Szanowni Państwo, przypominamy, że od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
Po zakończeniu wakacji szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane według ustalonego harmonogramu, który obejmie także działania informacyjne w szkołach i placówkach. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.
W załączeniu przekazujemy komunikat MEiN dotyczący szczepień uczniów w wieku 12-18 lat oraz dodatkowe materiały informacyjne. Informację w tej sprawie wysłaliśmy dziś, 11 czerwca do wszystkich szkół i placówek oświatowych. Działania informacyjne dotyczące szczepień w szkołach i placówkach będziemy kontynuować w kolejnych tygodniach.
Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEiN
SZCZEPIENIE UCZNIÓW W WIEKU 12-18 LAT
INFORMACJE DLA SZKÓŁ I PLACÓWEK
Organizacja szczepień
- Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.
- Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?
- Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
- zgodę rodzica,
- kwestionariusz,
- kwalifikację lekarza,
- szczepienie.
Harmonogram szczepień po wakacjach
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze (POZ) prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą obywały się według następującego harmonogramu:
- I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny
lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, - II tydzień września (6.09-12.09) – tydzień przygotowania do szczepienia
zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci, - III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.
Szczepionka przeciw COVID-19 jest darmowa i dobrowolna.