Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Dział Biblioteka w kolejnym miesiącu proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje książkowe:
- JUSTYNA HOŁUBOWSKA-CHRZĄSZCZAK, MAŁGORZATA STRZAŁKOWSKA „Kotki z płotka czyli od jednego do dziesięciu i z powrotem”
- ELISENDA ROCA „Czytamy sylabami. To moje!”
- HAYLEY CHEWINS „Odwrócone”
- KATARZYNA BOROWSKA, ANNA MATUSIAK-RZEŚNIOWIECKA „Skazane. Historie prawdziwe”
- ELIZABETH CHADWICK „Irlandzka księżniczka”
- ADAM SZUSTAK OP „Szusta rano”
JUSTYNA HOŁUBOWSKA-CHRZĄSZCZAK, MAŁGORZATA STRZAŁKOWSKA
„Kotki z płotka czyli od jednego do dziesięciu i z powrotem”
Pod jabłonką na podwórku krzywy płotek stał przy murku. Stał przy murku krzywy płotek, a na płotku siedział kotek. (…)
JEDEN kotek fiknął z płotka, i kolegę w trawie spotkał. Policz z nami wszystkie kotki od jednego do dziesięciu i z powrotem.
Ilustrowała Justyna Hołubowska-Chrząszczak
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
ELISENDA ROCA
„Czytamy sylabami. To moje!”
Historyjka, która pomoże dzieciom nauczyć się trudnej sztuki dzielenia się z innymi.
Nowa seria do nauki czytania, kształtująca przy okazji pozytywne wzorce zachowań. Z tą książką nauczysz się radzić sobie z problemami, pokonywać przeszkody i współpracować z innymi. Dowiesz się również, jak rozwijać się i żyć z innymi w harmonii.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
HAYLEY CHEWINS
„Odwrócone”
Dwunastoletnia Delphernia całe życie spędziła w klasztorze, którego kamienna kopuła, zgodnie z prawem miasta Blajbakan, odgradza odwrócone dziewczęta od morza, nieba, świata… Na zewnątrz Mistrzowie – wyłącznie chłopcy i mężczyźni – grają muzykę. W środku odwrócone w milczeniu, bez słowa, przemieniają tę muzykę w złoto. Matka Dziewięć nazywa to wytwarzaniem migotu.
Delphernia jednak nie umie wytwarzać migotu. I woli śpiewać, zamiast milczeć.
Gdy do klasztoru przybywa Mistrz, który nie zachowuje się jak Mistrz, dziewczyna ma szansę wyrwać się ze swojego więzienia. Na zewnątrz, poza murami klasztoru, morze dyszy jak dzikie zwierzę, niebo spogląda z góry tysiącami gwiazd przypominających oczy, a tajemniczy ogród ma liście ostre jak szpony. Delphernia poznaje księcia mówiącego cytatami z poezji oraz dziewczynę o zadziwiającej odwadze i niezależności. Uwikłana w rozgrywki złowieszczo milczącego Kuratora i nieprzeniknionej królowej, Delphernia pojmuje, że choć uwolniła się z klasztoru, w Blajbakanie nigdy nie będzie wolna.
Blajbakan zaś nie stanie się wolny bez niej.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
KATARZYNA BOROWSKA, ANNA MATUSIAK-RZEŚNIOWIECKA
„Skazane. Historie prawdziwe”
Katarzyna Borowska i Anna Matusiak-Rześniowiecka pojawiły się w warszawskim więzieniu, żeby wysłuchać historii osadzonych tam kobiet. Dwanaście dziewczyn z Grochowa, więźniarek, zgodziło się opowiedzieć im swoje historie, bo jak same mówią: „może ich niełatwe życie posłuży komuś za przestrogę, może ustrzeże przed błędem, które one popełniły”. Są w różnym wieku, na koncie mają różne paragrafy, przed sobą różne wyroki. Dzieli je bardzo wiele, łączy cela, więzienny korytarz, złamany życiorys, marzenie, żeby zacząć od nowa, jeszcze w życiu trochę pożyć – normalnie.
Marta pobiła na śmierć osiemdziesięcioletnią staruszkę, ale w celi wyplata z czułością bransoletki dla córki. Wandzia urodziła ośmioro dzieci. Jednego synka wciąż usiłuje znaleźć – ponieważ zaginął, uznano, że go zamordowała. Larysa napadła i pobiła, bo była na głodzie. Dagmara „za szybko władowała się w dorosłość”. Danusia to mała dziewczynka w ciele dojrzałej kobiety, bo nigdy nie zaznała czułości ani miłości. Halina znalazła się w więzieniu, bo ktoś wykorzystał jej dobre serce.
Odrzucamy je, bo uważamy się za „lepszą” część społeczeństwa, a zapominamy, że jedna chwila nieuwagi albo zwyczajnego pecha wystarczy, żeby podzielić ich los.
Zbiór rozmów z osadzonymi pokazuje, że człowiek z gruntu nie jest ani dobry, ani zły – to wpływ środowiska, otoczenia, splot wypadków i skomplikowany los popychają go w kierunku złych decyzji. Jest to również wielka lekcja pokory i ludzka próba zdefiniowania sprawiedliwości.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
ELIZABETH CHADWICK
„Irlandzka księżniczka”
Jedyna córka króla. Jedyna nadzieja kraju.
Irlandia, rok 1166. Aoife MacMurchada ma zaledwie czternaście lat, kiedy jej ojciec, Dermot MacMurchada, król Leinsteru, zostaje brutalnie pozbawiony władzy i zmuszony do ucieczki z kraju. Szuka wsparcia u króla Anglii, Henryka II, w wyniku czego nawiązuje sojusz z Ryszardem z Clare, Silnołukim („Strongbow”), charyzmatycznym hrabią Strigoilu.
W zamian za pomoc Dermot obiecuje Ryszardowi ziemie, bogactwo i rękę córki, lecz Aoife ma na ten temat swoje zdanie. Owszem, poświęci się dla dobra rodziny, ale zrobi to na własnych warunkach.
„Irlandzka księżniczka” to historia Aoife, występującej w niektórych źródłach jako Ewa z Leinsteru, kolejnej – obok Eleonory Akwitańskiej i cesarzowej Matyldy, znanych z wcześniejszych powieści Elizabeth Chadwick – fascynującej kobiety epoki średniowiecza. To zarazem historia nieustraszonej odwagi i miłości, przedstawiona na barwnym tle Irlandii tuż po najeździe normańskim, u zarania jej państwowości.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
ADAM SZUSTAK OP
„Szusta rano”
Przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny od ojca Adama Szustaka!
Szusta Rano to książka, z którą o wiele łatwiej, mądrzej i przede wszystkim lepiej – jak mawia o. Adam Szustak “dobrzej” – można przeżyć każdy dzień. Złapać zdrowy dystans do siebie i innych, radzić sobie z trudnościami, jednocześnie pamiętając o tym, co ważne.
Czym jest codziennik Szusta Rano i jak go używać?
Szusta Rano to sama esencja, wyciąg tego co najlepsze z gadanka, które przez cały rok prowadził o. Adam na vlogu „Szusta Rano”. Codzienną dawkę energii, pozytywnego kopniaka można uzyskać poprzez przeczytanie kilku akapitów, zajmuje to dokładnie dwie minuty, a chodzić z dobrą myślą można cały dzień. Chcesz być „dobrzejszy”? Łap za codziennik Szusta Rano.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)