Regulamin imprezy masowej pn. „JESIEŃ GRYBOWSKA 2022”.
Burmistrz Miasta Grybów zaprasza wszystkich do uczestnictwa w trzydniowej imprezie pn. „Jesień Grybowska 2022”. Honorowy patronat nad imprezą objęli pan Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz pan Marek Kwiatkowski Starosta Nowosądecki. Zapraszamy do Grybowa w dniach 9-11 września 2022 roku. WSTĘP WOLNY!
Obowiązuje od dnia 10 września 2022 r. od godziny 15.00 do dnia 11 września 2022 r. do godziny 23.00.
Miejsce: Boisko Wielofunkcyjne, asfaltowe tzw. płyta górna – teren przyległy do stadionu sportowego przy ul. Grunwaldzkiej 47 w Grybowie.
Na podstawie Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2009 r. nr 62 poz. 504, Dz.U. z 2019 r. poz. 2171, z 2021 r. poz. 2490), zwanej dalej Ustawą postanawia się co następuje:
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy Regulamin, zwany dalej Regulaminem, został przyjęty na podstawie przepisów Ustawy. Organizatorem imprezy pod nazwą „Jesień Grybowska 2022”, zwanej dalej Imprezą, jest Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie.
- Regulamin określa warunki uczestnictwa i zasady zachowania się osób obecnych na imprezie, zwanych dalej Uczestnikami imprezy, w tym postanowienia porządkowe regulujące:
- wstęp osoby na imprezę,
- prawa i obowiązki uczestnika imprezy,
- zakazy, które uczestnik imprezy winien respektować,
- zasady odpowiedzialności osób, w tym uczestników imprezy, za zachowanie sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym, w tym w związku z naruszeniem postanowień Regulaminu.
- Regulamin kierowany jest do wszystkich osób, które w czasie trwania Imprezy będą przebywać na terenie, na którym przeprowadzana jest Impreza. Każda osoba przebywająca na tym terenie w czasie trwania imprezy obowiązana jest stosować się do postanowień niniejszego Regulaminu.
- Celem Regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa imprezy poprzez określenie zasad zachowania się osób obecnych na imprezie i korzystania z terenu, na którym przeprowadzana jest impreza oraz z urządzeń znajdujących się na nim.
- Poniższe określenia używane w Regulaminie będą miały następujące znaczenie:
- służby Porządkowe, służby Informacyjne – oznaczają osoby, w tym pracowników agencji ochrony osób lub mienia legitymujących się identyfikatorem, podlegających kierownikowi do spraw bezpieczeństwa, wyznaczonego przez Organizatora do dbania o bezpieczeństwo osób uczestniczących w Imprezie, w tym do kontroli uprawnień uczestników do wstępu na teren imprezy.
- teren imprezy – Teren boisko wielofunkcyjne
- uczestnik imprezy – oznacza osobę, która znajduje się na terenie imprezy.
- identyfikator – oznacza imienny lub wystawiany na okaziciela identyfikator, wydawany przez Organizatora.
§ 2.
WSTĘP NA TEREN IMPREZY
- Pracownik Służb Porządkowych zobowiązany jest zgodnie z przepisami Ustawy odmówić wstępu na teren imprezy osobie:
- wobec której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i czasie trwania imprezy może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy,
- wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową,
- która nie poddaje się czynnościom realizowanym przez członków Służby Porządkowej i Informacyjnej zgodnie z Ustawą w zakresie:
- legitymowania w celu ustalenia tożsamości,
- przeglądania zawartości bagażu i odzieży – w przypadku podejrzenia, że osoby wnoszą lub posiadają przedmioty, których nie wolno wnosić i posiadać na imprezie
- nie podporządkowuje się poleceniom porządkowym wydawanym na podstawie Regulaminów obiektu lub imprezy.
- Ponadto zabrania się wnoszenia na teren imprezy broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, petard (w tym hukowych), materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, farb w sprayu i innych aerozoli (w tym: lakiery do włosów, dezodoranty, perfumy), urządzeń emitujących promienie laserowe (w tym laserów punktowych), flag i transparentów, urządzeń emitujących dźwięk, wprowadzać zwierząt, wnosić plastikowe, szklane lub metalowe pojemniki lub puszki, materiały rasistowskie, ksenofobiczne oraz propagandowe, a także plakaty i ulotki bez autoryzacji.
