Specjalnie dla naszych małych i dużych czytelników Biblioteka Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie wzbogaciła swoją książnicę o wiele znakomitych i poczytnych nowości.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania, wypożyczania i zagłębiania się w otchłań wspaniałych historii.
WOJCIECH KOŁYSZKO, JOVANKA TOMASZEWSKA
„Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwce”
„Grzeczna niegrzeczność” podejmuje dwa ważne tematy: grzeczności i asertywności. Czemu tak bardzo chcemy, żeby dzieci były grzeczne? I co to właściwie znaczy, że dziecko jest „niegrzeczne”? A może grzeczne dziecko, to po prostu dziecko posłuszne? Czy posłuszne dzieci mogą wyrosnąć na ludzi dobrze radzących sobie w życiu? A czym tak naprawdę jest asertywność? Czy jest potrzebna dzieciom, czy tylko dorosłym? Czy może komuś zaszkodzić? Książka ta pomoże odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Źródło: LubimyCzytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
TERRY DENTON, ANDY GRIFFITHS
„117-piętrowy domek na drzewie”
Dziewiąty tom najśmieszniejszej serii od czasów „Dziennika cwaniaczka”!
Andy i Terry mieszkają w stusiedemnastopiętrowym domku na drzewie (mieli stuczteropiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: treserów krzeseł, wszystkozakrywające majtki dinozaura, budkę fotograficzną dla mistrzów drugiego planu, arenę bojowych gigarobotów, Kanał Zżerański oraz piętro Zjedz, Ile Możesz (Tak, Meble Też). No, na co czekacie? Właźcie!
Terry Denton urodził się w Melbourne jako jeden z pięciu braci. Zaczął studiować architekturę, ale zorientował się, że go to unieszczęśliwia, więc rzucił uniwersytet i zajął się innymi sprawami. Próbował prawie wszystkiego – parał się teatrem, malarstwem, rzeźbą, zaklinaniem koni, budowaniem gór lodowych i doradzaniem pterodaktylom, aż odkrył, że chce ilustrować książki dla dzieci. Dziś ma ich na koncie ponad czterdzieści, z których wiele stworzył wraz z Andym Griffithsem.
Andy Griffiths też pochodzi z Melbourne. Jego ulubione kolory to niebieski, fioletowy, żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony oraz czarny. Uwielbia zwierzęta, toteż jego kot został sportretowany w serii „Domek na drzewie”. Pracował przez jakiś czas jako taksówkarz i nauczyciel angielskiego, ale zawsze chciał zostać gwiazdą rocka (nawet mu się nie śniło, że będzie znanym pisarzem). Zaczął pisać na poważnie, kiedy jego uczniowie powiedzieli mu, że książki są okropnie nudne.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
MAGDALENA RÓŻCZKA
„Gabi. A właśnie, że jest pięknie!”
Czy to możliwe, że siedmioletnia dziewczynka powtarza ciągle zdanie: „Moje życie to pasmo sukcesów”? Czy przyjemniej jest dawać, czy brać? Czy wystarczy wierzyć w marzenia, aby się spełniły? A może lepiej mieć plan B?
Gabi wychowuje się w rodzinie zastępczej. Ma sześcioro rodzeństwa. Uwielbia marzyć i ciągle chodzi z głową w chmurach. Właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i już nie może się doczekać! W nowej szkole poznaje Bartka – swojego rówieśnika. Chłopiec jest nieśmiałym jedynakiem, który wszystkim się przejmuje. Na pozór wiele ich różni, ale szybko ta znajomość przeradza się w prawdziwą przyjaźń – taką na dobre i na złe.
Dzieciaki przeżywają mnóstwo przygód, mają sto pomysłów na minutę, ciągle wpadają w kłopoty, ale cokolwiek by się działo, na pewno sobie poradzą!
Bo najważniejsza jest przecież rodzina, przyjaźń i ogromna wiara w marzenia.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
RENATA CZERWICKA, GRZEGORZ CZERWICKI
„Nie jesteś skazany”
Nie jesteś Skazany to opowieść o człowieku, który spędził 12 lat za kratami.
