Dzisiaj, w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się uroczyste zakończenie konkursu „A jeśli ktoś nasz polski dom zapali” – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Represje, opór, życie codzienne, skutki oraz reakcje międzynarodowe – dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022. Wszystkim laureatom gratulujemy!
W temacie konkursu wykorzystano fragment hymnu NSZZ Solidarność – i to od jego odśpiewania rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość. Następnie głos zabrali przybyli goście: Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty (MKO), dr Michał Wenklar – zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Krakowie, Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego oraz prof. Tomasz Gąsowski z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
– Szanowni państwo, ale zwłaszcza wy – młodzi ludzie, którzy zainteresowaliście się naszą przeszłością. Taką bardzo bolesną przeszłością. To wprowadzenie hymnem Solidarności jest takie… wyjątkowe i takie poruszające serca tych, którzy pamiętają stan wojenny – a do tych ludzi ja się zdecydowanie zaliczam – zaczęła swoje przemówienie Barbara Nowak. W dalszej części podzieliła się ze zgromadzonymi swoimi doświadczeniami, wspomnieniami z tamtego okresu. – Wtedy, kiedy stan wojenny wybuchł, to ja byłam studentką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeżycia stanu wojennego dla nas były naprawdę koszmarne. I myślę, że w jakiejś mierze można porównać to do odczuć z pierwszych dni wybuchu wojny dzisiaj na Ukrainie. To był czas, kiedy załamały się nasze nadzieje na to, że Polska będzie wreszcie wolnym, demokratycznym krajem. (…) Iluś z nas, studentów, było internowanych. Martwiliśmy się bardzo o tych, których spośród nas zabrano, inwigilowano. Byliśmy świadkami bardzo różnych sytuacji. Potem był okres od 1982 r. – demonstracji, gdzie nas goniono, bito, pałowano, gdzie nas gazowano, itd.
– Chcę powiedzieć wam wyraźnie, że każdy z nas, rodząc się w danym miejscu ma swoje zadania, które musi wypełniać. A to, co dla mnie jest szczególnie istotne i ważne patrząc na was, że wy macie tę refleksję. Bo jeżeli wy się uczycie historii, to wy wyciągacie też wnioski. Jeżeli ktoś poznaje historię, jest mądrzejszy w postępowaniu na przyszłość. Być może, że czasem o tym zapominamy, ale myślę że w tej grupie, w której dzisiaj jestem – czyli ludzi, którzy zgłębili tamten czas – to ta refleksja o tym, jak ważna jest wolność, jak o tę wolność trzeba zabiegać jest w was żywa. I za to, że to zadanie podjęliście jestem wam ogromnie wdzięczna – powiedziała Małopolska Kurator Oświaty.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, a nauczycielom i rodzicom dziękujemy za opiekę merytoryczną.