Choć najpopularniejsze literackie święto przypada 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, kalendarz podpowiada nam, że literaturę możemy celebrować częściej – i to nie tylko poprzez codzienną lekturę. 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowione w 1984 roku przez PEN Club.
PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich Böll, Arthur Miller i Mario Vargas Llosa.
Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.
PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.
3 marca 1984 roku PEN Club ustanowił literackie święto – Międzynarodowy Dzień Pisarza.
Pierwsze wzmianki o obchodach to rok 1984, kiedy to członkowie PEN Club – Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy – chcieli uczcić swą pracę i trud.
Jest to skrót skrywający słowa: poeta, eseista, nowelista.
Za cel stawiano sobie poszanowanie wolności słowa, dorobku intelektualnego pisarzy oraz współpracę. W Polsce działalność PEN zawdzięczamy Stefanowi Żeromskiemu, który w 1925 roku powołał go do życia. Poetyckie stowarzyszenia na początku działały we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych z biegiem lat PEN miał swoich przedstawicieli w większości państw.
Od 1929 roku na spotkaniach zaczęto przyznawać nagrody za tłumaczenia woluminów. Ciężkie lata wojenne nie zakłóciły działalności- członkowie wydawali broszury, książki pracując w podziemiu, rozszerzając polską literaturę również na emigracji.
Rozkwit PEN to lata 40 – prezesem zostaje Jan Parandowski opierający się na pomocnej dłoni Mari Dąbrowskiej oraz Jarosława Iwaszkiewicza i Michała Rusinka.
W chwili obecnej prezesem PEN Club Polska jest Adam Pomorski a honory pełnił Władysław Bartoszewski aż do śmierci w 2015 roku.
Opracowanie: MCKCiE