- Weryfikacja osób wchodzących na Imprezę pozostaje w gestii Organizatora realizującego swe uprawnienia za pośrednictwem kierownika ds. bezpieczeństwa oraz podległych mu pracowników Służby Porządkowej i Informacyjnej – odpowiednio oznakowanych, w tym posiadających identyfikatory wydane przez Organizatora umieszczone w widocznym miejscu.
- Osoby niepełnoletnie będą mogły wejść na teren imprezy tylko i wyłącznie pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Opiekun będzie ponosił pełną odpowiedzialność za niepełnoletniego przebywającego na terenie imprezy od momentu wprowadzenia go aż do jego wyjścia.
§ 3.
ZASADY ORGANIZACYJNE I PORZĄDKOWE OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE IMPREZY
- Organizator zapewnia bezpieczeństwo osobom obecnym na Imprezie oraz porządek podczas trwania Imprezy w szczególności poprzez:
- służby Porządkowe i służby Informacyjne wyróżniające się elementami ubioru i identyfikatorem
- powołanie kierownika ds. bezpieczeństwa, kierującego służbami Porządkowymi i Informacyjnymi oraz organizującego ich pracę
- udostępnienie pomocy medycznej
- Uczestnicy imprezy oraz wszystkie inne osoby, które znajdują się na terenie imprezy zobowiązane są stosować się do poleceń służb Porządkowych i Informacyjnych, w tym kierownika do spraw bezpieczeństwa. Odmowa zastosowania się do tych poleceń może wynikać wyłącznie z uwagi na ich sprzeczność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
- Uczestnicy imprezy oraz wszystkie inne osoby, które znajdują się na terenie imprezy obowiązani są zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na imprezie, a w szczególności przestrzegać postanowień Regulaminu. Zakazane jest niszczenie urządzeń i sprzętu znajdującego się na terenie imprezy, a także wszelkiego innego mienia. Uczestnicy zobowiązani są korzystać z pomieszczeń sanitarnych wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Służby Porządkowe i Informacyjne, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, są uprawnione zgodnie z przepisami Ustawy do:
- legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
- przeglądania zawartości bagaży lub odzieży osób;
- stwierdzania uprawnień osób do przebywania na imprezie, a w przypadku stwierdzenia braku takich uprawnie;
- wezwania ich do opuszczenia Imprezy;
- w przypadku zakłócania ładu i porządku publicznego lub zachowania niezgodnego z Regulaminem wezwania uczestnika imprezy do właściwego zachowania się, a w przypadku dalszego łamania zasad uczestnictwa imprezie wezwania do opuszczenia przez niego terenu imprezy i zastosowania wszelkich dostępnych środków, do stosowania których Służby te są uprawnione, celem wyegzekwowania powyższego żądania;
- stosowania siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparcia ataku na członka Służb Porządkowych lub inną osobę, na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 1997 nr114poz.740,t.j.Dz.U.z2021 poz.1995);
- ujęcia, w celu niezwłocznego przekazania Policji, osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia. Wymienione w niniejszym ustępie czynności powinny być wykonane w sposób możliwie najmniej naruszający godność ludzką oraz inne dobra osobiste osoby w stosunku do której zostały podjęte;
- służby Porządkowe lub Informacyjne są obowiązane usunąć z terenu imprezy osoby, które swoim zachowaniem zakłócają porządek publiczny lub zachowują się niezgodnie z Regulaminem;
- członkowie służb Porządkowych i Informacyjnych, w zależności od potencjalnego ryzyka i potrzeb, mogą być wyposażeni w niezbędne i prawnie dozwolone środki ochrony osobistej;
- w przypadku stwierdzenia w zawartości przeglądanych bagaży lub odzieży przedmiotów, których wnoszenie i posiadanie na imprezie jest zabronione, w szczególności zgodnie z § 3 ust. 2, członek służb Porządkowych odmawia wpuszczenia na imprezę osoby, u której stwierdzono posiadanie tych przedmiotów lub wzywa ją do opuszczenia terenu imprezy;
- w przypadku stwierdzenia w zawartości przeglądanych bagaży lub odzieży przedmiotów, których posiadania zakazują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisy powszechnie obowiązujące, członek służb Porządkowych lub Informacyjnych dokonuje ujęcia osoby, u której w przeglądanych bagażach lub odzieży stwierdzono te przedmioty i po ich odebraniu sporządza protokół z tej czynności, a następnie przekazuje tę osobę Policji wraz z odebranymi przedmiotami.+- zabrania się prowadzenia bez autoryzacji Organizatora jakiejkolwiek działalności handlowej lub innej zarobkowej na terenie imprezy;
- na terenie imprezy masowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych;
- zakaz wprowadzania na teren imprezy masowej zwierząt (wyjątek stanowi pies przewodnik);
- zakaz wprowadzania na teren imprezy rowerów. Organizator zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe w szczególności poprzez zapewnienie, że:
- pracownicy obsługi, służby Porządkowe i Informacyjne oraz Organizator muszą znać rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego i hydrantów oraz zasady postępowania na wypadek pożaru;
- służby Porządkowe i Informacyjne muszą być przeszkolone w zakresie: zasad prowadzenia ewakuacji, sposobu alarmowania Straży Pożarnej, zasad użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej;
- w czasie imprezy Organizator oraz uczestnicy imprezy, a ponadto inne osoby przebywające na jej terenie, zobowiązują się przestrzegać przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
§ 4.
