15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej co roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Święto 15 sierpnia w całej Polsce obchodzi się bardzo uroczyście.
Tego dnia we wszystkich kościołach polowych odbywają się Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie – z udziałem najwyższych władz państwowych – odbywa się honorowa zmiana warty. Co roku w Święto Wojska Polskiego ma miejsce także uroczysta defilada. W 2019 po raz pierwszy w historii wydarzenie odbyło się w Katowicach.
15 sierpnia wypada także święto kościelne, tj. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święcimy zioła, kwiaty oraz dożynkowe snopy zbóż. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. W niektórych częściach naszego kraju dzień ten wiąże się ze świętem dożynek.
Elegia o… [chłopcu polskim]
Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?Krzysztof Kamil Baczyński
Opracowanie: MCKCiE