – godło Strumyk – Anna Maria Kobylińska
- III miejsce – godło Stara Jabłoń – Arkadiusz Stosur
Jury nie przyznało nagród w kategorii młodzież.
Na zakończenie mam przyjemność przekazać państwu kilka słów od Pani Izabeli Skrzypiec-Dagnan:
„Na tegoroczną, XIX edycję konkursu poetyckiego „Echo moich gór” organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie nadesłano blisko 40 utworów. Wiersze konkursowe rozpatrywane były w trzech kategoriach: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Organizatorom zależało na tym, aby pośród przesłanych zestawów znalazł się chociaż jeden utwór opisujący Grybowskie Góry, z czego wywiązała się większość uczestników. Pora roku była jedną z największych inspiracji twórców – wiele wierszy opisywało w piękny, malowniczy, niezwykle obrazowy sposób jesienne grybowskie pejzaże. Pojawiło się więc babie lato na Matelance, gęsta mgła – jakby parowóz zadymił grybowską kotlinę i szarzejąca zmierzchem Rosochatka. Kolory jesieni porównywano do wspaniałych barw ikonostasu, a krople deszczu do muzyki. Podkreślano, że natura działa na nas terapeutycznie, pozwala nam się wyciszyć i odnaleźć, a czasem jest wręcz lekarzem dusz. Wysmakowane opisy wzbudzały chęć ruszenia z plecakiem na szlak. Utwory były zróżnicowane pod względem poetyckiego klimatu – niektóre melancholijne, nostalgiczne, inne wręcz przeciwnie, pogodne i optymistyczne. Pojawiały się również refleksje na temat przemijania, wspomnień, tęsknoty. Tak piękne wiersze świadczą o wielkiej wrażliwości, czułym spojrzeniu na świat i wyjątkowej wyobraźni twórców. Zachwyt komisji wzbudziły zwłaszcza wiersze nadesłane przez dzieci – szczere, pomysłowe, o wielu walorach artystycznych, dowodzące wspaniałej wyobraźni i kreatywności najmłodszych”.
Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie dziękuje szanownej komisji konkursowej za włożony wkład pracy, Autorom za nadesłanie swoich utworów, zaś wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej XX edycji.
Tekst: Elżbieta Góra
Zdjęcia: MCKCiE