W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Mała retencja – więcej wody dla przyrody”, realizowanym przez Zarząd Główny Ligii Ochrony Przyrody w Warszawie.
Realizacja projektu możliwa była także dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi na niepokojące zjawisko utraty wody ze środowiska na skutek nieodpowiedzialnych działań podejmowanych przez człowieka, a także zapoznanie uczniów z metodami przeciwdziałania temu procesowi, czyli właśnie MAŁĄ RETENCJĄ.
Koordynatorką projektu była pani prezes Zarządu Oddziału LOP w Nowym Sączu Kinga Chebda. Szkolną realizatorką projektu była pani Katarzyna Matusik. Projekt obejmował zajęcia stacjonarne, a także zajęcia terenowe. W klasach 7 i 8 odbyły się prelekcje w trzech grupach na temat działania małej retencji. Dzięki materiałom otrzymanym w ramach projektu (broszury, filmy edukacyjne), uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat znaczenia wody w przyrodzie. Dowiedzieli się, dlaczego gromadzenie wody i spowalnianie jej spływu jest takie ważne i jak prawidłowo retencjonować wodę.
Kolejnym etapem projektu były zajęcia terenowe. Uczniowie wraz z opiekunem 28 września bieżącego roku byli w Feleczynie i Kamiannej nad zbiornikami retencyjnymi, które są pod nadzorem Nadleśnictwa w Nawojowej. Zajęcia prowadził pracownik Nadleśnictwa pan Artur Stępień, który zapoznał uczestników z zasadami działania małej retencji, pokazał na przykładach prawidłowe, a także nieprawidłowe przykłady zatrzymywania wody, wyjaśnił istotę tego procesu i zainteresował uczniów tematem. Podczas wędrówki po lesie młodzież rozpoznawała również pospolite gatunki roślin i zwierząt. Podsumowaniem zajęć było wspólne ognisko.
Tekst/zdjęcia: SP1