22 marca na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody. W Polsce ten dzień obchodzony jest również jako Dzień Morza Bałtyckiego. W tym roku nasza szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) pod hasłem „Oszczędzanie wody to za mało”.
Akcja ta ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób oraz zwiększenie świadomości na temat dostępu do czystej wody ludzi na cały świecie. Nie każdy wie, że ponad 785 milionów ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a przecież jest to prawo każdego człowieka. My także jesteśmy za to współodpowiedzialni. Pomimo, że większości ludzi wydaje się, że problem z dostępem do wody mają mieszkańcy kontynentu afrykańskiego, to jak się okazuje ten problem może dotknąć również nas. Polska jest jednym z najszybciej wysychających krajów w Europie. Ma to związek ze zmianami klimatu, które są spowodowane działalnością człowieka. A przecież bez wody nie ma życia – w wodzie też życie powstało. Woda jest najważniejszym składnikiem ciała wszystkich organizmów. U dorosłego człowieka woda stanowi ok. 60-75% masy ciała, a u noworodków nawet 80%.
O tych innych wiadomościach uczniowie SP nr 1 dowiedzieli się na zajęciach z okazji Dnia Wody. Do akcji oprócz nauczycieli przedmiotów przyrodniczych – p. Alina Polańska, p. Katarzyna Kusiak – Matusik, p. Paulina Pękala, p. Anna Romanek – włączyli się również wszyscy wychowawcy klas I-III oraz p. Tomasz Mitoraj. W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat wody, a w ramach podsumowania uczniowie mieli uzupełnić „wodne sudoku”, z czym oczywiście świetnie sobie poradzili. Uczniowie klas 6-tych na lekcjach informatyki wraz z panem Tomaszem Mitorajem po zapoznaniu się wiadomościami na temat roli wody i problemach związanych z jej brakiem stworzyli prezentacje multimedialne związane z tym tematem.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody z PAH w klasach 7a,7b, 7c, 5b oraz klasie”0” przeprowadzono pogadanki tematyczne z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez PAH: filmy edukacyjne, quizy, testy. Uczniowie przypomnieli sobie znaczenie wody w przyrodzie, jej obieg i niezwykłe właściwości, uczestniczyli w zajęciach kółka biologicznego poświęconych wodzie; dokonali obserwacji mikroskopowych organizmów żyjących w wodzie, również tej silnie zanieczyszczonej „Życie w kropli wody”. Wykonywali doświadczenia badając „Niezwykłe właściwości wody”: rozpuszczalność substancji w wodzie, siłę wyporu, gęstość, zjawisko dyfuzji i osmozy. Wszystkie doświadczenia były dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności uczniów. Uczniowie klas 7 zbadali jakość wody w rzece Biała oraz wody pitnej pod względem fizykochemicznym, poznali sposoby oczyszczania i uzdatniania wody, wykonali filtry „domowej roboty”. Klasa 5b przygotowała plakaty z hasłami zachęcającymi do oszczędzania wody, uczniowie wzięli udział w dyskusji dotyczącej problemów z dostępem do wody i poszukiwali wspólnych rozwiązań tego stanu rzeczy. W klasach 4a, 4b, 4c, 4d, 6b, 7d, 8a, 8b, 8c, 8d zostały przeprowadzone pogadanki poparte filmami edukacyjnymi na temat zasobów wodnych na świecie oraz krążenia wody w przyrodzie.
Uczniowie tych klas mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z tego tematu w przygotowanym teście on-line, który był dla nich udostępniony przez cały tydzień trwania akcji Światowego Dnia Wody. Przygotowali również plakaty z okazji Dnia Wody jak również mieli możliwość przesłania zdjęć, w jaki sposób w ich domach oszczędza się wodę. Uczniowie w ramach zajęć na temat wykorzystania wody w gospodarstwach domowych uzupełniali „wodne sudoku” oraz prowadzili dyskusje na temat w jaki sposób możemy oszczędzać wodę. Uczniowie uczęszczający na kółko przyrodnicze „Zielone Asy” zbadali wodę pitną pod względem twardości, pH, obecności azotanów i fosforanów. Na korytarzach szkoły zostały zamieszczone gazetki związane z obchodami Dnia Wody i Morza Bałtyckiego.
W ramach podsumowania obchodów Światowego Dnia Wody z PAH w naszej szkole zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Tekst/zdjęcia: Alina Polańska, Katarzyna Kusiak-Matusik