Ulotka informacyjna przygotowana przez Tauron Dystrybucja pn. „Co sadzić, by nie przesadzić?”. Drzewa towarzyszą ludziom od zawsze: dają schronienie, pożywienie, ciepło, zdrowie. Wszystko to pozwala na rozwój cywilizacji. Bez drzew nie ma życia…
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drzewa – to o nie dbasz: sadzisz, doglądasz, pielęgnujesz, kiedy trzeba. A ono potrafi się pięknie odwdzięczyć – pochłonie spaliny (stres także), wyprodukuje tlen i da cień, tak potrzebny latem. Opiekowanie się drzewami jest po prostu korzystne.
W towarzystwie drzew ludziom żyje się milej i zdrowiej. Ich zieleń jest kojąca dla oczu, a szum wiatru i śpiew ptaków w ich koronach poprawiają nastrój i pomagają myśleć pozytywnie. Są częścią tzw. zielonej infrastruktury. Współtworzą otoczenie człowieka. Kształtują krajobraz i łagodzą klimat szybko nagrzewających się betonowych miast. To właśnie drzewa chronią nas od hałasu i pochłaniają dwutlenek węgla oraz szkodliwe zanieczyszczenia pyłowe, a przez to istotnie wpływają na nasze zdrowie.
Drzewa kształtują środowisko przyrodnicze – zmniejszają ryzyko osuwisk na zboczach, w miejscach podmokłych osuszają teren, są dla innych organizmów żywych schronieniem, domem i pożywieniem. Drzewa towarzyszą nam od zawsze, bez drzew człowiek nie mógłby istnieć, ich znaczenia nie da się przecenić… ani wycenić.
Dbanie o drzewa oznacza również kontrolowanie, aby nie powodowały przerw w dostawie prądu. Wysokie drzewa, których gałęzie znajdują się blisko linii energetycznych bardzo często powodują awarie.
Gałęzie, które zerwał wiatr lub te oblodzone i uginające się pod naporem śniegu łamią się, spadają na przewody i je niszczą. Często też łamią betonowe słupy. W takich sytuacjach pracownicy TAURON Dystrybucji pracują dniem i nocą, aby prąd powrócił do waszych domów…
ZASADY KSZTAŁTOWANIA KORON DRZEW
- Podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwaj więcej niż 15-20% masy liściowej.
- Usuwaj całe gałęzie, a jako pierwsze wybieraj najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.
- Nie wycinaj jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości, ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.
BEZPIECZNE SADZENIE I PIELĘGNACJA
- Upewnij się, czy w miejscu planowanego nasadzenia nie przebiegają podziemne kable elektryczne, światłowody lub rury z wodą/gazem.
- Rozejrzyj się wokół, sprawdź, czy praca może być wykonana bezpiecznie.
- Sprawdź stan narzędzi – czy są sprawne, a przewody nie są uszkodzone?
- Ubierz się odpowiednio, zabezpiecz zwłaszcza dłonie, stopy i oczy.
PODSTAWOWE ZASADY DBANIA O DRZEWA W POBLIŻU SŁUPÓW I PRZEWODÓW
- Nie pozwól, by gałęzie drzewa wrosły w linie energetyczne.
Pielęgnuj drzewa i krzewy rosnące na Twojej posesji. Wrastające w przewody gałęzie zagrażają dostawom prądu i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi. Możesz tego uniknąć prowadząc okresową przycinkę drzew. - Zgłaszaj do TAURON Dystrybucji przypadki drzew, które już wrosły w przewody.
Nie przycinaj ich sam – grozi to porażeniem prądem. Napisz do nas na adres przyroda@tauron-dystrybucja.pl - Badaj stare, duże drzewa co dwa – trzy lata.
Stan drzewa ocenią specjaliści – dendrolodzy i arboryści. Rozpoznają oni drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi i budynków znajdujących się w ich pobliżu.
Jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi, należy je wyciąć. - Pamiętaj, że w niektórych przypadkach usunięcie drzewa wymaga zgody wójta, burmistrza lub prezydenta. Przepisy te reguluje ustawa o ochronie przyrody.
Sadź gatunki niskopienne i krzewy w pobliżu słupów i przewodów.
WAŻNE!
Pobierz poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?” (rozmiar: 15,8 MB, pobranie pliku PDF i uruchomienie zewnętrznej aplikacji lub otwarcie nowej zakładki). Tam znajdziesz „Złotą 10 drzew”, które nie zagrożą dostawom prądu.