W ubiegły piątek (tj. 22 października) w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie odbyła się prelekcja, która była zorganizowana przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie.
Autorem spotkania był Pan Bogdan Wasztyl – dziennikarz, były redaktor Dziennika Polskiego, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben”, dyrektor i redaktor naczelny TVP3 Kraków oraz producent filmów dokumentalnych, słuchowisk historycznych i autor książek o obozie Auschwitz.
Prowadzący prelekcję opowiadał o losach Witolda Pileckiego – oficera, który dobrowolnie dostał się do obozu koncentracyjnego, jako wywiadowca, zorganizował ruch konspiracyjny, sporządzał raporty o barbarzyńskich czynach niemieckiego okupanta, które dostarczał władzom krajów alianckich za pośrednictwem rządu polskiego na uchodźstwie. W swoich raportach określał obóz, jako „inny świat”. Walczył także w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania przedostał się do armii Andersa, lecz wrócił tuż po wojnie, żeby nadal w konspiracji stawiać opór władzy sowieckiej. Został pojmany, torturowany i stracony w 1948 roku po niesprawiedliwym procesie.
Prelegent wspomniał również o Maksymilianie Kolbe, który zginął śmiercią głodową za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka.
Na koniec Pan Bogdan Wasztyl krótko scharakteryzował życiorys Mariana Kołodzieja, który swoje traumatyczne przeżycia związane z Auschwitz wypierał ze swojej podświadomości przez długie lata. Dopiero po wylewie krwi do mózgu w 1992 roku, po 50 latach milczenia, wrócił do dramatycznych wspomnień z młodości, do lat spędzonych w obozie koncentracyjnym, tworząc cykl prac nazwanych przez niego „Klisze pamięci. Labirynty”.
Młodzież obejrzała film pt. „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, wyprodukowany w ramach projektu „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”.
Film ten porusza wrażliwe spektrum tematyki obozowej. Opowiada o losach nie tylko więźniów obozu zagłady AK Auschwitz, o zgrupowaniu AK „Sosienki”, ale również o mieszkańcach Oświęcimia w latach 1940- 1945, którzy wspólnie z „Sosienką” ryzykowali swoje życie dożywiając więźniów i pomagając im w ucieczkach. W filmie wykorzystano archiwalne opowiadania naocznych świadków oraz samych więźniów obozu KL Auschwitz.
„Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” -niezwykle poruszający film, który ukazuje prawdę o dziejach wojennych naszego kraju, prawdę, niestety często już zapominaną.
Tekst/zdjęcia: MCKCiE