SDiM to projekt edukacyjny i obywatelski, który miał na celu: propagowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodych ludzi oraz popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych.
Głównym organizatorem konkursu była Kancelaria Sejmu, w porozumieniu z MEiN, Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Temat konkursu: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?”.
Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pani Barbary Glińskiej, przygotowali dwie prace konkursowe. Jedną w formie pracy pisemnej napisali: Kamila i Paweł, a drugą w formie pracy multimedialnej przygotowali: Weronika i Łukasz. Prace te zostały zaprezentowane na Młodzieżowej Radzie Miasta.
Niestety zwycięzcy uczniowie ze względu na pandemię nie mogli uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. W nagrodę otrzymali upominki oraz zaświadczenie. Zwycięskie prace zostały dokładnie przemyślane i pięknie przygotowane: „…przekonaliśmy się, że Kardynał był wielkim człowiekiem, dokonał wielu wspaniałych rzeczy dla Kościoła, rodziny i wolności. Jego postulaty mają dziś jeszcze większe znaczenie. W dzisiejszych czasach zapominamy o wartościach albo uświadamiamy je sobie wtedy, gdy je tracimy. Kardynał Stefan Wyszyński nigdy nie zapomniał i my Polacy winniśmy podążać jego śladami. Powinniśmy czerpać nie tylko z jego nauczania, ale też z postawy. Warto byłoby tymi przemyśleniami podzielić się w naszym środowisku…” Oto niektóre z nich: „Zagadnienia „brak czasu” nie rozwiąże się przez pośpiech, lecz przez spokój”, „Apeluję więc do Was: uczcie się służyć i patrzeć odważnie w przyszłość”, „Kto nienawidzi już przegrał, kto miłuje już wygrał”.
Wartości Kardynała Wyszyńskiego są dzisiaj nadal bardzo aktualne. Warto sięgać do kazań, homilii, okolicznościowych przemówień, gdzie takie wartości jak: godność człowieka, wartość rodziny, poszanowanie praw człowieka, umiłowanie Ojczyzny czy dziedzictwo wiary i zawierzenie Matce Chrystusowej są najważniejsze, jest to dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia.
Tekst/zdjęcia: SP1