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW IMPREZY
- Uczestnik Imprezy jest obowiązany:
- zachowywać się w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego, w tym nie zagrażać bezpieczeństwu innych osób obecnych na imprezie – przestrzegając postanowień Regulaminu,
- stosować się do zarządzeń i poleceń pracowników służby Informacyjnej oraz służby Porządkowej, pracowników ochrony, Organizatora Imprezy oraz spikera imprezy, a w przypadku interwencji funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub pracowników albo funkcjonariuszy innych uprawnionych służb i organów – do wykonywania ich poleceń.
- Uczestnik Imprezy ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez niego na terenie imprezy w stosunku do innych jej uczestników, jak i za szkody wyrządzone w mieniu Organizatora oraz w mieniu obiektu, w którym odbywa się impreza.
§ 5.
PRZEPISY KARNE WYNIKAJĄCE Z USTAWY
- Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie Ustawy lub Regulaminu przez Organizatora lub służby Porządkowe lub Informacyjne, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- Kto wnosi lub posiada na imprezie broń, inne niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub materiały pożarowo niebezpieczne, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.
- Kto wnosi lub posiada na imprezie przedmioty, których posiadania zakazują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisy powszechnie obowiązujące, podlega odpowiedzialności karnej lub za wykroczenia na podstawie przepisów odrębnych.
§ 6.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Organizator Imprezy zastrzega sobie prawo do:
- ustalenia zmian w przebiegu Imprezy z nieprzewidzianych i nieuniknionych, a niezależnych od Organizatora powodów, a ponadto prawo do ustalenia i zmiany programu pod względem artystycznym i czasowym,
- odwołania lub zrezygnowania z imprezy z przyczyn będących poza kontrolą Organizatora bez uprzedzenia i bez obowiązku wypłacenia rekompensaty lub odszkodowania wobec jakichkolwiek osób,
- dochodzenia roszczeń za wyrządzone przez Uczestnika imprezy szkody, w tym za naruszenie dobrego wizerunku Organizatora.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za skutki działania Siły Wyższej. Przez Siłę Wyższą Organizator uznaje zdarzenie będące poza kontrolą Organizatora, które powoduje, że wykonanie zobowiązań jest niemożliwe lub że może być uznane za niemożliwe ze względu na występujące okoliczności. Siłę Wyższą stanowią w szczególności: warunki atmosferyczne, awarie lub zakłócenia pracy urządzeń dostarczających energię elektryczną, ciepło, światło, działania wojenne lub działania władz państwowych lub samorządowych w zakresie formułowania polityki, praw i przepisów mających wpływ na wykonanie zobowiązań.
- Niniejszy Regulamin jest dostępny: przy wejściach – wyjściach na teren imprezy masowej.
- Służby Porządkowe i Informacyjne mogą wydawać własne instrukcje bezpieczeństwa oraz ppoż. zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie, zastosowanie mają odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące, w szczególności przepisy Kodeksu Cywilnego, przepisy o organizacji imprez masowych, przepisy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przepisy o ochronie przeciwpożarowej, a także przepisy o ochronie osób i mienia.
Wstęp na imprezę „Jesień Grybowska 2022” jest bezpłatny.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 10 września 2022 r. i obowiązuje zakończenia imprezy masowej do 11 września 2022 r.
ORGANIZATOR