Stracił siostrę. Zapomniała o nim matka. Gdy był na dnie, w celi poznał Przyjaciela, dzięki któremu jego życie się odmieniło. Dziś, już po kilku latach spędzonych na wolności, opisuje swoją drogę wychodzenia z ciemności do światła, pokazując, że gdy postawisz wszystko na jedną kartę, możesz dokonać rzeczy po ludzku niemożliwych!
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
KEN FOLLETT
„Nigdy”
Wielkie katastrofy zaczynają się od małych problemów, z którymi nie uporano się w porę.
Takich jak sploty okoliczności, w wyniku których w różnych miejscach świata wybuchają – wydawałoby się, że niewielkie – konflikty między wojskami różnych państw.
A chwilę później prezydent USA trzyma palec na guziku powodującym atak nuklearny. I nie jest to jedyny guzik na Ziemi, który może zniszczyć całą ludzką cywilizację.
TO, O CZYM PISZE KEN FOLLETT, NAPRAWDĘ MOŻE SIĘ ZDARZYĆ. WNIKLIWA POWIEŚĆ, W KTÓREJ HISTORIE ZWYKŁYCH LUDZI PRZEPLATAJĄ SIĘ Z POLITYKĄ W WYBUCHOWEJ MIESZANCE RÓWNIE ZACHWYCAJĄCEJ, JAK „UPADEK GIGANTÓW”. TYLKO TYM RAZEM GIGANTAMI JESTEŚMY MY SAMI.
Pauline Green, amerykańska prezydent, robi wszystko, by uniknąć wydania rozkazu użycia broni nuklearnej… Chang Cai, błyskotliwy szef chińskiego wywiadu, prowadzi misterną grę, by powstrzymać rząd swojego kraju przed starciem z Zachodem… Tamara i Abdul, agenci CIA, rozpracowują w Afryce Północnej struktury islamskich terrorystów… Kiah, piękna młoda Afrykanka, decyduje się na niebezpieczną podróż przez Saharę, by zapewnić przyszłość swojemu dziecku… Oni wszyscy poświęcają się, ponieważ wierzą, że są w stanie sprawić, żeby świat stał się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Tylko że to może nie wystarczyć…
Od spalonej słońcem Sahary, przez obozy dla uchodźców, po gabinety polityków i salony ambasad. Bohaterowie i tchórze, ludzie rozważni i szaleńcy, kochankowie i wrogowie… Świat, który stoi w obliczu kryzysu, który może być tym ostatnim…
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
DAGMARA KAŹMIERSKA
„Prawdziwa historia Królowej Życia”
Królową byłam zawsze. Od wielu lat wiem, jak smakuje sława. W Kotlinie Kłodzkiej znali mnie wszyscy. Nie ma się czym chwalić, kryminał to nie pierwszy rząd w operze.
Ale gdybym udawała, że tego nie było, byłabym hipokrytką. Nie będę opowiadać bzdur, że byłam na wczasach w Ameryce. Nie zamierzam też ronić teraz krokodylich łez. One nie zmażą tego, co było. Zdawałam sobie sprawę, że igram z prawem. Wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała za to zapłacić.
Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – gdyby nie więzienie, nie trafiłabym do telewizji i nie doceniłabym też wielu innych rzeczy, nad którymi się wcześniej nie pochylałam. Teraz zna mnie cała Polska”.
Jak wyglądało dzieciństwo Królowej Życia, dlaczego nie została na stałe w Niemczech oraz czy miłość wszystko wybacza i jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu?
O tym w pierwszej części autobiografii niekwestionowanej Królowej – Dagmary Kaźmierskiej.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)
ARTUR NOWAK, STANISŁAW OBIREK
„Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”
Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.
To system jest chory – taką tezę stawiają autorzy książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”.
Stanisław Obirek – teolog i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.
Nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej „Sodomy” Frederica Martela, bo podobnie jak on ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie.
Źródło: Lubimyczytac.pl (przejście do zewnętrznego serwisu i otwarcie nowej zakładki)