Już po raz dziewiąty uczniowie z SP1 w Grybowie wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności.
Akcję Żonkile wspierają w tym roku nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.
W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
Nauczycielki świetlicy wraz z dziećmi przygotowały żonkile, które zostały złożone w grybowskiej bożnicy przy ul. Kilińskiego. Przeprowadzono zajęcia edukacyjne: ”Kultura żydowska: święta i tradycje”.
W tym roku po raz pierwszy nauczycielki skorzystały z materiałów przygotowanych przez Muzeum POLIN. Materiały skierowane były do uczennic i uczniów klas 1-3. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania „Pamięć drobinek” oraz „Historia z pewnej ulicy”. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.
Tekst/zdjęcia: SP1